بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

با درخت، زندگی ببخش!

هر کشوری بسته به نوع آب و هوایش، در موقعی از سال که درخت قابلیت رشد کردن دارد، دست به اقدام دست جمعی کاشت نهال می زند. در ایران نیز 15 اسفند ماه، روز درختکاری است. این حرکت دست جمعی ریشه در سنت های ملی و تقدس زمین و زراعت در ایران باستان دارد و مردم با کاشت نهال در پارک ها، باغ ها و حتی حیاط خانه خود به استقبال بهاران می روند. با توجه به اینکه هر قسمت از این کشور پهناور شرایط آب و هوایی خاص خود را دارد سوالی که پیش می آید این است که آیا نهال کاشته شده با اکوسیستم موجود تطبیق دارد یا نه؟ با ایران پلنر همراه باشید تا امسل نهالی پر ثمر در شرایط و خاکی مطلوب بکارید.

 

اکوسیستم چیست؟

وقتی موجودات زنده در کنار هم قرار گیرند و روابط نظام مندی بین آن ها به وجود آید مجموعه ای بزرگ را تشکیل می دهند که به دلیل هدف دار بودن روابطشان به آنها اکوسیستم و سیستم اکولوژیک و یا زیست بوم می گویند. برای اینکه این اکوسیستم پایدار بماند باید همه اجزای اصلی در ساختمان آن مشارکت داشته باشند. این اجزا شامل گیاهان، حیوانات، تجزیه کننده ها و مجموعه موجودات زنده و غیر زنده اند که با یکدیگر در تعامل اند.

قطعا اگر هر کدام از این اجزا در جای خود قرار نگیرد و تغییراتی در زیست بوم اتفاق بیفتد، اکوسیستم موجود به هم ریخته و سلامت آن به خطر افتاده و خسارات جبران ناپذیری به زیست بوم وارد می شود.

طبق تحقیقات درختان بیش از 33 خدمت بی مزد و منت به زیست بوم خود می کنند و از این جهت بسیار ارزشمند اند. ایجاد اکسیژن، ترسیب کربن، حفظ خاک، آشیان سازی، تعدیل اقلیم و کاهش قدرت سیلهای مخرب از جمله مهم ترین کارکرد های درختان است. هر درخت برای داشتن کارکرد واقعی خود باید در زمان مناسبی کاشته شود. بهترین زمان کاشت نهال در نیمه جنوبی ایران تا آذرماه است و در مناطق دیگر تا اواسط اسفند ماه. از طرف دیگر نوع نهال و شرایط آب و هوایی، خاک و دما نیز در رشد و نمو آن موثر است. دقت داشته باشید برای کاشت نهال باید همه شرایط فراهم باشد در غیر این صورت نه تنها کاشت نهال ارزشمند نیست، بلکه یک ضد ارزش محسوب می شود. حال در آستانه بهار و روز درختکاری به چند گونه از درختان منطبق با اکوسیستم می پردازیم.

 

انار:

در تمام استانهاي كشور كه درحاشيه كوير مركزي قراردارند، کاشت انار متداول است. انار به صورت اهلی، وحشی یا زینتی در باغ ها، دشت ها، کوهپایه ها و جنگل ها دیده می شود و به دلیل سازگاری با شرایط متفاوت آب و هوایی نهال مناسبی برای کاشت در روز درختکاری است.

تنها سرمای شدید است که برای انار مناسب نیست، مابقی آب و هواها از منطقه لاويز ميرجاوه در استان سيستان و بلوچستان تا كناره هاي ساحلي درياي خزر (که به صورت درخت همیشه سبز است)، مازندران، ساوه نوار مرزي آستارا به جلفا، مناطق كوهستاني قره داغ و سردشت جنگلهاي غرب در لرستان در دره هاي شرق و غرب منجيل و در دره لوشان، در نواحي خشك و كويري (به صورت درخت خزان دار) و شیراز مناطق مناسب برای کاشت اناراند.

سیب:

اگر در مناطق مرکزی و شمالی هستید، فصل بهار بهترین زمان کاشت سیب است. اما اگر در مناطق مرطوب و متعادل هستید تا پاییز دست نگاه دارید. هر نوع سیبی در هر نوع هوایی ثمر نمی دهد. در آب و هوای مختلف مدت زمان رسیدن میوه و بلوغ گیاه نیز متفاوت است. سیب های تابستانه شامل سیب های گلاب، اهر، شفیع آبادی، قزل آلما و مربایی مشهد است و سیب های زمستانه و پاییزه شامل سیب عباسی مشهد، زنوز، دریان، اخلمد و شمیرانی. سیب شمیران، دماوند، مشکین شهر و ارومیه نیز از سیب های دیگر معروف ترند و عطر و طعم بی نظیری دارند. استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان، فارس و تهران نیز بیشترین سطح قابل کشت سیب را دارا هستند.

انگور:

انگور ها در ایران انواع مختلفی دارند که به دانه دار و بی دانه در رنگ ها مختلف تقسیم می شوند. از جمله آنها صاحبی، بی دانه، کشمشی، روچه، مثقالی، عسگری، الون و ...است. فصل پاییز بعد از اینکه برگهای زرد مو می ریزند بهترین زمان قلمه زدن انگور است همچنین اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین نیز می تواند زمان خوبی باشد.

انگور های کاشمر در خراسان رضوی از معروفیت زیادی برخوردار است. شهر های تاکستان، ابهر، ارومیه، زرقان، شهرستان ممسنی بخش دشمن زیاری در فارس، سیستان شهر زابل نیز از مناطق انگور خیز محسوب می شوند.

نارنج:

نارنج درخت کوچکی است که در مناطق نسبتا مرطوب و گرم می روید. پس مناطق شمالی و جنوبی ایران منطقه پر ثمر این درخت است. بهار فصل مناسب کاشت این گیاه است به صورتی که بذر آن را از بهترین نارنج گرفته و می کارند. دقت کنید که محل کاشت باید رو به آفتاب باشد. مازندران، گرگان، شیراز و داراب نیز از مناطق نارنج خیز هستند.

بلوط:

جنگل های بلوط مهمترین بخش جنگل های زاگرس در غرب کشور را تشکیل می دهند. قدمت بسیار زیادی دارند و در زمره جنگل های نیمه خشک قرار دارند. انتخاب دانه بلوط برای کاشت بسیار مهم است پس از انجام کارهای لازم اواخر زمستان زمان مناسب کاشت آن است تا در بهار سر از خاک بیرون بیاورد. مدت زمان سبز شدن بلوط 20 تا 30 روز است. اکنون بهترین فرصت کاشت بلوط در جنگل های تخریب شده زاگرس است تا دوباره اکوسیستمی سالم به این مناطق باز گردد.

سدر:

درخت سدر یا کنار که جنبه اساطیری دارد در حاشیه های جنوبی زاگرس، نواحی گرمسیری و مناطق مختلف جنوب کشور می روید و در واقع مناسب مناطق خشک و نیمه خشک است. نهال سدر یا کنار را در فصل پاییز یا بهار و در مناطق خشک نیز هم زمان با آغاز بارندگی کشت می کنند. این گیاه مقاوم به راحتی باد های شدید را مقاومت می کند و ریشه های عمیق آن  قادر است در شرایط رطوبتی شدید و حتی زمانی که خاک سطحی خشک می شود زنده بماند.

 پسته:

پسته به صورت خودرو در شمال شرقی ایران و نواحی مرزی می روید. روزهای ابری و هوای آرام در ثمر دادن پسته ها موثر است. فصل پایيز، پس از خواب رفتن نهال پسته بهترين زمان كاشت این میوه در مناطق گرم، متعدله و نيمه سردسير است ولي درمناطق سردسير کاشت پسته بهتر است پس از سپري شدن يخبندان انجام شود. استانهای پسته خیز عبارتند از :یزد، خراسان، فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، مرکزی، اصفهان و قم. همچنین زمین های لب شور مثل ساوه و رفسنجان از زیستگاه های مناسب پسته محسوب می شوند.

نخل:

جنوب ایران و مناطق گرمسیری، محل زندگی نخل ها هستند. معمولا نخل ها را از طریق بذر تکثیر نمی کنند بلکه نخل کاران به وسیله پاجوش، از اواسط اسفند ماه تا اواسط اردیبهشت ماه و از اواسط شهریور ماه تا اواسط آبان ماه اقدام به کاشت نخل ها می کنند. میوه و برگ و اجزای این درخت برای اهالی مناطق گرمسیری نقش حیاتی دارد و می تواند پیشنهاد خوبی برای کاشت در روز درختکاری باشد. 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: