بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

هم فوتبال ببین، هم خوش بگذرون!

هم فوتبال ببین، هم خوش بگذرون!

همه عاشقان فوتبال حداقل یک بار در طول عمر خود سری به ورزشگاه آزادی یا آریامهر تهران زده و لذت دیدن فوتبال و هیجان بُرد و گُل های تیم محبوب خود را تجربه کرده‌اند. این عشق آنقدر شدید است که خیلی از این عاشقان از گوشه و کنار ایران به سوی تهران سرازیر می‌شوند و در کنار درهای ورزشگاه آزادی شب را به صبح و عصر می‌رسانند تا بازی شروع شود. این مسافران گردشگری ورزشی می‌توانند با مدیریت درست در توسعه گردشگری ورزشی بسیار موثر واقع شوند و از گردشگری ورزشی که مخلوطی از دو موضوع جذاب ورزش و گردشگری است سرمایه‌های کلانی را راهی پایتخت کنند.

اکنون در حال و هوای دربی پایتخت بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس تهران هستیم، حالا بیشتر پسران جوان راهی تهران شده‌اند و از امشب شور و شوقی عجیب در پایتخت ایجاد شده است. با ایران پلنر همراه شوید تا این بار در کنار یک بازی هیجان انگیز در ورزشگاه تاریخی و خاطره انگیز آزادی، گشت و گذاری متفاوت داشته باشید.

 

آزادی یا آریامهر؟

زمان سلطنت محمد رضا شاه پهلوی بود که ورزشگاه آریا مهر که بخشی از مجموعه ورزشی آزادی است، به منظور میزبانی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ به عنوان ورزشگاهی ملی و با معیارهای بین المللی در مساحت حدود ۴۵۰ هکتار در غرب تهران ساخته شد. طراحی و ساخت این ورزشگاه توسط عبدالعزیز فرمانفرماییان انجام گرفت و در طی سه سال بزرگترین ورزشگاه ایران از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ بنا شد. ورزشگاه آریامهر پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، به مجموعه ورزشی آزادی تهران تغییر نام داد.

 

اولین‌های ورزشگاه آریامهر

در اولین مسابقه فوتبال در این ورزشگاه، پرسپولیس بازی دوستانه‌ای با کروزیرو در اسفند ۱۳۵۰ داشت. اولین گل زن ایرانی آریامهر، صفر ایرانپاک بود و عارف نیز در بین دو نیمه به اجرای برنامه پرداخت.

 

ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری یا؟؟

فرمانفرمائیان طرح ورزشگاه را براساس دید کامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفت و ظرفیتی در حدود ۹۰٫۰۰۰ تماشاچی برای آن قرار داد. پس از آن هیچ گاه به صورت دقیق گنجایش آن مورد بررسی قرار نگرفت. در آن روزگار همه بر روی سکو های تعبیه شده می‌نشستند اما به دلیل فشارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا، به منظور احترام به تماشاگران، صندلی به جای سکو نصب شد و گنجایش اسمی ورزشگاه به ۷۸٬۱۱۶ نفر کاهش یافت و پیش بینی‌ها در زمینه گنجایش آن که ۱۰۰ هزار نفر بود به گونه‌ای مبهم باقی ماند.

 

آنچه از ورزشگاه آزادی نمی‌دانید!

این ورزشگاه برای خیلی‌ها پر از خاطره است. دربی تهران هرساله در این ورزشگاه برگزار می‌شود. بازی‌های خاطره انگیزی که برای بعضی‌ها پر از نشاط است و برای برخی تلخ و نا مطبوع. و حال هم قرار است بازی تیم‌های استقلال و پرسپولیس در این ورزشگاه برگزار می‌شود.

از طرفی یکی از ترسناک‌ترین ورزشگاه‌های آسیاست. تیم‌های ملی آسیایی که برای انجام بازی با تیم ملی ایران پا به این ورزشگاه می‌گذارند، از ورزشگاه آزادی به عنوان دیگ جوشان آزادی یاد می‌کنند. چرا که فضای باز و دید وسیع این ورزشگاه این امکان را می‌دهد که به راحتی هر شخصی را درون زمین مورد هدف قرار دهند و ترس و دلهره عجیبی را به دل‌های بازیکنان راه دهند.

زمین بازی ورزشگاه آزادی با چمن طبیعی مفروش شده و در اطرافش یک پیست دو می‌دانی قرار گرفته است. گزارشگران تلویزیونی در قسمت غربی ورزشگاه و ضلع جنوب جایگاه ویژه قرار می‌گیرند و خبرنگاران در جنب راست این جایگاه.

ورزشگاه دو طبقه دارد. طبقه اول جایگاه خبرنگاران، جانبازان و معلولین، صندلی‌های VIP، VVIP و CIP است. هر جایگاه برای خود مشوق یا لیدر دارد که مسئول هماهنگی‌ها برای تشویق و شعارهای مختلف است. جایگاه ۳۶ ورزشگاه آزادی میان فوتبال دوستان بسیار معروف است که به آن جایگاه شورشی‌ها می‌گویند. این جایگاه دست چپ جایگاه اصلی کنار جایگاه VIP قرار گرفته است. شورشی‌ها از اول تا انتهای بازی به تشویق و دادن شعارهای مختلف مشغولند.

جایگاه CIP مخصوص سران مملکت است و VIP جایگاه نزدیک تر است و پشت نیمکت دو تیم قرار گرفته است. بلیط این جایگاه از جایگاه‌های دیگر به مراتب گران‌تر است.

اگر تمایل دارید دست راست و یا چپ جایگاه نیز بنشینید باز هزینه بیشتری از بلیط اصلی باید پرداخت کنید.

۴ عدد برج که در ۴ طرف ورزشگاه قرار دارند روشنایی زمین را تامین می‌کنند. در بالای این برج‌ها از چراغ‌های گازی و مری کوری و تنگستن هالوژن استفاده شده که سطح نوری برابر ۱۶۵۰ لوکس در سطح زمین تولید می‌کنند.

هر جایگاه نیز سیستم صوتی خود را دارد و نمایشگری بزرگ در ورزشگاه تعبیه شده است.

 

هم فوتبال ببینید و هم تفریح کنید

حالا که راهی تهران شده‌اید، این بار با دید دیگری به ورزشگاه آزادی بنگرید و به جای اینکه وقت خود را پشت درهای بسته ورزشگاه بگذرانید، بهتر است قبل از شروع بازی، سری به اطراف ورزشگاه آزادی بزنید و کمی تفریح کنید. دریاچه چیتگر، شهرک سینمایی غزالی، باغ گیاهشناسی ملی و برج آزادی از نزدیک ترین جاذبه‌های موجود اند. حتی می‌توانید از برنامه سفرهای ۱ یا ۲ روزه تهران گردی استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت ایران پلنر هتل‌های نزدیک ورزشگاه را پیدا کرده و شب را آسوده بگذرانید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: