بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

رگ‌های زمین، رگ‌های ما؛ به یاد ایران‌ درّودی

رگ‌های زمین، رگ‌های ما؛ به یاد ایران‌ درّودی

«این چهره من است، من ایرانم». پایِ یکی از آثارش این را نوشته؛ تابلویی با آسمان  بی‌انتها، بناهایی شبیه به بناهای خشتی تاریخی ایران و گل‌هایی که در بسیاری از تابلوها، حکمِ امضایش را دارد. از نقاشی‌های ایران درودی حرف می‌زنیم؛ همو که آنتونیو رودریگز معروف درباره او گفته: "درودی ضمن ترسیم جهان تصاویر ذهنی و رویاهای بلند پرواز خود در میان گلهای روئیده در دورنماهای غریب نورانی، مفاهیمی‌برخاسته از فرهنگ خود را بیان می‌دارد". همین پرداخت به فرهنگ ایران، در آثار این زن ایرانی منجر شده تا در این مطلب ایران‌پلنر، نگاهی به زندگی و آثار این زن تاثیرگذار بیاندازیم.

 

ایران درودی در 1315 در خراسان و در خانواده‌ای سرشناس چشم به جهان گشود. خانواده او از بازرگانان قفقاز بودند که پس از انقلاب شوروی راهی ایران شده بودند. ایران، از کودکی به نقاشی علاثه داشت. خیلی زود بعد از تمام شدن تحصیلات متوسطه به فرانسه رفت و آنجا در دانشکده عالی هنرهای زیبایی پاریس درس خواند. تخصیل در آکادمی سلطنتی بروکسل در دوره ویترای و خواندن تاریخ هنر در لوور پاریس هم از دیگر اقدامات علمی اوست.

سال 1347 درودی اقدام مهمی انجام داد و آن این بود که به سفارش آی.تی.تی تابلویی از نفت ایران کشید؛ تابلویی که در تیراژ چندمیلیونی مطبوعات مهمی مانند لایف، نیوزویک و تایمز منتشر شد. این‌کار او در ایران نیز واکنش‌های مهمی داشت؛ مثلا آنکه احمد شاملو نامِ "رگ‌های زمین، رگ‌های ما" را روی اثر او گذاشت.

درودی هرچند که بیش از هرچیز با هنرِ نقاشی شناخته می‌شود اما ساخت مستند، کارگردانی فیلم و نویسندگی نیز در کارنامه او هست. او در عرصه سینما با بزرگان ایرانی و غیرایرانی زیادی نشسته و برخاسته و نتیجه تلاش‌هایش در این حوزه تهیه و کارگردانی بیش از 80 فیلم مستند شده است.

هرچند که آثار دیگری که او تولید کرده پراهمیت‌اند اما نقاشی‌های او امروز او را به یکی از مهم‌ترین نقاشان ایران و جهان بدل کرده است. این بیان منحصر به فرد اوست که تا کنون توانسته بارها و بارها چه در ایران و چه در جهان نقاشی‌هایش را به نمایش بگذارد.

خودِ او درباره آثارش جایی گفته: "من اساس نقاشی‌ام را بر یافتن هویت فرهنگی‌ام قراردادم و در پی بازیافتن ریشه‌های فرهنگی‌ام شدم. برای این کار سه عنصر اصلی یعنی «نور»، «حرکت» و «زمان» را نوبت به نوبت به کار گرفتم و نور هدف اصلی‌ام قرار گرفت تا به پندارهای فرهنگ ایران نزدیک شوم.»

همین کافی است تا بدانیم نقشِ ایران در آثار او چقدر زیاد است. پر بیراه هم نیست، چراکه او در نوشته‌هایش بارها از علاقه‌اش به ایران گفته. ما در آثار او گاهی تخت جمشید را می‌بینیم، گاه روستایی خشتی و قدیمی را از دور و گاه هم خلیج فارس را.

از همین روست که درودی به گفته بسیاری یک نقاش سورئال است. به گفته برخی دیگر او سمبولیست و وامدار مکاتب مختلف نقاشی است. اما بسیاری نیز سبکِ او را خاص او و "ایران درودیسم" نامیده‌اند و گفته‌اند او آثاری آزادانه دارد.

بسیاری ابدیت را لایه ژرف کارهای درودی دانسته‌اند؛ ابدیت یعنی همان افق‌های عجیبی که در نقاشی‌های ایران درودی همواره حضور دارد و تماشاپی آثار او را غرق دنیایی بی‌انتها می‌کند.

این ابدیت شاید یکی از زیباترین تصاویری که در آثار او پیدا کرده، جایی است که برای ما بسیار آشناست؛ جایی شبیه تاریخ یا طبیعتِ ایرانی. او درباره تابلویِ "خواب کوروش" که تخت جمشید را به تصویر کشانده می‌گوید: «هرگاه كه می‌خواهند چیزی را حفظ كنند، آن را منجمد می‌كنند. در نقاشی‌هایم تخت جمشید یخ می‌بندد تا برای آیندگان بماند».

ایران درودی از همین‌رو  یکی از چهره‌های موفق زنی است که توانسته تصاویری ماندگار را از ایران در جهان منتشر کند و معرفی دیگرگونه و هنرمندانه‌ای از ایران داشته باشد.

قرار است نمایشگاهی دائمی و اختصاصی در تهران برای آثار ایران درودی برپا شود که هنوز این مهم به نتیجه نرسیده است. پس از آنکه این نمایشگاه اجرا شود، می‌توان ایران را به خوبی در آثار ایران دید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: