بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بندر گناوه، دبی ایران

بندر گناوه، دبی ایران

راهنمای سفر به بندر گناوه

 

گناوه بخشی از بوشهر است؛ شهری جلگه‌ای، خشک و بیابانی، با هوایی گرم و مرطوب. این شهر سال‌هاست علاوه بر زیبایی‌های ساحلی به بازارهایش شناخته می‌شود؛ بازارهایی که مردم زیادی را از سراسر ایران به این شهر می‌کشاند. با این حال این همه آن‌چه نیست که بندر گناوه دارد؛ که گناوه تاریخ و وسعتش عمیق‌تر است. برای آشنایی بیشتر با این خطه از جنوب با ایران‌پلنر همراه شوید.

 

گناوه شهرِ ساحلی بوشهر، جایی میان بندر دیلم و بندر بوشهر است. شهر گناوه از شمال به کهگیلویه و بویراحمد و شهر دیلم، از شرق به شهرستان دشتستان در فارس، از جنوب به بوشهر و خلیج‌فارس و از غرب نیز به خلیج فارس می‎رسد.

 

تاریخ گناوه را بشناسید

قدمت این شهر را می‌توان در نام‌های کهنش دید؛ گنابا، گنفه، جنابا برخی از اسم‌‌های قدیمی آن هستند. گناوه به سبب تاریخش آثار تاریخی زیادی در دلش جا داده؛ چنان‌که باستان‌شناسان قدمت آن را به دوره ایلامی‌های می‌رسانند که در سال 19 هجری توسط توسط عثمان ابن العاص و دین اسلام فتح شد.

تپه‌های باستانی پیش و پس از اسلام را می‌توان در این شهر دید؛ همچون تپه‌های تل‌تل، تپه مهد حیدر، تل پرافتو و تل گوری. پناهگاه مال قائد و مقبره بی‌بی مریم نیز از دیگر آثار تاریخی این منطقه‌اند.

گذشته از تاریخ گناوه جایگاهی برای فرهنگ اصیل ایرانی نیز هست. اقوامِ عرب، دشتی، دیلمی و لر در این منطقه‌ای جلگه سال‌ها زندگی‌ کرده‌اند که حالا زبان و لهجه‌ آن‌ها ترکیبی از لهجه جنوبی با گویش لری و سیوندی است که ردپای کلمات انگلیسی و پرتغالی نیز در آن وجود دارد چرا که زمانی انگلیسی‌ها و پرتغالی‌ها در این منطقه حضور داشته‌اند.

در سال‌های بسیار دور گناوه جایی بود برای دریانوردان و ملوانانی که به دنبال ثروت جایی در شرق با کشتی‌هایشان در ساحل این شهر پهلو می‌گرفتند. آن‌ها شیفته مرواریدها، مرجان‌ها و زیبایی‌های دیگر بندر گناوه می‌شدند. از آن زمان تا امروز در تمام دوره ‌های تاریخی گناوه اهمیت بسیار داشت.

حکومت قرمطیان به هوای همین داشته‌های بی‌شمار گناوه توسط ابوسعید و پسرش در این زمین در دوره خلفای عباسی تشکیل شد.

در تاریخ، تا دوره معاصر از گناوه بارها نام برده شده. مثلا آنکه حمدالله مستوفی ساخت این شهر را در سفرنامه‌اش به جنابه بن طهمورت دیوند نسبت می‌دهد؛ "جنابه" نیز احتمالا نام اولیه‌ این شهر بوده است. ناصر خسرو نیز از این بندر یاد کرده است. نزدیک‌تر به ما این جلال آل احمد است که گناوه را جایی برای عبور خط لوله نفت برای انتقال نفت به جزیره خارک دانسته است.

 

در گناوه چه ببینیم؟

از تاریخ که بگذریم به دیدنی‌های این شهر می‌رسیم. گناوه دیدنی‌های زیادی دارد آن‌ها که بیش از همه به ساحل و بندرگاه آن می‌رسند؛ از دیدنی‌های خلیج‌فارس گرفته تا لنج‌ها و صیدِ میگو. در شهر و حواشی آن بیش از همه باید رد تاریخ را گرفت.

 

ساحل گناوه

ساحل گناوه در فصل‌های سرد و معتدل سال مانند بهار، آب و هوایی بهاری دارد. در این ساحل می‌توانید تلالوء نور خورشید را بر آب ببینید. قدم زدن و لذت بردن از ماسه‌های ساحل و گرمای آن‌ها در حالی که صدای مرغان دریایی را می‌شنوید، بخش جدانشدنی تماشاکردن و لذت بردن از ساحل گناوه است. مردمی که مشغول صیادی‌اند و کودکانی که در حال بازی در آن‌ هستند از دیگر جذابیت‌های این ساحل‌اند. همچنین در دریای گناوه می‌توانید جزایر شمالی و جنوبی، گوابین، گشویی  را ببینید که در حد فاصل بین گناوه و ریگ قرار دارند.

 

باغ های گناوه

شاید کمتر به ذهن بیاید اما گناوه روستاهای سرسبزی هم دارد که می‌توان در آن گیاهان جدیدی هم دید. کشتزارها، مزارع و باغ‌های سرسبز روستاهای اطراف گناوه مثل شول، کلر تاج ملکی – چاهبردی، تل تل، تل برج، بهمنیاری، گمارون- بنکی، چهار روستایی- پوزه گاه گاو سفید و مزارع سرسبز و زیبای اطراف رود حلّه محل مناسبی جهت تفریح و گشت و گذار به خصوص در ایام نوروز هستند.

 

روستای ساحلی مال قائد

این روستا، ساحلی صخره‌ای دارد و مردمانی مهمان‌نواز که هر سال میزبانی خوبی از گردشگران می‌کنند. این روستا قدمت زیادی دارد و به همان دورانی برمی‌گردد که برای اولین بار گناوه شکل گرفت؛ قلعه خان، توی دیو، آتشکده باباکلو، چاه زکی خانی گواهی تاریخ این روستا هستند. شمال مال قائد به باغ‌های سرسبز و خرم مرکبات و نخلستان و روستای قلعه حیدر، جنوب آن به روستای مال خلیفه، سربست و شهر گناوه، شرق آن به کوه و دشت مملو از گل‌های نرگس و مزارع گندم و جو و غرب این شهر نیز به آبی آرام خلیج فارس می‌رسد. روستای ساحلی مال قائد یک ویژگی منحصر به فرد دیگر هم دارد و آن قرار گرفتنِ ان بر بلندی است که چشم‌اندازی به شهر گناوه است.  همین ویژگی‌هاست که جمعیت این روستا را به 4 هزار نفر رسانده است.

 

رود حله

رودخانه حله در گناوه، رودخانه‌ای دائمی و زیباست که شاخه اصلی‌اش به دریا می‌ریزد و شاخه جنوبی‌اش در شمال شرق روستای کره بند تالاب بزرگی را به وجود آورده است. تالا حله در 1343 بود که به دلیل تغییرات محیط زیست و طغیان رودخانه و نفوذ مسیر قبلی به درون زمین‌های اطراف شکل گرفت.

 

مراکز خرید گناوه

بازارهای خرید گناوه این روزها از جاذبه‌هایی هستند که مسافران زیادی را به هوای خرید جذب این شهر می‌کنند. دلیل اهمیت این بازارها برای مسافران، مجاور بودن گناوه با کشورهای عربی است. این شهر تعاملا تجاری زیادی با کشورهای حوزه خلیج فارس دارد و به همین دلیل هم بسیاری آن را به دلیل داشتن جنس‌‌های خارجی، دبی ایران نامیده‌اند. از مواد غذایی خارجی و عربی گرفته تا لباس و تا وسایل برقی چیزهایی هستند که مردم در بازارهای گناوه به سراغشان می‌روند.

اما به‌جز این محصولات خارجی، آثار هنری گناوه هم اهمیت فراوانی دارد. گبه‌بافی، گلیم‌بافی، حصیر و سفال از آن دست صنایع دستی‌ای هستند که سال‌هاست بخشی از هویت مردم گناوه به شمار می‌آیند.

ماهی و میگو نیز در گناوه از آن دست چیزهایی است که بسیاری می‌خرند و برای مدت‌ها آن را در سفره غذایشان جا می‌دهند.

از همه این توضیحات که عبور کنیم، بندر گناوه جای به خصوصی است؛ اگر اولین‌بارتان باشد به آنجا سفر می‌کنید از کنار هم قرارگیری طبیعت و تاریخ لذت خواهید برد و از مواجهه با فرهنگ غنی این سرزمین شگفت‌زده خواهید شد.

پس یادتان باشد در سفر به گناوه علاوه بر سر کشیدن در این بازار و آن بازار، از تاریخ، زیبایی‌ها و تصاویر بدیع این شهر ساحلی غافل نمانید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: