بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آی آدم خاص، به جاهای خاص سفر کن!

هر آدم خاصی، دوست دارد که به مکان‌های خاص سفر کند. خاص‌ها همیشه جلوی چشم نیستند که بتوانیم ببینیمشان. همیشه هم آنقدر دور از ذهن نیستند که آرزوی دیدنشان را حسرت بکشیم. همین که با ایران پلنر همراه باشید، کافیست تا خاص ترین مکان‌ها را ببینید و درک کنید و سفر کنید. پس حالا که خاص هستید ما را همراهی کنید تا به مکان‌های خاص سفر کنید.

 

تونل کوهرنگ:

تونل کوهرنگ با آبشار کف آلود و سفید رنگش شناخته می‌شود و مسیر خود را ادامه می‌دهد تا به زاینده رود برسد. این آبشار طبقه طبقه آنقدر دیدنی و زیباست که در همان لحظه اول توجهمان را جلب می‌کند. شکافی در نزدیکی‌های تونل دیده می‌شود که یادگار دوران صفویه است. شاه عباس صفوی تلاش کرد با ایجاد شکاف در کوه، آب کارون را به زاینده رود انتقال دهد اما عمرش کفاف نداد و کارش ناتمام ماند. اما بازماندگان راهش را ادامه دادند و تونل کوهرنگ به وجود آمد. بهار و تابستان بهترین زمان رفتن به این آبشار زیباست. پس فرصت را از دست نداده و راهی تونل کوهرنگ در جاده چلگرد چهار محال و بختیاری شوید.

 

دره نگاران سراوان:

رایگان وارد این نگارخانه شوید و از دیدن این همه زیبایی به حیرت بیافتید. دره نگاران سراوان یکی از زیباترین گالری‌های نقاشی ایران را دارد و سنگ‌ها و صخره هایش حرف‌هایی از ۱۰ هزار سال قبل دارند. بعد از عبور از سراوان در سیستان و بلوچستان و گذشتن از جاده‌های پر پیچ خم در دل کوه به روستای ناهوک می‌رسید که بیشترین سنگ نگاره‌ها در اطراف آن قرار دارد. این دره پر آب است و آب و هوایی فوق العاده دارد. پس کوله بار سفر ببندید و هم نگاره‌هایی از جنگ‌های تن به تن و حیوانات شکاری ببینید و هم از هوا لذت ببرید.

 

تنگه ارغوان:

تا چشم کار می‌کند شکوفه‌های ارغوانی دیده می‌شود و درختچه‌هایی زیبا با شاخه‌های نازک و شکننده که در مسیر رودخانه‌ای سیلابی و فصلی قرار گرفته‌اند و تنگه ارغوان را شکل داده‌اند. دقیقاً همین شکوفه‌های صورتی علت تغییر نام تنگه گاوز به تنگه ارغوان بوده‌اند. بهاران که شود زنبورها به سوی این کوچولو های ارغوانی پر می کشند و صدای ویز ویزشان یکی از جذابیت‌های تنگه ارغوان در استان ایلام است. برای تفریح و خوش گذرانی حتماً تنگه ارغوان را در اولویت قرار دهید، فقط حواستان به آن همه زیبایی باشد، لطفاً با احتیاط تفریح کنید.

 

اخلمد:

یک گردشگاه طبیعی در دره بینالود مشهد است که با باغات، درختان و گل‌ها و گیاهان پوشیده شده و بهشتی ناب در حد خودش است. نامش را از ماجرای حمله اعراب به ایران گرفته. مردم برای هشدار دادن خطر به یکدیگر می‌گفتند خالد آمد، خالد آمد همین شد که نام این منطقه کم کم به اخلمد تغییر کرد. اما سیب اخلمد بدون تغییر همچنان شیرین و آبدار مانده است و صدای جوش و خروش رودخانه‌ای که از وسط روستا می‌گذرد، در گوشه‌گوشه اش به گوش می‌رسد. منشا این آب، آبشاری باشکوه است. فراموش نکنید هنگام بازدید از آنجا حتماً سد تاریخی اخلمد را هم ببینید.

 

دیلمان:

بدون اغراق دیلمان، زیباترین ییلاق شرق گیلان است. سرسبز، زیبا با چشمه‌های فراوان؛ درست مانند نقاشی‌هایی معروف که گوسفندان سفید و سیاه در حال چرا اند و سگ گله به دنبال بزغاله ای بازیگوش به این طرف و آن طرف دوان است. نکته جالب توجه در مورد دیلمان هوای آن است. اصلاً قابل پیش بینی نیست و در یک لحظه متحول می‌شود. ممکن است زمانی که شما در حال لذت بردن از آفتاب هستید، مه بر زمین بریزد و ناگهان باران و تگرگ شما را غافلگیر کند.

 

چشمه گل رامیان:

می‌گویند از عمیق‌ترین چشمه آب سرد های جهان است و آنقدر خوشرنگ است که دیدگان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. آبش به رنگ سبز تیره است که از دل زمین می‌جوشد و سر ریزش به رودخانه قره چای رامیان است. از این چشمه در متون صفویه و قاجار با عنوان "کبود استخر" و در روایات تاریخی با نام‌های "دالان بهشت" و "پلنگ سره " یاد می‌شود و به راستی دالان بهشت استان گلستان است.

 

چشمه مرتضی علی:

از جمله چشمه‌هایی است که قطعاً از دیدنش شاخ در می‌آورید. دو رود با آب سرد و گرم در کنار یکدیگر جاری هستند و بدون اینکه با یکدیگر آمیخته شوند به مسیر خود ادامه می‌دهند. چشمه مرتضی علی در طبس خراسان جنوبی قرار گرفته و حفره‌هایی دارد که به حمام مرتضی علی معروف است. بالاتر از چشمه نیز طاق شاه عباسی با بزهای نگهبان آب و فراوانی نعمت قرار گرفته است. به چشمه که رسیدید، آب تنی یادتان نرود. خاصیت درمانی چشمه زبانزد عام و خاص است.

 

روستای ده بالا یزد:

اگر در دل کویر هوس سبزی و آب و هوای خنک کردید حتماً به روستای ده بالا در شهرستان تفت استان یزد بروید. آنقدر این منطقه زیباست که خود اهالی یزد برای گذران اوقات فراغت به ده بالا می‌روند. چشمه‌ها و باغات مختلف ده بالا فقط کمی از جذابیت‌های آن محسوب می‌شود. کافیست سیخ و جوجه و زیر انداز را آماده کنید، باقی مسائل برای داشتن روزی خاطره انگیز فراهم می‌شود.

 

کاخ خسروی کرمانشاه:

درست در این منطقه است که داستان واقعیت یافته و خسرو پرویز، شاه شاهان، در قصری باشکوه به دلدادگی شیرین، صبح را به شب و شب را به روز رسانده است. عمارت خسروی در قصر شیرین استان کرمانشاه به باور برخی از دانشمندان یکی از عجایب دنیاست. باغی بزرگ که جانوران نادر و کمیاب در آن زیست می‌کردند و در طی سال‌های متمادی رو به ویرانی گذاشته است. اکنون باقی مانده این کاخ در قصر شیرین به جاست و داستان خسرو و شیرین را برای هر بیننده‌ای زنده می‌کند.

 

تنگه کافرین ایلام:

در این تنگه نه تنها نشانی از کافر و جهنم نیست، بلکه تکه‌ای از بهشت نادیده است. آبی سبز رنگ، میان صخره‌های کرم قهوه‌ای خوشرنگ با درختان سبز سر به فلک کشیده قرار گرفته است و سنجاب‌های ایرانی در میان شاخه‌های درختان اش مخفی شده‌اند و در طمع بلوطی تازه اند. اگر گذرتان به شهرستان بدره در استان ایلام افتاد، هوای تنگه کافرین را داشته باشید و از دیدن آن همه زیبایی هم به شگفت آمده و هم خدا را سپاس گویید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: