بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

در بقعه شیخ‌حیدر

در بقعه شیخ‌حیدر "هوایی" شوید

چشم‌هایت را ببند و وارد حیاط شو. نفست را در سینه حبس کن و به دنیایی فکر کن که اینجا نیست؛ جهانی که هربار به آن فکر کردی قلبت به سینه‌ات کوبیده. چشم‌هایت را ببند... که وقتی بازشان کنی وارد فضایی خواهی شد که تو را به همان‌جایی می‌برد که دنیای دیگری است؛ فضایی باقی‌مانده از صفویه، اما برای تمام دوره‌ها؛ بقعه شیخ‌حیدر. اینجا ترکیب عرفان، معماری و هنر ایرانی را خواهی دید. با ایران‌پلنر همراه باش.

 

بقعه شیخ حیدر در دل باغی قرار دارد که قبرستان قدیمی شهرستان مشگین‌شهر بوده است. تاریخ ساخت این نا در سال 731 هجری قمری، یعنی زمانی‌که آخرین مغول حکمرانی می‌کرد ساخته شده‌است. بقعه شیخ حیدر درواقع جایی است که پدر شاه اسماعیل صفوی در آن جا دارد که از شخصیت‌های نامدار حکومت صفویان است. پدر شاه اسماعیل صفوی از آن‌جا که در میان مردم تُرک‌زبان مشگین‌شهر جایگاه ویژه‌ای داشته، تا مدت‌ها آن‌ها این مکان را به عنوان امامزاده زیارت می‌کرده‌اند.

روایت دیگری که دونالد ویبر راوی آن بود از تاریخ دیگری سخن می‌گوید؛ او معتقد است این مقبره از آثار قرن 7 و 8 هجری قمری است و در دوره صفویه مورد مرت قرار گرفته است.

وارد این فضا که شوید، دیوارهای باغی تزیین‌شده با کاشی‌های فیروزه‌ای را خواهید دید. در میان این کاشی‌ها آیاتی از سوره فتح و یا لفظ جلاله‌الله، با خط زیبای کوفی، به چشم می‌خورد. شاید همین موضوع یکی از دلایل حس و حال معنوی این فضا باشد.

درون بقعه، احتمالا ابتدا چشمتان به برج مدوری بیفتد که ارتفاعی برابر با 18.5 متر و قطری 10.5 متر دارد. برجی که بلند و تنها میان باغ قدبرافراشته و کاشی‌کاری‌های دورش مسحورتان خواهد کرد. معماری این برج مدور در بیرون و درون متفاوت است، وقتی وارد این برج مدور شوید، فضایی 12 ضلعی خواهید دید که هر ضلعش 2.5 متر است. این 12 ضلعی پنجره‌هایی نیز دارد که برخی‌ از آن‌ها به سبک معماری خانه‌های تاریخی رنگارنگ‌اند.

مقبره شیخ بزرگِ صفوی اما این‌جا نیست. او را برای حفاظت و امانت بیش‌تر چندپله پایین‌تر قرار داده‌اند. همان‌جایی که سرداب قرار دارد؛ از ورودی سرداب در ضلع شمال وارد شوید، بعد از عبور کردن از یک راه‌پله بلند و باریک به قبر شیخ حیدر خواهید رسید. در این طبقه البته 6 قبر دیگر هم دیده می‌شود که در وسط گنبد قرار دارند.

به جز این بقعه مدور، دور تا دور فضا را رواق‌، طاق و تویزه‌هایی فرا گرفته‌اند که زیبایی و حس‌وحال آن را دو چندان کرده‌اند.

بقعه شیخ حیدر در 92 کیلو متری غرب مرکز استان اردبیل و در مرکز شهرستان مشکین‌شهر واقع شده است. در تاریخ 18 تیر ماه 1311ه.ش تحت شماره 184 جزءآثار ملی به ثبت رسیده است. می‌توانید در سفر به اردبیل و شهر مشگین شهر به سراغ این بقعه بروید و دقایق یا ساعتی را در آن به بهترین نحو بگذرانید. بی‌شک این بقعه گوشه‌ گویایی از تاریخ صفوی را به نمایش گذاشته است.

 

برای سفر به مشکین‌شهر می‌توانید از برنامه سفرهای ایران‌پلنر استفاده کنید. مثلا این برنامه.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: