بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

9 راه برای داشتن یک سفرِ زنانه امن

9 راه برای داشتن یک سفرِ زنانه امن

مطالب مرتبط

بسیاری از زنان تنها سفر رفتن را یکی از مشکلات سفر می‌دانند. آن‌ها بیش از هرچیز دیگر، نگران حفظ امنیت‌اشان در این سفرها هستند. آن‌ها به گزارش‌هایی از زنان دیگر استناد می‌کنند که اخباری مبنی بر ناامنی‌اشان در سفر می‌دهند؛ این درحالی است که به گفته زنان گردشگر در سرتاسر جهان، زنان می‌توانند با رعایت چند نکته، به راحتی به سفر بروند، حتی تنها و حتی در حالی که شیوه‌های خاصی مانند کوله‌گردی(Back Pack) را انتخاب کرده‌اند. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

آیا برای یک زن امکان سفر رفتن به هرکجا و در عین حال امنیت داشتن وجود دارد؟ پاسخ یک چیز است: "کاملا!" حتی اگر این سفر در کشورهای در حال توسعه باشد، یا نتوانید به زبان محلی صحبت کنید و حتی اگر در سفر، یک زنِ تنها باشید.

من این سایت را ایجاد کردم تا بتوانم به راحتی و به طور مستقل در سراسر جهان سفر کنم. پس از به راه انداختن این سایت، ایمیل‌های روزانه زیادی را از زنانی که اولین سفرهایطولانی‌اشان را داشته‌اند دریافت کردم. زناني که علاقه به انجام این سفرها دارند و مدت‌هاست این‎کار را می‌کنند، بی‌خوبی آن را بلدند؛ چراکه در حین سفر اولويت‌بندی داشته‌اند و به امنیتشان فکر کرده‌اند.

حالا برسیم به راه‌هایی برای حفظ امنیت در سفر؛ این نکته‌ها می‌تواند به شما برای امنیت سفرتان ایده دهد.

 

1. مقصد خود را دقیق مشخص کنید

برای بسیاری از مسافران، برنامه‌ریزی کردن برای سفر، تنها به بخش‌های سرگرم‌کننده آن محدود می‌شود؛ مثلا آن‌ها به رفتن به بی‌نظیرترین سواحل و جالب‌ترین شهرها فکر می‌کنند، حال آنکه زمان کمی را برای امنیت فضایی که قرار است در آن بمانند می‌گذارند.

لازم است در سفر بدانید که به کدام محله‌ها باید بروید و از کدام‌یک از آن‌ها باید اجتناب کنید؟ آیا نوع خاصی از تاکسی وجود دارد؟ آیا مرکز پزشکی در شهر هست؟ باید بدانید که مسافران قبلی که در جایی که الان ساکن شده‌اید، اقامت داشته‌اند، درباره ایمنی آن چه می‌گویند و چه تجربیاتی داشته‌اند. آیا حمل و نقل عمومی در دسترستان است؟ آیا شب‌ها وضعیت جایی که در آن ساکنید فرق می‌کند؟ و... .

این‌ها، بخشی از سئوال‌هایی است که قبل از شروع سفر باید بفهمید.

 

2. مراقب وسایل ارزشمندتان باشید

شما نباید چیزهایی را که دوست ندارید از دستشان دهید با خودتان در سفر همراه کنید: یادگارهای خانوادگی، جواهرات گران‌قیمت، گواهی تولد و... .

امروز مردم با انواعغ و اقسام تکنولوژی‌ها سفر می‌کنند که تنها تا یک دهه پیش به این شدت نبود. اکثر مسافران، حداقل یک گوشی هوشمند دارند. بسیاری دیگر، لپ‌تاپ، تبلت، دوربین DSLR با لنزهای گران‌قیمت و غیره به همراه دارند. وقتی که هزینه‌های این وسایل را در نظر بگیرید، قطعا آن‌ها از وسایل ارزشمند شما خواهند بود.

شما باید یک وسیله برای حمل این دست از وسایل داشته باشید و آن‌ها را همراه خود حمل کنید؛ گذرنامه، دوربین، داروهای شخصی، جواهرات، کارت‌های اعتباری، گوشی‌های هوشمند و سایر فن‌آوری‌ها شامل این مواردند.

هیچ‌وقت این وسایل را در کوله پشتی خود نگذارید. هرگز آن‌ها را در محفظه اتوبوس نگذارید و هیچ‌گاه این وسایل را در چمدانی که قرار است در هواپیمای‌اتان چک شود قرار ندهید؛ چراکه اگر آن‌ها از جلوی چشمتان دور شوند، احتمال اینکه از دستشان بدهید زیاد است.

 

3. فقط آن مقدار پول حمل کنید که نیاز دارید

نیازی نیست که هنگام راه رفتن در شهر تمام کارت‌های اعتباری، پاسبورت و پول نقد زیادی را با خودتان حمل کنید.مقدار پولی که برای یک روز نیاز دارید را در نظر بگیرید و همان را بردارید و آن‌گاه بقیه را در محل اقامتتان محافظت کنید. می‌توانید از مهمان‌داران محل اقامتتان سراغِ جای امن در خوابگاه یا محل اقامت را بگیرید. با همه این‌ها خطر سرقت رفتن دارایی‌اتان به طور صد در صدی از بین نخواهد رفت؛ چرا که بزهکاران فرصت‌طلب‌اند.

 

4. به مردم بیش از اندازه اعتماد نکنید

وقتی شما به مقصد جدیدی سفر کنید ممکن است وسوسه شوید یک قبیله یا جمع را پیدا کنید و با آن‌ها زمان بگذرانید. گاهی اوقات این روابط به دوستی‌های طولانی نیز تبدیل می‌شوند اما همیشه این دوستی‌ها پایان خوشی ندارند و ممکن است این اتفاق پیش بیاید که در حالی‌که فکر می‌کنید همه‌چیز خیلی دوستانه است، دوست مقدص سفر شما اشیاء با اارزشتان را سرقت کند و برود. حتی ممکن است رابطه‌ای عاشقانه هم با دوست جدیدتان پیدا کنید! اما مراقب باشید تا به خوبی از خودتان حفاظت کنید. البته این به معنای این نیست که باید نسبت به همه بی اعتماد باشید؛ فقط حواستان را جمع کنید.

 

5. تا جایی که می‌توانید با فرهنگ بومی آمیخته شوید

آیا دوست دارید در مقصد سفرتان جلب توجه کنید؟ این اشتباه است. چراکه هرچه بیش‌تر شکل و ظاهری داشته باشید که با مردم آن منطقه متفاوت باشد، برای آن‌ها ناآشنا‌تر خواهید بود و همین باعث می‌شود که افرادی که نیت بدی دارند بیش‌تر به شما آسیب بزنند. درعوض، مقصدتان را بشناسید، ببینید مردم چگونه لباس می‌پوشند و سعی کنید تا به شکل مردم محلی دربیایید و یا اگر این کار غیرممکن بود، لباس ساده و شسته و رفته به تن کنید.

سعی کنید وقتی در خیابان راه می‌روید، سرتان را بالا نگه دارید و شانه‌هایتان را عقب. راه درست را انتخاب کنید و به دنبال یک هدف مشخص بروید. وانمود کنید که مقصدتان مشخص است و اگر در معرض آزار و اذیت خیابانی قرار گرفتید، نادیده بگیرید و به حرکتتان ادامه دهید.

اگر گم شدید، راهتان را ادامه دهید. می‌توانید پیش از ادامه دادن به مسیر، به فروشگاه یا کافه‌ای بروید و نقشه‌اتان را با یک نفر به طور خصوصی درمیان بگذارید.

 

6. پول اضافه‌اتان را در جای مطمئن خرج کنید

اگر بودجه کمی داشته باشید نمی‌توانید هزینه‌های اضافی‌ای مثلا برای پرداختن به فعالیت‌های سرگرم‌کننده بپردازید. در این حالت شما باید هوشمندانه فکر کنید و دارایی‌انان را به طور مطمئنی سرمایه‌گذاری کنید.

مثلا فرض کنید که پروازتان به جای روز، اواخر شب بر زمین فرود آید. در این حالت شما باید پول بیش‌تری را صرف یک مهمانخانه یا رسیدن به آن کنید، چون اتوبوسی وجود ندارد که با آن به شهر بروید و باید همان نزدیکی‌ها یک جا را پیدات کنید که گران‌تر در خواهد آمد.

 

7. برای بدترین اتفاقی که ممکن است برای پول یا اسنادتان بیفتد آماده باشید

اگر در سفر، اتفاقات بدی همچون به سرقت‌رفتن کیف پول، گم شدن کارت اعتباری‌ و یا در بیمارستان بستری شدن برایتان پیش آمد؛ بهتر است که یک برنامه پشتیبانی برای خودتان ترتیب دیده باشید.

نسخه‌هایی از کارت اعتباری‌اتان را از قبل ذخیره کنید. یک کپی از پاسپورتتان بگیرید. یک ایده خوب این است که کارت‌های بانکی و اعتباری‌اتان را هم از قبل ذخیره کرده باشید.

علاوه بر این، پشتیبانی هم برای این پیشتیبان‌سازی‌اتان داشته باشید؛ مثلا مقداری پول نقد را از قبل در نقطه مخفی‌ای در چمدانتان بگذارید؛ یا در جاهایی مانند داخل جوراب! در نقطه جداگانه دیگری یک کارت اعتباری پشتیبان بگذارید، چراکه اگر کیفتان در طول روز به سرقت برود به معنای واقعی کلمه همه‌چیز از شما گرفته شده است.

 

8. بیمه سفر داشته باشید

ایا واقعا به بیمه مسافرت نیاز است؟ بله! این بیمه حتی می‌تواند زندگی‌اتان را نجات دهد. ممکن است در یک مودتای سیاسی، فاجعه طبیعی یا در معرض بیماری قرار بگیرید که بیمه سفر هزینه‌ها را به شما بازپرداخت می‌کند؛ یا حتی اگر سرقت شوید این بیمه؛ به شما امنیت لازم را خواهد داد. اگر هم بدترین اتفاق ممکن بیفتد و شما جانتان را در سفر از دست دهید، یک بیمه سفر خوب کمک خواهد کرد که خانواده‌اتان، شما را بدون پرداخت هزینه به محل خانه برگردانند و آنجا دفن کنند.

بنابراین! اگر نمی‌توانید بیمه سفر را بپردازید، بهتر است اصلا مسافرت نکنید.

 

9. مختصات سفرتان را به خانواده و دوستانتان بدهید

بهتر است یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را در جریان سفرتان قرار دهید؛ یک نسخه از برنامه سفرتان را به آن‌ها بدهید: اطلاعاتی همچون شماره پرواز، محل اقامت و برنامه کلی که در آن تاریخ، اطلاعات مربوط به بیمه مسافرتی، کارت های اعتباری و شماره حساب بانکی وجود دارد.

در تماس بودن در کنار این‌ها راهی برای نگران نشدن دست‌داران و خانواده شماست.

 

منبع: adventurouskate

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: