بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از قطار کرمان جا نمانید!

از قطار کرمان جا نمانید!

کرمان استان وسیعی است؛ به اندازه‌ای وسیع که 11 درصد از کل مساحت کشور را از آن خود کرده. این وسعت آن‌قدر جذابیت و نقطه قوت در خودش جا داده که بعید است کسی به کرمان برود و گوشه‌ای از قلبش را آن‌جا جا نگذارد. از مجموعه گنجعلی‌خان گرفته تا، تا کاروان‌سرای گلشن و بام کرمان، وقتی قدم به این شهر بگذارید به فرهنگ، تاریخ، طبیعت و مردمان کرمان افتخار خواهید کرد؛ مردمانی که گرمای درونشان تمام شهر را هم گرم و دوست‌داشتنی کرده است.

سفر به کرمان راه‌های مختلفی دارد از هوایی و جاده‌ای گرفته تا سفر ریلی و با قطار. البته نه همه شهرها با قطار می‌توانند به کرمان برسند و نه از کرمان می‌توان با قطار همه‌جا را دید، اما سفر به کرمان با قطار می‌تواند سفری با طعم یک سفر کویری را به شما هدیه کند. با ایران پلنر همراه باشید.

 

در تاریخ، کرمان –این شهر گرم  وخشک- نام‌های دیگری داشته؛ پیش از اسلام "بوتیا" و "کارمانیا"(جایگاه دلاوری و نبرد) نامیده می‌شده و پس از دگرگون به "کریمان" تغییر پیدا کرده است.

کرمان را امروز بیش‌ از هر چیز باید شهری تاریخی-فرهنگی معرفی کرد که ارگ بم آن متعلق به هزاره پیش از میلاد است و ده‌ها اثر از دوره حکومت شاهان مختلف تاریخ در آن پابرجاست.

 

بازار کرمان از گذشته  تا امروز بر سر راه‌های تجاری قرار داشته و بنادر جنوب را به شهرهای شمالی، شرقی و کویری وصل می‌کرده است. این بازار هنوز هم نقش مهمی در اقتصاد کرمان دارد و اگر به سراغش بروید خواهید دید که از میدان ارگ تا میدان مشتاقیه امتداد دارد و از بزرگ‌ترین راسته‌های بازار در ایران است.

مسجد چهلستون(حاج علی آقا) از شگفتی‌های دیگر شهر کرمان است. سبک زیبا و شکوهمند این مسجد هنوز آن را در جایگاه یک فضای مذهبی پراهمیت نگه داشته است. این مسجد از آن‌جا چنین نام گرفته که چهل ستون یک‌شکلِ سنگی دارد که همچنان با صلابت ایستاده‌اند.

موزه صنعتی کرمان بیش از 80 سال پیش توسط فرد نیکوکاری به‌نام حاج اکبر صنعتی‌زاده ساخته شده است و او سال‌ها در این ساختما از کودکان بی‌سرپرست نگهداری می‌کرده است. موزه صنعتی با معماری‌ای به شکل خطی، تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی است که به جذابیت‌های آن افزوده است.

باغ موزه هرندی باغ موزه هرندی در دوره قاجار توسط عدل السلطنه، یکی از صاحب منسبان نظامی آن دوره ساخته و در سال 1313 به مبلغ 40 هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی، یکی از تاجرهای معروف کرمان فروخته شد. اولین بار که این باغ زیبا مورد توجه قرار گرفت اما به زمانی برمی گردد که رضا خان در مسیر تبعید اقامتی کوتاه در آن داشت.اگر به کرمان بروید درواقع ساختمانی قجری را در خیابان فردوسی شهر خواهیم داد که حالا دو موزه باستان شناسی و سازهای سنتی را در خودش جا داده است. احتمالا دوست داشته باشید سری هم به اتومبیل رضا خان که در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می کرده بزنید.

مجموعه گنجعلی‌خان کرمان فضایی شکل‌گرفته از آثار عام المنفعه یکی از حکمرانان مشهور زمان شاه عباس به نام گنجعلی‌خان است که از سال های 1005 تا 1034 هجری قمری بر کرمان فرمانروایی کرد. میدان، مسجد، حمام، بازار، سرا و بناها و فضاهای دیگر همگی بخش‌هایی از این مجموعه تاریخی بزرگ به مساحت 11هزار متر مربع هستند. اگر در سفر به کرمان از دیدنی‌های دیگر غافل شدید و ضرر کردید، این غفلت را در تماشای مجموعه گنجعلی‌خان نکنید!

گنبد جبلیه کرمان حالا موزه سنگ شهر است. این گنبد آن‌طور که در منابع درباره‌اش سخن گفته شده مربوط به دوره قبل از اسلام و زمان سلجوقیان است. کارشناسان و مورخان می‌گویند جبلیه با سنگ لاشه ساخته شده است که بسیار مقاوم است و در ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر بهره برده‌اند که کار بی‌نظیری بوده است.

بام کرمان هم از آن دست جاذبه‌های این شهر کویر است که بهتر است از دستش ندهید. در دل کرمان، بزرگترین جنگل کاشت ایران قرار گرفته که از فراز آن می‌توان کلیت شهر را تماشا کرد. مردم کرمان بام این شهر را یکی از بهترین فضاهای تفریحی آن می‌دانند و اوقات فراغتشان را در آن می‌گذرانند.

 

این جاذبه‌ها تنها تعداد کمی از آن‌چیزهایی است که باید در کرمان ببینید. علاوه بر اینکه به جز شهر کرمان که مرکز استان است، این استان شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان، بم، زرند و غیره را نیز در خود دارد که هر یک بخشی از تاریخچه و فرهنگ ایرانی هستند.

در سفر به کرمان با قطار گزینه‌های زیادی ندارید. به خصوص آن‌که بسیاری از حرکت‌ها به سمت این شهر بعدازظهر است. اما می‌توانید از قطارهای مسیر تهران-کرمان(1009 کیلومتر)، اصفهان-زاهدان، مشهد-کرمان(926 کیلومتر) و یزد-کرمان برای سفری ریلی به کرمان استفاده کنید.

 

اما اگر دوست داشته باشید مسیر جاده‌ای به کرمان را انتخاب کنید، ایران‌پلنر پیشنهادهای خوبی برایتان دارد. با کلیک روی لینک‌های زیر می‌توانید سفر نوروزی‌اتان به کرمان را برنامه‌ریزی کنید.

جاذبه‌های گردشگری کرمان

برنامه سقر شیراز به کرمان 7 روزه

کرمان گردی 2 روزه

سفر شیراز به کرمان 1 روزه

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: