بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بقایی چطور اشیاء موزه ملی را به تاراج برده؟

بقایی چطور اشیاء موزه ملی را به تاراج برده؟

حرف و حدیث‌ها زیاد است؛ یکی می‌گوید شکی نیست که بقایی صدها اثر موزه ملی را به خارج از کشور فرستاده و یکی‌دیگر بر این باور است که همه این‌ها حدس و گمان است. برخی نیز گفته‌اند شاید نه صدها، که ده‌ها اثر موزه ملی تاراج شده باشد. در نهایت هنوز کسی نه تایید کرده و نه تکذیب. سئوالی که همه منتظر رسیدن به پاسخش هستند؛ اگر بقایی دستور داده که اموال موزه ملی دزدیده شوند، آن‌ها را کجا برده و چرا؟ کسی نمی‌داند. با ایران‌پلنر همراه باشید تا نگاهی به افشاگری روزهای اخیر بیاندازیم.

 

چندروز پیش در آستانه دستگیری حمید بقایی –معاون محمود احمدی‌نژاد و رییس سازمان میراث فرهنگی از 1388 تا 1390- روح‌الله احمدزاده کرمانی که پس از بقایی ریاست سازمان میراث فرهنگی را به عهده گرفت دست به افشاگری شوکه‌کننده‌ای زد؛ او گفته بقایی در دوره ریاستِ او توانسته 600 هزار شیء را از موزه ملی به خارج منتقل کند. روح‌الله احمدزاده درباره این ادعا به روزنامه کیهان اشاره می‌کند که در سال‌های ریاست بقایی بر سازمان میراث فرهنگی، خبری منتشر کرده بود که در آن از خروج اشیاء این موزه خبر می‌‌داد. احمدزاده چندماه پس از انتصابش البته از این سِمت به دلایل نامعلومی استعفا داد اما افشاگری‌های او خبر از دزدی از موزه ملی ایران می‌دهد و استعفای صوری‌اش.

برای آشنایی بیش‌تر با ابعاد ماجرا، نگاهی به صحبت‌های منتشر شده از روح‌الله احمدزاده کرمانی در 21 اسفند در سایت مشرق بیاندازیم.

احمدزاده گفته در روزهایی که تازه به سازمان میراث فرهنگی رفته بوده زمزمه‌هایی درباره خروج اشیاء تاریخی از انبارهای موزه ملی شنیده بوده است. او در گفتگویش گفته: "یک روز در روزنامه کیهان دیدم متنی با این موضوع به نگارش درآمده بود که اشیایی از موزه ملی خارج‌ شده و این اشیا تحت هر عنوانی به تاراج رفته است. طرح این موضوع سبب شد بنده به این اتفاقات حساس شوم... از دفتر آقای بقایی تماس گرفتند که باید برای جلسه مهمی بیایید. بنده به دفتر آقای بقایی رفتم و ایشان هم خیلی تشریفات و آداب را در ارتباطات فی‌مابین انسانی رعایت نمی‌کنند. یک برگه جلوی من پرت کردند و با صدای بلند فریاد زدند این را بردار بخوان. من برداشتم خواندم دیدم که یک‌ مشت بد و بیراه و توهین و شعار داخل آن نوشته‌ شده بود. گفتم آقای بقایی، این جوابیه که از مختصات ادب و متانت خارج است. شما اجازه بدهید ما یک متن خیلی شفاف‌تر برای کیهان بنویسم. بنده پرسیدم آقای بقایی شما از چه چیزی نگران هستید؟... بقایی گفت «هدف آقای شریعتمداری تخریب دولت است.»

روح‌الله احمدزاده همچنین در صحبت‌هایش اعلام کرده که 600 هزار شیء تحت عنوان طرح ساماندهی از اموال موزه ملی خارج شده‌اند.

او با اشاره به آن روزها همچنین از 100 دوربینی سخن گفته که در مدت خروج اشیاء موزه یا رو به آسمان و یا از کار افتاده بودند.

هرچند که صحبت‌های احمدزاه قابل تامل است، اما حالا پیش از گذشت 6 سال چرا باید وقتی پرونده قضایی حمید بقایی باز شده است، او لب به سخن بگشاید؟ چرا او در همه این سال‌ها سکوت کرده بوده است؟ چراکه علاوه بر این موضوع، پرونده ارزان‌فروشی شرکت توسعه گردشگری به میزان 800 تا 1000 میلیارد تومان نیز بوده است.

روح‌الله احمدزاده همچنین در سخنانش گفته که خانمی که در آن زمان مدیر موزه بود را چندین باز مورد سئوال قرار داده و درخواست پاسخگویی کرده بود که آن خانم جوابگو نبوده است. این در حالی است که بنابر بررسی رسانه‌ها، اگر احمدزاده در همان زمان از وضعیت ناراضی بوده چرا قاطعانه گفته "درباره‌ هر نوع نقل و انتقال و خارج کردن اشیاء از موزه‌ها، دستگاه‌های نظارتی و کنترلی دقت لازم را دارند. یگان‌های حفاظت و نیروی انتظامی نیز در تمام موزه‌ها و انبارهای نگهداری اموال و اشیای تاریخی مستقر هستند... براساس مفاد ماده‌ی ۱۱۰ قانون محاسبات عمومی کشور و مواد ۱۷ و۲۱ آیین‌نامه‌ی نگهداری از اموال و اشیای فرهنگی و تاریخی، به هیچ‌وجه امکان سوءاستفاده در این حوزه‌ها وجود ندارد".

از طرف دیگر برخی می‌گویند اینکه او می‌گوید 600 هزار شیء از موزه ملی خارج شده است، کمی عجیب است و اگر او نتواند این رقم را ثبت کند خودش را هم متهم کرده است. این رقم از آن‌جا مورد سئوال است که محمدرضا کارگر –مدیر 10 سال پیش موزه ملی ایران- سال پیش گفته بود که 2500 تا 2700 شیء در موزه ملی به نمایش گذاشته شده که با سکه‌ها نزدیک به 300 هزار شیء در این موزه هست.

حال باید در انتظار بمانیم تا بفهمیم آیا این بقایی بوده که اشیاء را از موزه خارج کرده و به خارج فرستاده؟ یا این روح‌الله احمدزاده است که دروغ می‌گوید و اساسا چرا او در این سال‌ها سکوت کرده بوده است؟ از همه مهم‌تر آنکه آیا موزه ملی ایران _بزرگترین گنجینه آثار تاریخی ایران_ در این حد از ایمنی پایین برخوردار است که بتوانند اموالش را که اموال میراث فرهنگ و تاریخی ایران است به راحتی جابجا کنند؟

هنوز ابعاد ماجرا تاریک است و این داستان پیچیده...

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: