بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خوش‌گذرانی در آسمان
مطالب مرتبط

در آسمان هم می‌توانید خوش بگذرانید. همان‌طور که در دریا و در زمین می‌توان سطح هیجان و لذت را به بالاترین اوجش رساند، در آسمان هم می‌توان این‌کار را کرد. تفریحات هوایی این روزها در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. با ایران‌پلنر همراه باشید تا نگاهی به این خوش‌گذرانی‌ها و مکان‌هایی که می‌توان به سراغشان رفت بیاندازیم.

 

تله‌کابین و تله‌سی‌یژ

تله‌کابین‌ها سال‌هاست به وسایل تفریحی ایرانی راه پیدا کرده‌اند. شاید الان به دلیل زیاد شدن تفریحات هوایی استقبال از تله‌کابین‌ها اندکی کمتر شده باشد، اما احتمالا بسیاری از ما فراموشمان نشده صف‌ طولانی‌ای را که در تعطیلات برای سوار شدن بر تله‌کابین نمک‌آبرود یا توچال تشکیل می‌شود. تله‌کابین‌ها یکی از تفریحاتی هستند که خانواده‌ها در ایام نوروز از آن استفاده زیادی می‌کنند و لحظاتی خوشی را در آن ثبت می‌کنند. نگاهی به تله‌کابین‌هایی می‌اندازیم که در ایران فعالیت دارند.

  • تله‌کابین توچال

تله کابین توچال با طولی نزدیک به 7500 متر، از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین ایران است. این تله‌کابین را پیش از انقلاب دو شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل‌مایر ساختند. پس از سال 1357 استفاده از خطور این تله‌کابین بر روی کوه توچال تهران آغاز شد و هنوز هم این تله‌کابین از پرطرفدارترین تله‌کابین‌هاست.

  •  تله‌کابین رامسر

خط تله کابین رامسر از ساحل آغاز می‌شود و به قله زیبا و سبز ایلمیلی می‌رسد. تله کابین رامسر در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه این امکان رو به شما میدهد تا بر فراز دریا، جنگل و شهرهای زیبا و ساحلی خزر حرکت کنید و لذت ببرید.لی

  • تله‌کابین عون‌بن‌علی (یا عینعلی) تبریز

این تله‌کابین در ارتفاعات شمالی تبریز و روی کوه عون‌بن علی با همکاری اتاق بازرگانی اسکاندیناوی ساخته شد و از 1389 از آن بهره‌برداری می‌شود. وقتی سوار این تله‌کابین شوید، منظره کوهستانی تبریز و شهر را خواهید دید. پس از پیاده شدن از این تله‌کابین، کافه‌ها و رستوران‌ها از شما پذیرایی خواهند کرد.

  • تله‌کابین نمک‌آبرود

این تله کابین در شهرک نمک آبرود مازندارن است. با سوار شدن به آن کم کم از زمین به بالای دامنه‌های کوه‌های سرسبز اوج خواهید گرفت و به بالای قله مدوبن می‌رسید؛ زیبایی‌های این قله شما را شگفت‌زده خواهد کرد. تجربه سفر با این تله‌کابین از جذابیت‌های سفر به مازندارن است خصوصا آنکه روی قله مدوبن تفاوت دمایی 10 درجه‌ای را هم احساس خواهید کرد و اگر در بهار به بالای قله برسید ممکن است سردتان شود.

  • تله‌کابین لاهیجان

تله کابین لاهیجان از تله‌کابین‌های مدرن ایران است. این تله‌کابین که احرار نام دارد در طول 20 دقیقه مسافتی 1500 متری را از بالای بام سبز لاهیجان تا قله تاج خروس طی می‌کند. زیبایی‌های لاهیجان را با این تله‌کابین بهتر می‌توانید ببینید.

  •  تله‌کابین گنج‌نامه همدان

دره سبزِ عباس‌آباد همدان جایی است که تله‌کابین گنج‌نامه قرار دارد. این تله‌کابین 5 کیلومتر از شهر همدان فاصله دارد و جایی نزدیک به آبشار گنج‌نامه و کتیبه‌های تاریخی است. طول این تله‌کابین 1680 متر است که با سوارشدن بر آن می‌توانید ارتفاعات سرسبز کوه الوند را ببینید و به سمت منطقه میشان حرکت کنید.

  • تله‌کابین گردنه حیران

تله‌کابین گردنه حیران جایی است که با سوار شدن بر آن حیران خواهید شد! این تله‌کابین به لحاظ تکنولوژیکی جزء پیشرفته‌ترین و ایمن‌ترین دستگاه‌های موجود در اروپاست و از اتریش خریداری شده؛ صندلی‌های چرم، سیستم پخش موسیقی، شیشه‌های دودی و یخچال با وسایل پذیرایی از امکانات کابین‌های این تله‌کابین است. تله‌کابین حیران مسافتی 1752 متری دارد. سوار شدن بر این تله‌کابین زیبایی‌های حیران را به شما بیش از پیش نشان خواهد داد.

علاوه بر تله‌کابین‌ها، ما تله‌سی‌یژهایی نیز در نقاطی از ایران داریم که یکی از معروف‌ترین آن‌ها در دربند تهران است. تله‌سی‌یژ آلوارس اردبیل نیز زیبایی‌های خاصی را نشانتان خواهد داد.

 

تیرول

بسیاری می‌گویند ایران جای خوبی برای استفاده از تیرول است. اما تیرول چیست؟ تیرول وسیله‌ای که شما را از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رساند، اما تنها با بستن چند طناب یا سیم بکسل بین این دو نقطه. تیرول در واقع شما را بین این دو نقطه سُر می‌دهد. تیرول در بیش‌تر جاهای دنیا هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتوان جز از راه آویزان شدن بر یک اهرمی که روی طناب کشیده شود و حرکت کند، جابجا شد. به همین دلیل نیز این وسیله بیش از همه توسط غارنوردان، سنگ‌نوردان، کوهنوردان و ورزش‌های مشابه این‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تیرول این روزها وسیله‌ای تفریحی نیز هست.

حتی جالب است بدانید فدراسیون جهانی کوهنوردی(UIAA) در بیانیه ای جهانی موسوم به “بیانیه تیرول” به منظور عدم تخریب و ایجاد مزاحمت در محیط بکر و وحشی کوهستان و همینطور کاهش حوادث و برای برخورداری از اصول گردشگری پایدار به شرح برخی از کدهای اخلاقی رفتاری برای عملکرد بهتر در محیط کوهستان پرداخت.

اگر بخواهید تیرول‌سواری کنید باید بدانید که یک کارگاه تیرول مهیج به اسم راپل رنجری در محوطه برج میلاد وجود دارد. همچنین گنج‌نامه همدان نیز از امکان سوار شدن بر تیرول برخوردار است.

 

بانجی‌جامپینگ

بانجی جامپینگ تفریحی است که قطعا هرکسی نمی‌تواند از آن استفاده کند، چرا که برای پریدن با این وسیله باید دل و جرات خاصی داشته باشید! هیجانی که ناشی از این پرش است برای کسی که تا حالا آن را امتحان نکرده غیرقابل تصور است. تهران، اصفهان، مشهد، کیش و همدان و غیره از جمله شهرهایی هستند که ورزش بانجی جامپینگ را دارند. این تفریح ورزشی اخیرا به طور ویژه نیز برای زنان در بام تهران توچال مهیا است.

 

پاراگلایدر

پاراگلایدر را هم نباید از لیست تفریحات هوایی هیجان‌انگیز جا انداخت. این ورزش یکی از مهم‌ترین تفریحات هوایی این روزها در ایران است. پاراگلایدر پرواز در آسمان است؛ یا با یک مربی یا با دوست یا همسرتان و دونفره می‌توانید از این وسیله لذت ببرید. پاراگلایدر در ابتدا تنها در یکی دو شهر وجود داشت، اما حالا در بسیاری از شهرهای ایران، همچون تهران، کیش، قشم، اصفهان، شیراز و کرج می‌توان بلیط پاراگلایدر گرفت و بر فراز شهر یا منظره‌ای زیبا پرواز کرد.

بد نیست که اشاره‌ای هم به پاراسل کنیم. پاراسل تفریح یا ورزشی هوایی-دریایی است. این ورزش شبیه به پاراگلایدر است اما با این تفاوت که به جای آنکه تنها خودتان باشید و جریان باد و  چتر، این قایق است که شما را به آسمان می‌فرستد و به دنیال قایق بر روی دریا می‌کشاند. پاراسل در کیش طرفداران زیادی دارد.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: