بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خانه محمد مصدق را دیده‌اید؟

خانه محمد مصدق را دیده‌اید؟

مطالب مرتبط

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز                    مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

29 اسفند است. روزی که با نام دکتر مصدق پیوند خورده است. آزاد مردی که میهن دوستی، آزادگی، ملی گرایی و مبارزات ضد استعماری اش نام آن را به عنوان قهرمان ملی ماندگار کرد. به این بهانه، به سراغ خانه تاریخی دکتر مصدق در نظر آباد استان البرز می رویم تا سهم کوچکی در زنده کردن نام و خاطره این قهرمان ملی داشته باشیم. با ایران پلنر همراه باشید.

 

مصدق قهرمان بود

او از شخصیت های تاثیر گذار در ایران معاصر بود. او نخستین سیاستمدار خاورمیانه بود که پرچم مبارزه اقتصادی با قدرت های استعمار را بر افراشت. او کسی بود که نفت را از اختیار انگلیس ها در آورد تا کشور به استقلال برسد. او کسی بود که روزنامه ها را آزاد گذاشت تا هر چه می خواهند راجع به او بنویسند. او یک دموکرات بود که می خواست واقعا دموکراسی جایگزین دیکتاتوری شود. او کسی بود که اقدامات سیاسی و اجتماعی اش مورد تجلیل و حمایت شخصیت هایی چون نهرو، ناصر، لومومبا و ... قرار گرفت. او کسی بود که به شاه هشدار داد اگر وارد سیاست شود، در آن صورت باید مسئول باشد و اگر مسئول است پس باید بتواند پاسخگو باشد. او کسی بود که ...

هر چند یک طرفه نگاه کردن به قضایا از عقل به دور است، اما با نگاهی کوتاه به کارنامه سیاسی و خدمات و اشتباهات دکتر مصدق می توان پی برد که خدماتش خیلی بیشتر از خطاهایش بوده است و اگر تنها یک خدمت او را که ملی شدن صنعت نفت بود را مد نظر قرار دهیم، همین کافیست که او را قهرمان بدانیم. زیرا ملی شدن صنعت نفت صرف نظر از درآمد آن، ما را از کمک های خارجی ها که معمولا به خاطر مصالح سیاسی انجام می گرفت بی نیاز کرد و ایران و ملت ایران را از زیر سلطه بیگانگان رهایی بخشید.

حال به این بهانه به سراغ خانه و محل نشو و نمای این قهرمان ملی می رویم.

 

خانه دکتر مصدق

از تهران که راهی هشتگرد شویم، در انتهای شهر، وارد بلوار ورودی شهر نظر آباد می شویم. مسیر را در جاده ای که هم جوار با پایگاه سپاه است ادامه می دهیم. کمی جلوتر که برویم، دری سفید و بزرگ می بینیم که در ورودی به دنیای دکتر محمد مصدق است.

روستای احمد آباد که توسط دکتر مصدق بنا شد و به نام پسرش احمد، احمد آباد نام گرفت، میانه کرج و قزوین است. قضیه این اراضی به این شکل است که دکتر مصدق زمین هایی که در اراک داشت با املاک ابوالفضل میرزا عضد السلطان پسر مظفرالدین شاه قاجار که شوهر خواهر وی نیز بوده است، معاوضه می کند. پس از آن، در دوره پهلوی تمام مدت حصر خانگی خود را تا آخر عمر در این خانه که به قلعه احمد اباد معروف است گذراند. وی پس از فوت و تحمل درد ناشی از سرطان، بر خلاف وصیت خود که دفن در قبرستان ابن بابویه بوده است، در اتاق خانه خود در احمد آباد به خاک سپرده شد. شاه در برابر خواسته خانواده دکتر مصدق گفت: "زنده و مرده در احمدآباد."

پس از پیروزی انقلاب هر گونه حضور رسمی بر سر مزار دکتر مصدق ممنوع شد. مدتی گذشت و پس از آن فشار برای عدم برگزاری این مراسم کمرنگ تر شد. همان شد که یکی از نوادگان دکتر مصدق جهت حفظ آرامگاه وی و استفاده مردم، خانه را در سال 1373 وقف عام کرد. از آن روز مراسم سالگرد درگذشت دکتر مصدق کم و بیش در قلعه احمد آباد برگزار می شود و دوستداران وی در آنجا حاضر می شوند.

قلعه احمد آباد 8 هزار متر مساحت دارد و بنای قلعه که به سبك معماری اواخر دوره قاجاریه است به دوره پهلوی می رسد. قسمت های زیادی از اراضی در همان زمان حیات مصدق بین رعایای احمد اباد تقسیم شد. بنای احمد آباد، بنایی بسیار ساده آجری با قاب های آبی فیروزه ای زیباست که 4 اتاق متصل به هم را شامل می شود. اتاق پذیرایی، اتاق خواب و اتاق نشیمن از بخش های آن محسوب می شود. آرامگاه دکتر مصدق در اتاق اصلی این خانه که در فهرست آثار ملی و موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور قرار گرفته، واقع شده است. کتابخانه، سالن مطالعه، دفتر مجموعه، اتاق سرایدار و تعدادی دستشویی از جمله بناهایی است که به تازگی به این مجموعه اضافه شده است. عکس های یادگاری دکتر نیز در خانه در اتاق اصلی بر دیوار قابل مشاهده است. همچنین لباس ها و وسایل زندگی دکتر تقریبا به همان شکل گذشته خود قابل دیدن است.

در 14 اسفند ماه سالگرد مرگ مصدق، دیدن خانه دکتر مصدق، این قهرمان ملی را از دست ندهید.

 

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: