بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بروجرد دیار دکتر زرین کوب

بروجرد دیار دکتر زرین کوب

شاید شما هم از جمله افردی باشید که به وفور با جملات و آثار دکتر زرین کوب در شبکه‌های مجازی برخورد کرده باشید و جمله‌ای تاثیر گذار از آن، شما را در یک لحظه تکان داده باشد. اما واقعاً دکتر عبدالحسین زرین کوب کیست و آیا تمام نوشته‌ها و متن‌هایی که از آن منتشر می‌شود، گفته اوست؟ با ایران پلنر همراه باشید تا در زادروز دکتر زرین کوب با وی و آثارش آشنا شده و با نگاهی متفاوت نوشته‌های منسوب به او را بخوانید.

 

زرین کوب که بود؟

درست ۲۷ اسفند سال ۱۳۰۱ شمسی بود که در شهر بروجرد، کودکی به دنیا آمد که نامش را عبدالحسین گذاشتند. وی در همان بروجرد به تحصیلات ابتدایی پرداخت و اوقات فراغت را به فراگیری علوم دینی و حوزوی صرف نمود. در همان میان با ادبیات عرب آشنا شد و به شعر عربی علاقه پیدا کرد.

پس از آن، در دوره متوسطه در رشته علمی مشغول شد. با این حال کمتر کتابی در زمینه تاریخ، فلسفه و ادبیات منتشر می‌شد که او نخوانده باشد. بعد از آن به دنبال تعطیلی دبیرستان بروجرد برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در رشته ادبی تحصیلات دبیرستان خود را پایان داد. در همان دوران چندی نزد شیخ ابوالحسن شعرانی حکمت و فلسفه خواند و از همان روزگار با فلسفه‌های غربی آشنا شد و پس از آن به مطالعه در باب تصوف علاقمند شد.

وی در سال ۱۳۲۰ در امتحان ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرد و با کسب رتبه اول در دانشکده حقوق ثبت نام کرد اما به الزام پدر مجبور به ترک تهران شد. وی به زادگاه خود بازگشت و نخست در خرم آباد و پس از آن در بروجرد به کار معلمی پرداخت و همه نوع دانشی را تدریس کرد. از تاریخ و جغرافیا گرفته تا الهیات و فیزیک همه را آموزش می‌داد و شوق بسیاری به معلمی داشت.

دکتر زرین کوب که با زبان‌های عربی، فرانسوی و انگلیسی آشنا بود؛ در دوران جنگ جهانی دوم به تدریس این زبان‌ها پرداخت. وی در همان سال‌ها در حدود ۱۳۲۳ نخستین کتاب خود را با نام" فلسفه، شعر یا تاریخ تطور شعر و شاعری در ایران" در بروجرد منتشر کرد که در مجله سخن آن روزگار معرفی شد. دکتر خانلری نقدی بر کتاب وی نوشت و از همان روزگار دکتر زرین کوب بالنده شد.

دکتر زرین کوب دوباره با کسب رتبه اول ورودی‌های دانشگاه در سال ۱۳۲۴ در رشته ادبیات فارسی وارد دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۲۷ به عنوان دانشجوی برتر فارغ التحصیل شد. مدتی در مدرسه مروی تدریس کرد و پنج سال سردبیری روزنامه مهرگان را بر عهده داشت. وی پس از دوره لیسانس وارد دوره دکتری رشته ادبیات دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۴ از رساله دکتری خود با عنوان "نقد الشعر، تاریخ و اصول آن" با راهنمایی استاد بدیع الزمان فروزانفر دفاع کرد.

وی پس از آن برای تدریس در دانشکده علوم معقول و منقول دعوت شد و در سال ۱۳۳۵ کار خود را در دانشگاه تهران آغاز کرد. تاریخ اسلام، تاریخ ادیان، تاریخ کلام و مجادلات فرق، تاریخ تصوف اسلامی و تاریخ علوم از جمله دروسی بود که ایشان تدریس می‌کردند.

دکتر زرین کوب پس از رتبه دانشیاری، در سال ۱۳۳۹ رتبه استادی دانشگاه تهران را دریافت کرد و علاوه بر دانشگاه تهران در دانشسرای عالی، دانشکده هنرهای دراماتیک به تدریس مشغول شد. وی همچنین در طی سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۴۹ به عنوان استاد مهمان در آمریکا در دانشگاه‌های کالیفرنیا و پرینستون به تدریس علوم انسانی پرداخت و سفرهای دور و درازی در دهه ۴۰ تا ۵۰ انجام داد که همه برای مشارکت در کنگره‌های علمی و بازدیدهای فرهنگی بود.

دکتر عبدالحسین زرین کوب پس از مجاهدت‌های بسیار در کسب دانش و علم آموزی در دهه‌های ۵۰ تا ۶۰ سخت مریض شد و در اواخر عمر خود کتاب خانه خانه خود را در بروجرد اهدا کرد. وی در نهایت در ٢٤ شهریور ١٣٧٨ به دلیل بیماری‌های قلب، چشم و پروستات در گذشت.

 

حاصل عمر دکتر عبدالحسین زرین کوب

وی ۱۵ سال در مدارس تهران، خرم آباد و بروجرد تدریس داشت و ۴۲ سال در دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌ها به آموزش مشغول بود. ۴۰ عنوان کتاب در قلمرو نقد ادبی، تاریخ ادبیات، تاریخ ایران و اسلام، کلام و فلسفه و عرفان و... نوشت و حدود ۴۰۰ مقاله و خطابه در موضوعات مختلف از خود به یادگار گذاشت.

همچنین دکتر زرین کوب مدیریت روزنامه و مجلات متعددی را بر عهده داشت و در تألیف دایره المعارف فارسی مصاحب، ایرانیکا، اسلامی، بزرگ اسلامی و تاریخ ایران کمبریج نقش عمده‌ای ایفا کرد.

تعدادی از تالیفات دکتر زرین کوب: با کاروان حله، شعر بی دروغ، شعر بی نقاب، از کوچه رندان، سیری در شعر فارسی، سر نی، بحر در کوزه، پله پله تا ملاقات خدا، پیر گنجه در جست‌وجوی ناکجاآباد، از نی‌نامه (برگزیده مثنوی معنوی)، دو قرن سکوت، تاریخ ایران بعد از اسلام، فتح عرب در ایران (به زبان انگلیسی در تاریخ ایران کمبریج)، تاریخ مردم ایران (دو جلد)، روزگاران ایران، دنباله روزگاران ایران، روزگاران دیگر، ارزش میراث صوفیه، فرار از مدرسه، جست‌وجو در تصوف ایران، شعله طور (درباره زندگی حلاج)، بنیاد شعر فارسی، ادبیات فرانسه در قرون وسطی، ادبیات فرانسه در دوره رنسانس، متافیزیک، شرح قصیده ترسائیه خاقانی، فن شعر ارسطو، ارسطو و فن شعر و...

 

برنامه‌های سفر به بروجرد

به بهانه زادروز این مرد بزرگ به معرفی تعدادی از برنامه سفرهای بروجرد می‌پردازیم.

برنامه سفر تهران به بروجرد 3 روزه

برنامه سفر تهران به بروجرد 3 روزه

برنامه سفر قم به بروجرد 3 روزه

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: