بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

 30 نکته مهم برای شما که مسافرید

30 نکته مهم برای شما که مسافرید

سفر نکات زیادی دارد، هرچند که ساده به نظر می‌آید. در سفر باید مسائل زیادی را بالا و پایین کنید و بسنجید، تا هم خاطره خوشی از سفر داشته باشید، هم از خودتان مراقبت کنید، هم سالم بمانید و هم آنکه حرفه‌ای سفر کنید. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

7 سال است که از آمریکا برای سفر کردن در جهان خارج شده‌ام. در این 7 سال من نکات خوبی از سفر کشف کرده‌ام. همه‌چیز وقتی شروع شد که پروازی یکطرفه از میامی به گواتمالا داشتم، همان زمان که با هیجان به سراغ ناشناخته‌ها می‌رفتم و یک ماجراجویی حماسی در سراسر جهان را دنبال می‌کردم.

پس از 7 سال سفر تصمیم گرفتم که بهترین‌ راهنمایی‌ها را که به من در سفر کمک کرده است را به اشتراک بگذارم.

 

1. شکیبایی مهم است

برای چیزی که نمی‌توانی کنترلش کنی تلاش نکن. زندگی بسیار کوتاه‌تر از آن است که بخواهید همیشه عصبی و ناراحت باشید. آیا شما اتوبوستان را گم کرده‌اید، نگران نباشید، حتما یکی دیگر هست. خودپرداز پول نمی‌دهد؟ فوق‌العاده است! یک سفر جاده‌ای برنامه‌ریزی نشده را به شهر بعدی پیش بگیرید و آن را کشف کنید. بعضی اوقات چیزهایی بدون آنکه در نظرشان داشته باشید رخ می‌دهد.

کافی است یک نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید می‌توانست بدتر شود.

 

2. زود از خواب بیدار شوید

اگر هنگام طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید می‌توانید بهترین جاذبه‌ها را ببینید، آنهم در شرایطی که جمعیت کمی در آن‌جا هستند. زود که اقدام کنید هم می‌توانید با مردم محلی ارتباط بهتری بگیرید و هم نور دوربیتان برای عکس‌ها جادویی شوید. مناطق اسطوره‌ای نیز صبح‌ها امن‌ترند. همچنین مردم محترم و سخت‌کوش زود از خواب بیدار می‌شوند و دلال‌ها، کلاهبردارها و بزهکارها آنموقع خواب هستند.

 

3. به خودتان بخندید

هنگام سفر به جاهای جدید قطعا به نظر برخی‌ها احمق به نظر خواهید آمد. به جای آنکه خجالت بکشید، به خودتان بخندید! نگران نباشید، زندگی جدی نیست.

یکبار وقتی در اتوبوسی بودم که پر از مردمان گواتمالا بود از راننده خواستم تا کنار جاده بایستد. گواتمالایی‌ها مغرورانه به من خندیدند. در چنین شرایطی می‌توان به سرعت کنار جاده ادرار کرد، به اتوبوس برگشت و به خود خندید؛ اینکار باعث می‌شود دوستان جدیدی هم پیدا کنید.

 

4. پول نقد ذخیره کنید

پول نقد در همه جهان پادشاهی می‌کند. مطمئن شوید که مقداری چول در چند جای مختلف از پوششتان دارید. میزان پولی که به همراه دارید نباید خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. اگر کیف پولتان را گم کنید، یا کارتتان متوقف شود و یا دستگاه خودرپرداز نتواند پولی به شما بدهد، این پول می‌تواند به شما کمک کند.

جوراب، زیر کفی کفش، کیسه آرایشگری، ازراق قالب کوله‌پشتی و... برخی از جاهایی هستند که بتوانید در آن‌ها مقداری پول ذخیره کنید.

 

5. با مردم محلی روبرو شوید

به جای اینکه وقت زیادی را صرف ارتباط گرفتن با مسافران دیگر کنید، با مردم محلی وارد ارتباط شوید و با آن‌ها سخن بگویید. انگلیسی زبانی است که در همه جهان مردم زیادی می‌توانند با آن صحبت کنند، بنابراین ارتباط گرفتن با مردم محلی آسان‌‎تر از آن است که فکر می‌کنید؛ به خصوص آنکه بتوانید حرکات دست و زبانتان را ترکیب کنید.

از آن‌ها یاد بگیرید که چطور در کشورشان زندگی می‌کنند؛ آن‌ها سفر شما را بیش‌تر از چیزهایی که می‌بینید ارزشمند می‌کنند.

 

6. یک شال همراه داشته باشید

این وسیله ساده که از پارچه پنبه‌ای تهیه شده یکی از مفیدترین لوازم سفر است و کارکردهای مختلفی دارید؛ با آن می‌توانید از نور خورشید محافظت کنید، در نقش یک حوله موقت باشد، برخی چیزها را حمل کنید، به عنوان ماسک چشم و یا خیلی چیزهای دیگر از آن استفاده کنید. من نمی‌توانم به شما بگویم که چندین‌بار در سفرهایتان می‌توانید از این وسیله استفاده کنید.

 

7. به تماشای زندگی روزمره بنشینید

اگر می‌خواهید نبض یک فضا را احساس کنید، پیشنهاد می‌کنم که ساعت‌هایی را رویی نیمکمت یک پارک بنشینید و یا در گوشه خیابانی شلوغ بخوابید! و تنها به تماشای زندگی روزمره بنشینید. فکرتان را آرام کنید و به جزییات پیرامنتان دقت کنید؛ به بو، رنگ، تعاملا انسانی و صداها. این نوعی مراقبه است و شما متوجه چیزهایی خواهید شد که قبلا نشده بودید.

 

8. همه‌چیز را برگردانید

وقتی لپ تاپ من در پاناما به سرقت رفت، با داشتن اسناد و عکس‌های مهم توانستم آن را برگردانم. نسخه‌های دیجیتالی و فیزیکی پاسبورت، ویزا، گواهینامه رانندگی، گواهی تولد، کارت بیمه درمانی، شماره سریال‌ها و شماره تلفن‌های مهم و... را آماده کرده و به همراه داشته باشید. در مواقع اضطراری، فایل‌ها و عکس‌هایتان را روی هارد دیسکی خارجی داشته باشید.

 

9. زیاد عکس‌ بگیرید

در سفر، شما ممکن است تنها همین دفعه باشد که مردم و مکان‌ها را می‌بینید، بنابراین با عکس‌هایی که می‌گیرید ‌آن‌ها را به یاد داشته باشید. از اینکه که شبیه به یک "گردشگر" شوید نگران نباشید. اینکه شما در سفر چطور دیده می‌شوید به هیچ‌کس ارتباطی ندارد، مهم عکس‌ها این سوغات نهایی سفر هستند.

عکس‌ها هزینه‌ای ندارند و به راحتی با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند و فضایی هم در چمدانتان نخواهند گرفت.

 

10. همیشه راهی وجود دارد

هیچ‌چیز غیرممکن نیست. اگر مشکل در جایی یا کاری دارید، آن را رها نکنید. موضوع این است که شما بهترین راه حل را پیدا نکرده‌اید و یا فرد مناسب را رد کرده‌اید. به کسانی که می‌گویند نمی‌توان این‌کار را انجام داد گوش نکنید.

 

11. لبخند بزن و بگو سلام

آیا در برقراری ارتباط با مردم محلی مشکل داری؟ آیا به نظرت این مردم غیردوستانه به نظر می‌آیند؟ شاید مشکل از زبان بدن شماست. یکی از نکاتی که من در سفرها به آن رسیده‌ام این است که وقتی با یکی از این مردم چشم در چشم می‌شوید، لبخند بزنید و بگویید سلام. آن‌ها نیز ممکن است لبخند بزنن و پاسخ بدهند؛ این راهی سریع برای داشتن دوستانی جدید است.

شما نباید انتظار داشته باشید که همه افراد باید به چهره‌ای در هم کشیده و احمقانه در سفر به راهشان ادامه دهند. این شغل شماست و همه‌چیز برای شما فراهم است تا تماس برقرار کنید.

 

12. یکم ریخت و پاش کن

من طرفدار داشتن بودجه برای سفر هستم. داشتن بودجه به شما این امکان را می‌دهد تا سفری طولانی‌تر و تجربه‌های جذاب‌تری از جهانی داشته باشید که در آن زندگی می‌کنیم. در یک سفر، به جای آنکه پولت را برای چیزهایی که نیاز نداری خرج کنی، می‌توانی مقداری پول، بدون اینکه به مشکل بربخوری در روز خرج کنی.

زندگی در بودجه کم آدم را پیر می‌کند. خوب (و سالم) است اگر گه‌گاه بودجه زیادی را هم خرج کنید؛ مثل گذراندن چند روز در یک هتل خوب یا غذا خوردن در یک رستوران فانتزی.

 

13. ذهنتان را باز نگه دارید

اگر در سفر شاهد سبک زندگی متفاوتی باشید، قضاوت نکنید؛ همچون گوش دادن به نظراتی که با آن‌ها مخالفید. این مغرورانه و نادرست است که گمان کنید تنها نظر شماست که صحیح است و افراد دیگر اشتباه می‌کنند. همدلی را تمرین کنید و خودتان را جای دیگران قرار دهید.

 

14. کوچ‌سرفینگ را تجربه کنید

کوچ سرفینگ جامعه آنلاین بزرگی است که در آن افرادی اتاقشان را با غریبه‌ها به صورت رایگان به اشتراک می‌گذارند. اگر واقعا می‌خواهید که یک گشور و مردمش را بشناسید و وقتی با آن‌ها بگذرانید بهترین کار این است. میلیون‌ها نفر در هان هستند که تمایل دارند میزبان شما باشند و توصیه‌هایشان به دردتان خواهد خورد. هتل‌های گرن‌قیمت تنها گزینه‌های پیش رو نیستند، که گزینه‌های ارزان‌تری هم هستند.

 

15. گوش‌گیرهایتان را بردارید

این درواقع باید در لیست اول شما باشد. من عاشق گوش‌گیرهایم هستم! این وسیله می‌توان صداهای آزاردهنده‌ای که در سفر می‌شنوید مانند صدای گریه بچه، صدای زنگ تلفن و غیره را خفه کند. استفاده از این وسیله راحت و کارآمد است.

 

16. نترسید

دنیا آنقدر خطرناک نیست که رسانه‌ها درباره آن سخن می‌گویند. چشم‌اندازی به موقعیت داشته باشید اما اجازه ندهید که این موضوع بر کل سفر شما متمرکز شود. از احساس مشترک استفاده کنید؛ اکثر مردم حسی دوستانه، قابل اعتماد، سخاوتمند و کمک‌کننده هستند. این بیش از همه زنان را درگیر می‌کند.

 

17. بدون هدف بروید

اگر می‌خواهید بخش‌هایی از شهر را ببینید که در آن‌ افراد واقعی زندگی می‌کنند، راه‌حل آن تنها یک‌چیزاست و آن پاهای شماست؛ بدون دانستن اینکه که دقیقا قرار است کجا بروید. در این حالت نام هتلتان را یادداشت کنید تا هر وقت که خواستید تاکسی بگیرید و برگردید.

بنابراین مسیر را انتخاب کنید و شروع به راه رفتن کنید. در مورد برخورد با محله‌های خطرناک خیلی نگران نباشید، این محله‌ها، پیش از آنکه به آن‌ها نزدیک شوید، خودشان به شما هشدار لازم را را خواهند داد.

 

18. غذای محلی بخورید

این اشتباه است که بخواهید در سفر هر غذایی را که می‌بینید امتحان کنید، چرا که شما دقیقا نمی‌دانید آن غذا با چه چیزهایی آماده شده است. بنابراین بهتر است از مردم محلی کمک بگیرید و به توصیه‌های آن‌ها گوش کنید.

 

19. اغلب اوقات بگویید: بله!

هشیار باشید؛ وقتی که کسی شما را به طور تصادفی دعوت می‌کند تا با خانواده شما ملاقات کند بگویید بله. می‌توانید یک مکان را که نمی‌دانید وجود دارد را از همین راه کشف کنید. این موقعیت‌های غیرمنتظره است که به سفرتان طعم می‌دهد و شما بعدها آن را به بهترین داستان‌هایتان تبدیل می‌کنید. وقتی در سفر هستید مهربانی غریبه‌ها را بپذیرید تا فرصت‌های فراروانی به دست بیاورید.

 

20. بدون عجله سفر کنید

لطفا سعی نکنید 6 کشور را در 6 هفته سفر کنید. چیزهای خوب وقتی رخ می‌دهند که شما وقتتان را برای کشف بگذارید. شما در این صورت فعالیت‌هایی انجام خواهید داد که در کتاب راهنمای شما نیست و افرادی را ملاقات خواهید کرد که مشتاق شما هستند.

 

21. یادداشت‌های خوب را نگه دارید

حافظه من برای جزییات خوب نیست. 7 سال پیش که من سفر را شروع کردم، کسی نبودم که بخواهم موضوعات را یادداشت کنم، اما حالا این‌کار را می‌کنم. اطلاعاتی شبیه به نام مردمی که آن‌ها را ملاقات کرده‌ام، مکالماتم، احساساتم درباره یک تجربه جدید و ویژگی‌های خاص، چیزهایی هستند که بتوانید درباره آن‌ها یادداشت کنید.

 

22. از منطقه راحتی خود خارج شوید

در مورد چیزهایی که شما را مضطرب می‌کنند خودتان را به چالش بکشید؛ چیزهایی که به طور معمول شما را مضطرب می‌کنند. هرچه بیش‌تر این‌کار را انجام دهید، اضطراب شما کم‌تر خواهد شد. با غریبه‌ها مشکل دارید؟ با همه آن‌ها صحبت کن. از غذای عجیب‌وغریب می‌ترسید؟ عجیب‌ترین چیزها را برای خوردن پیدا کن.

 

23. تا می‌توانید کمتر بردارید!

ممکن است که فکر کنید هرچقدر وسایل بیش‌تری همراه داشته باشید، خواهید توانست به هر نقطه سفر کنید. هرچند که این حق مسافر است که بتواند بار زیادی ببرد اما این کار را نکنید که سرتان کلاه خواهد رفت. اگر به چیزی نیاز ندارید آن را با خودتان حمل نکنید. می‌توانید بسیاری چیزها را در کشور مقصد خریداری کنید.

 

24. به پادکست‌ها گوش دهید

پادکست عالی است. با پادکست شما می‌توانید یک ایستگاه رادیویی شخصی داشته باشید و آن را با نمایش‌ها و موسیقی‌ها پر کنید. شاید هیچ‌وقت فکرش را نکنید که بتوانید 10 ساعت در انتظار اتوبوس باشید، این‌کار اما با پادکست امکان‌پذیر است.

زمانی که شما به یک داستان باورنکردنی، یک موسیقی سرگرم‌‌کننده یا گفتگویی با کارشناسان گوش دهید، زمان سریع‌تر خواهد گذشت.

 

25. مراقب سلامتی‌اتان باشید

مسافرت می‌تواند به بدن شما ضربه بزند. هنگامی‌که شما از محلی به محل دیگر حرکت کنید، سخت است که بتوانید تمرین‌های ورزشی‌اتان را حفظ کنید. ممکن است در مسیر خسته شوید، کیک زیاد بخورید یا مسواک نزنید! به خاطر داشته باشید که باید به بدنتان برسید؛ به اندازه بخوابید، صبحانه بخورید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، ورزش کنید و ... .

 

26. در تماس باشید

به یاد داشته باشید که به موقع با خانواده و دوستانتان تماس بگیرید. شاید بد نباشد آن‌ها را شگفت‌زده هم بکنید و با ارسال یک کارت پستال خوشحالشان کنید. شما در سفر دائما با دیگران در ارتباط هستید، اما این روابط اغلب کوتاه هستند، بنابراین برقراری ارتباط قوی با عزیزانتان بسیار اهمیت دارد.

 

27. از مسیرهای تایین‌شده خارج شوید

قرار نیست همیشه در مسیرهای توریستی سفر کنید. هرچند سفر به جاهای متفاوت یک کلیشه است، اما باید آن را امتحان کنید. باید به دنبال جاهای جالب و غیرمعمولی‌ای باشید که در آن زیاد گردشگر نمی‌بینید. بسیاری از تجربه‌های به یادماندنی سفر در مناطقی که بازدید در آن آسان نیست رخ می‌دهد. در عین حال که به فضاهای معمول و محبوب می‌روید، مکان‌‌های دیگر را هم رد نکنید. البته این نکته را یادتان باشد، رفتن به فضاهای خطرناک و دور لزوما به معنای تجربه چیزهای جدید رد سفر نخواهد بود.

 

28. بیمه سفر را فراموش نکنید

هیچ‌کس فکر نمی‌کند در سفر بیمار و مجروح شود و یا از او دزدی شود. اما به هر حال اتفاق می‌افتد که شما تب کنید، لپ‌تاپتان را گم کنید وغیره. بیمه سفر در اینجا به شما کمک می‌کند تا درمورد هزینه بیمارستان و دزدی نگرانی نداشته باشید.

 

منبع: expertvagabond.com

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: