بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چند و چون سفر زنانه در ایران

چند و چون سفر زنانه در ایران

مطالب مرتبط

آیا زنان به راحتی می‌توانند در ایران سفر کنند؟ آیا آن‌ها امکانات مناسب سفر را دارند؟ آیا امنیت لازم برای زنان گردشگر در ایران وجود دارد؟ چه مشکلاتی پیش پای زنان مسافر است؟ پاسخ به بسیاری از این سئوالات شاید بیش از هر چیز به تجربه زنان گردشگری برگردد که در ایران سفر کرده یا می‌کنند. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

زنانه سفر کردن این روزها به میزان زیادی مورد توجه است؛ تا کنون هزارها مطلب درباره این سبک از گردشگری منتشر شده و زنان زیادی از سراسر دنیا تجربیاتشان را درباره سفر زنان، حتی به تنهایی و یا حتی با کوله‌گردی منتشر کرده‌اند. این سفرها نه فقط در کشورهای توسعه‌یافته که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز اتفاق می‌افتد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در سال‌های اخیر زنان گردشگر زیادی آن را دیده‌اند.

اتفاقا چندسالی است که سفر زنانه در ایران افزایش یافته است. افزایش این شکل از سفرها به موازات رونق گردشگری در ایران بوده و از همین رو اینکه زنان بتوانند در ایران گردشگری خوبی را تجربه کنند اهمیت زیادی دارد. ابعاد گردشگری زنانه در ایران را شاید بیش از هر کس زنان گردشگر بدانند. بد نیست نگاهی به صحبت‌های یکی از زنان گردشگر در ایران بیاندازیم.

یکی از این زنان در گفتگو با ایران‌پلنر گفت: "سفر در ایران از نظر امکانات تفاوتی میان زنان و مردان قائل نیست؛ همانقدر که مردان امکانات دارند زنان نیز دارد. این در حالی است که در بسیاری از شهرهای جهان، فضاهایی مانند صومعه‌ یا خوابگاه برای اقامت زنانی که دوست دارند هم اتاقی خانم داشته باشند تعبیه شده است. در ایران نیز البته ما 3 عدد از این خوابگاه‌های گردشگری زنانه را داریم، اما هر سه آن‌ها در تهران‌اند.  

اما گذشته از این تمام مشکلاتی که در همه دنیا وجود دارد، اینجا نیز هست و حتی در مواردی در ایران کمتر می‌توان دید. یکی از این موارد مسئله امنیت است که بسیاری از آن سخن می‌گویند و معتقدند امنیت سفر زنانه در ایران خوب نیست؛ این در حالی است که برعکس تصور زنان در ایران سفر امنی دارند. هرچند که مزاحمت وجود دارد اما با شما به عنوان یک زن در بسیاری مناطق ایران به خصوص روستاها با احترام برخورد می‌شود؛ این در مورد گردشگران خارجی دوبرابر می‌شود.

درباره امنبت باید یه نکته‌ای اشاره کرد و آن حفظ خود است؛ طبیعتا زنان گردشگر باید تا حد زیادی امنیتشان را خودشان تامین کنند البته این به معنای این نخواهد بود که اگر شما پوشش نامناسبی داشته باشید باید به شما تعرض یا تجاوز شود، اما از آن‌جا که در ایران قانون‌ در بسیاری موارد وجود دارد، خود فرد گردشگر باید برای خودش یک‌سری قوانین تعیین کند تا مسئله‌ای برایش پیش نیاید.

همچنین باید در مناطق بومی پوششی شبیه پوشش مردم آن منطقه داشت و تفاوت زیادی ایجاد نکرد که هم از نظر فرهنگی اقدام درستی است و هم از نظر حفظ امنیت.

از نظر مالی نیز ایران یکی از امن‌ترین کشورهاست؛ این در حالی است که برای خود من بارها پیش آمده که در برخی از شهرهای دیگر دنیا امنیت مالی نداشته‌ام.

از نظر سیاسی نیز باید به این اشاره کرد که اگر گردشگران زنی که به ایران می‌آیند شغلی مرتبط با خبرنگاری و این دست مشاغل داشته باشند ممکن است مسئله برایشان ایجاد شود".

 

با همه این‌ها سفر زنانه نیاز به راهنمایی‌ها و خواندن تجربه دیگر زنان دارد که ایران‌پلنر در مطالب بعدی به این موارد خواهد پرداخت.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: