بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نگین درخشان کردستان کجاست؟

نگین درخشان کردستان کجاست؟

زریوار یا زریبار؛ دریاچه‌ای که زیبایی را به کمال رسانده است و اگر در بهار مسیرتان به کردستان بیافتد اما این دریاچه را نبینید، گویی که بخشی از هویت طبیعت کردستان را ندیده و نشناخته باشید. زریوار از مهم‌ترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان است و اکوسیستم و حیات منطقه‌اش آن‌قدر غنی است که باید درست مانند یک نگین درخشان و با ارزش از آن پاسداری کنیم. با ایران‌پلنر همراه باشید تا نگاهی به زریوار بیاندازیم.

 

برای آن‌که به این دریاچه برسیم، باید بدانیم که مسیرمان، مسیر مریوان در استان کردستان است. 125 کیلومتر که از سنندج به سمت غرب حرکت کنیم به زریبار می‌رسیم. دریاچه از شهر مریوان 3 کیلومتر فاصله دارد.

مریوان شهری است که 100 کیلومتر با سلیمانیه عراق مرزی مشترک دارد و آب و هوای خنک، زیبایی‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی آن خودش جای دیدن دارد. به خصوص آنکه اگر بدانید این شهر با منطقه طبیعت‌گردی اورامان همجوار است و همواره یکی از هدف‌های گردشگران ایرانی و خارجی زیادی بوده‌است.

همچنین اگر قصدرفتن به مریوان و بازدید از دریاچه را دارید، جالب است بدانید قصه‌های زیادی درباره پیدایشِ آن در میان مردم کردزبان و به خصوص مردم شهر مریوان جریان دارد؛ داستان‌هایی که از وجود شهری مدفون زیر این دریاچه می‌دهد. شاید بیش از هرچیز دلیل این داستان و افسانه‌ها این باشد که زریبار بیش از 2 میلیون سال است که در کنار مریوان زنده است و ماندگاری تاریخی آن سبب شده تا حرف‌ها هم درباره آن زیاد شود.

به زریبار که بروید، دریاچه‌ای به رنگ‌ سبز مایل به قهوه‌ای کم‌رنگ را خواهید دید که دور تا دورش را کوهستان‌ها، جنگل‌های انبوه، درختان زیبای بلوط، گونه‌های مختلف گیاهی پوشانده‌اند.

 

موقعیت و ویژگی‌های زریبار

دریاچه زریبار ارتفاعی برابر با هزار و 285 متر از سطح دریا دارد. عرضِ آن نزدیک به 1.5 کیلومتر و طولش چیزی حدود 5 کیلومتر است. گفته می‌شود میزان آبی که درون این دریاچه وجود دارد 30 میلیون متری مکعب است؛ این آب در گستره 5 کیلومتری دریاچه،در بیش‌تر نقاط عمقی نزدیک به 3 متر دارد که در برخی نقاط به 8 متر رسیده است.

زریبار را جوشش چشمه‌ها و بارش باران زنده نگه داشته‌اند و برخلاف تصور هیچ آبی به این دریاچه نمی‌ریزد. به همین دلیل یکی از نگرانی‌ها درباره زریبار این بوده که چشمه‌ها خشک شوند، بارندگی کم شود و حیات پویا و زنده زریبار به همان سرنوشتی دچار شود که بسیاری از دریاچه‌های مشابه این در ایران دچارش شده‌اند.

زریبار را تالاب آب شیرین ایران هم می‌نامند و این ویژگی خاص آن را به اکوتوریسمی شناخته شده در جهان هم تبدیل کرده است. درباره اهمیت این دریاچه بارها نوشته‌اند که: "تالاب آب شیرین یا دریاچه زریبار، بزرگ‌ترین و زیباترین دریاچه آب شیرین باختر ایران و یکی از منحصربه‌فردترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان بشمار می‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین‌المللی را داراست".

به دلیل همین ارزش و جغرافیا و ویژگی‌های خاص، دریاچه زریبار بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در فهرست تالاب‌های بین‌المللی قرار بگیرد.

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان باعث شده تا به طور کلی هوای این منطقه هوایی مرطوب و معتدل با بارش مناسب باشد که همه این‌ها پوشش گیاهی بی‎‌نظیری را نیز ایجاد کرده‌اند.

زریبار هرچند که در بهار و تابستان بیش از همیشه گردشگر و مسافر به خود جذب می‌کند و شاید بتوان گفت بهترین فصول برای سفر به این منطقه نیز همین زمان است، اما نباید فراموش کنیم که این دریاچه در روزهای سرد و زمستان نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد؛ اگر در زمستان با سطح یخ‌زده دریاچه مواجه شوید، چشم‌انداز بی‌نظیری را خواهید دید که تا کنون ندیده‌اید. حتی می‌توانید درحالی که احساسی از هیجان و ترس همراهتان است، روی سطح یخ‌بسته این دریاچه راه بروید.

 

حیات دریاچه زریبار

تالاب آب شیرین زریبار حسابی زنده و پویا است. به طور کل اکوسیستم این منطقه 3 هزار هکتار است که از اب دریاچه، نیزارها و حیات وحشی ویژه تشکیل شده است.

گونه‌های گیاهی زیادی اطراف این دریاچه وجود دارند؛ گونه‌هایی همچون گیاهان شناورِ سراتوفیلیوم و سریوفیلیوم. یا گونه‌هایی از گیاهان خاردارد و یا گیاهان حاشیه‌ای همچون نی، هزارنی، بارهنگ، علف هفت بند، پیچک، لویی و بزواش، جگن و نعناع و درنهایت نیلوفر زیبای آبی.

درختان بلوط این منطقه چیزی نیست که بتوانیم آن را فراموش کنیم. خصوصا آنکه بدانیم بلوط‌ها روز به روز به دلیل شکارچیان این درخت درحال کم شدن هستند و همچنین به خصوص آنکه از ارزش اکوسیستمی و طبیعی این درختان برای حیوانات و محیط اطرافشان مطلع باشیم.

از طرفی نیزارهای اطراف زریبار با این پوشش گیاهی متنوع جایی برای زیست جانوران زیادی شده است؛ مثلا ماهیان بومی مانند سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، سس ماهی، شاکولی و گامبوزیا. گونه‌ای از مارماهی و شنگ، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون نیز از جانوران شاخص تالاب هستند. همچنین باید به خانواده poecilidae  و یک گونه میگوی غول‌پیکر آب شیرین موجود در این دریاچه هم اشاره کنیم.

جز این‌ها پرندگان و پستانداران زیادی را می‌توان در زریبار دید. 31 گونه پرنده بومی و مهاجر در این منطقه زندگی می‌کنند. اردک سرحنایی و سرسبز، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک ، انواع چنگر ، پرستو های دریایی، کشیم بزرگ و کشیم کوچک، کاکائی ها ، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه این پرندگان هستند.

سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی از گربه وحشی نیز از پستاندارانی هستند که در کنار دریاچه جای امنی برای زندگی دارند.

 

اگر به این دریاچه بروید، می‌توانید از نمایشگاه‌های صنایع دستی اطراف آن نیز در روزهای تعطیلات دیدن کنید، اطراف دریاچه اقامت کنید و یا سری هم به بازارچه مرزی باشماق در فاصله 16 کیلومتری آن بزنید.

با همه این تعریف و تمجیدها، بدانید که سر زدن به زریبار، حتی برای یکبار می‌توان شما را به خوبی مجذوب زیبایی‌های کردستان ایران کند.

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: