بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

با مراسم نوروزی، به استقبال بهار برو

با مراسم نوروزی، به استقبال بهار برو

بهار که نزدیک می‌شود و ننه سرما جل و پلاسشو جمع می‌کند، شور و شوقی در وجود همه می‌افتد و آنجاست که می‌شود با نفسی عمیق حال و هوای بهار را در سینه کشید. در آن زمان هر قوم و مردم هر شهری، سراغ باورها و رسوم نوروزی خود می‌روند و سعی می‌کنند آن‌ها را به زیبایی پیاده کنند. در واقع مردم هر شهر و دیار با باورهای خود به استقبال بهاران می‌روند. با ایران پلنر همراه باشید تا با بعضی از مراسم نوروزی در چهار گوشه ایران آشنا شوید.

 

خراسان شمالی (ترکمن صحرا)

منجوق آتدی:

همزمان با رسیدن سال نو و شکوفه زدن گل‌ها و درختان، براساس رسمی قدیمی دختران ترکمن صحرا در اتاقی مخصوص دور هم جمع می‌شوند و با خواندن دوبیتی‌های مرسوم و سرود خوانی، منجوق‌های سر خود را در کاسه‌ای می‌اندازند که به آن منجوق آتدی گفته می‌شود. طبق این رسم قدیمی و کهن که حالا کمتر انجام می‌شود، هر یک از دختران، به نوبت منجوق خود را از کاسه بیرون می‌آورند و بخت و اقبال هر دختر با دوبیتی‌هایی که در آن لحظه می‌خوانند، مشخص می‌شود. ترانه خوانی و سرودخوانی دختران در آستانه نوروز ریشه تاریخی بسیار کهن دارد و از رسوم رایج میان اهالی ترکمن صحراست.

 

آذربایجان شرقی (تبریز)

بایرام پایی:

یکی از رسوم جالب و قابل توجه نوروزی میان تبریزی که تا حال ادامه پیدا کرده است فرستادن غذا از خانه پدری به خانه دختران شوهر کرده است. این رسم که به آن بایرام پایی گفته می‌شود در واقع تبریک عید مادر به دختران شوهر کرده است. این رسم نه تنها در سال‌های اول ازدواج بلکه تا زمانی که پدر و مادر در قید حیات باشند انجام می‌شود. مادران غذاهایی چون پلو، مرغ، کوکو، قیمه گوشت و ماهی‌دودی آب پز آماده می‌کنند و همراه با هدایایی چون پارچه در مجموعه‌های مسی بایرام پایی را روانه خانه دختر می‌کنند. علاوه بر مادر دختر، این رسم از طرف هر یک از خانواده‌های پدری دختر نیز انجام می‌شود. از ۲۰ روز قبل از عید، برادران، عمو ها و دایی های دختر هر شب غذایی آماده کرده و به خانه دختر می‌فرستند.

 

کرمانشاه

خابازی (تخم مرغ بازی):

پختن تخم مرغ‌ها و رنگ کردن آن‌ها از مراسم معمول قبل از عید نوروز است تا سفره نوروزی ما رنگین و زیبا شود. اما جدا از زیبایی سفره، با این تخم مرغ‌ها بازی هم می‌کنند که در زبان محلی کرمانشاهی به آن خا بازی می‌گویند. به این صورت که تخم مرغ‌های رنگ شده را در سبد بزرگی می‌گذارند و برای فروش به سرگذر می‌برند. بچه‌های محل دور فروشنده تخم مرغ جمع شده و به بازی تخم مرغ مشغول می‌شوند. نام یکی از این بازی‌ها قطار است: دو نفر رقیب هر کدام ده یا بیست تخم مرغ را به ردیف در کناری می‌چینند و بعد هر یک از ردیف ‌های خود یک تخم مرغ را بر می‌دارد و سر و ته آن‌ها را به هم می‌زند. هر تخم ‌مرغی که شکسته شود، صاحب آن بازنده و صاحب آخرین تخم مرغ سالم برنده اعلان می‌شود و رقیب او باید پول تمام تخم ‌مرغ ‌ها را به فروشنده بپردازد.

 

هرمزگان (رودان)

روز دَمور:

رودان در شرق هرمزگان قرار گرفته و رسمی زیبا در چند روز مانده به نوروز و آغاز سال جدید دارد که به آن روز دمور گفته می‌شود. در این روز خانواده‌ها همراه با کودکان و اقوام نزدیک خود به باغ‌ها و نخلستان‌های خارج از شهر می‌روند و پس از صرف نهار و کمی استراحت، از برگ درخت خرما طنابی می بافند که به آن چیلَک می‌گویند. سپس دو سر چیلک را به دو درخت خرما می‌بندند که دمور نام دارد. کودکان با دمور تا غروب بازی می‌کنند و عصر هنگام به خانه‌هایشان باز می‌گردند. این رسم امروزه کمتر اتفاق می‌افتد ولی هنوز خانواده‌های هستند که به رسوم گذشته خود پای بندند.

 

سیستان

رسم اوشیدر:

بومیان سیستان که در کنار هامون زندگی می‌کردند، در شب عید نوروز مراسمی اجرا می‌کردند که اوشیدر نام داشت. در شب عید دختر ۱۵ ساله زیبایی را لباس نو پوشانده و سوار بر شتر آذین بندی شده به کنار آب هیرمند یا هامون می‌برند. در آنجا زنان و مردان از هم جدا شده و مردان به شادی و سرور و نواختن دهل و سرنا می‌پردازند. آن طرف تر به دور از چشم مردان، زنان، دختر را که اوشیدر نام نهاده‌اند برهنه داخل آب کرده و با نواختن دف و دهل به شادی می‌پردازند. سپیده نزده دختر را از آب بیرون آورده و لباس پوشانیده و با همان شتر آذین بندی شده به خانه باز می‌گرداندند. این رسم بر طبق باور زردتشتیان شگل گرفته و معتقدند روزی نجات دهنده از آب‌های مقدس هامون بیرون می‌آید. این رسم تا کنون در میان برخی از اهالی سیستان باقی مانده است.

 

شیراز

شیرازی‌ها اعتقاد زیبایی لحظه تحویل سال دارند. آن‌ها معتقدند باید لحظه تحویل سال در حرم حضرت شاهچراغ (ع) باشند و در آنجا شمع روشن کنند. روشن کردن شمع یعنی همیشه و خصوصاً در سال جدید زیر نور شاهچراغ باشند. در آن هنگام واعظی بالای منبر می‌رود و دعا می‌خواند و مردم با فرستادن صلوات سال پیش رو را پر برکت می‌کنند. خادمین شاهچراغ بر روی مردم گلاب می پاشند و در نهایت همه به هم تبریک می‌گویند.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: