بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

وقتی پایتخت، کارخانه تاریخی شهرری را به رگبار بست!

وقتی پایتخت، کارخانه تاریخی شهرری را به رگبار بست!

شاید اگر هرجای دیگر دنیا بود، تا الان یا تغییر کاربری داده بود و به فضایی قابل استفاده بدل شده بود و یا دست کم گه‌گاه از آن محافظت می‌شد. درست است که 25 سال از عمرش گذشته، اما هنوز باقی‌مانده‌های مفید اقتصادی و غیراقتصادی زیادی دارد. از کارخانه سریالِ محبوب پایتخت حرف می‌زنیم. همان‌جا که نقی معمولی، ارسطو، رحمت و بهتاش و داعشی‌های سوریه تا توانستند در و دیوارش را سوراخ کردند. بی‌آنکه مجوزی در کار باشد. نگاهی به حواشی این کارخانه در پایتخت بیاندازیم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

پخش سری پنجم سریال پایتخت که آغاز شد، مانند قبل خیلی‌ها را راس ساعت ده شب در نوروز پای تلویزیون و به خانه‌ها کشاند. نمی‌توان انکار کرد که پایتخت به دلیل فیلمبرداری خوب، بازی‌های خوب و موضوعات جذاب و جدید، سریال موفقی بوده است. لوکیشن‌های پایتخت 5 اما حواشی زیادی را در این روزها به وجود آورده است.

 

از جذب گردشگر برای آدنا تا تخریب گردشگری ایرانی

پایتخت که پخش می‌شد بسیاری از این سخن می‌گفتند که آیا آب و تاب این سریال در سفر به ترکیه، تبلیغی برای گردشگری ترکیه نیست؟ برخی‌ها درباره دریافت پول توسط عوامل فیلم به دلیل تبلیغ گردشگری ترکیه گمانه‌زنی کردند و برخی نیز بر این باور بودند که اتفاقا، برعکس تصور، پایتخت 5 رگه‌هایی از انتقاد به هجوم مسافران ایرانی به ترکیه نیز دارد.

با این‌حال در رسانه‌ها می‌خوانیم که نشان دادن شهر آدنا در ترکیه قطعا توانسته تا الان شور و شوق ایرانی‌ها برای سفر به این کشور را تقویت کند؛ مثلا آنکه بسیاری هیچ‌گاه به آدنا سفر نمی‌کردند که حالا با این سریال قطعا به این شهر سفر خواهند کرد. پربیراه نیست بدانیم آدنا از آن دست شهرهای ترکیه است که کمتر گردشگرِ ایرانی‌ای به آن سفر کرده باشد.

اما از حواشی آدنا بیرون بیاییم و به یکی از لوکیشن‌های این سریال که ماندگار هم شد بپردازیم. کارخانه مخروبه‌ای که مثلا در سوریه است، اما کمی این‌طرف تر از مرکز پایتخت و در شهر ری قرار دارد.

این کارخانه در گذشته کارخانه سیمان شهر ری بوده است که به دلیل آلودگی‌های تولید شده توسط این کارخانه سال‌هاست تعطیل شده و به شکل بنایی مخروبه درآمده.

البته پیش‌تر از قسمت آخر برخی از این سخن گفته بودند که لوکیشن‌های ضبط شده در سریال پایتخت در سیلوی گندمی است که به این کارخانه نزدیک بوده است.

با این حال امیر مصیب رحیم‌زاده –مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- گفته که تنها یکی دو روز است که متوجه گرفتن تصویر برای این سریال در کارخانه سیمان شهر ری شده است. او همچنین گفته دست‌اندرکاران این سریال هیچ اعلام، استعلام یا مجوزی از میراث فرهنگی برای انتخاب این مکان به عنوان لوکیشن فیلم از میراث فرهنگی نگرفته‌اند. در حالی که هیات امنا موظف به کسب مجوز از میراث فرهنگی بوده است.

این مسئولِ گردشگری حالا گفته که اعضای هیات تسویه کارخانه موظف هستند تا درباره ضبط لوکیشن‌ فیلم پایتخت در این کارخانه پاسخ‌گو باشند؛ خصوصا آنکه اتفاقات رخ‌داده در این لوکیشن همراه با تخریب با گلوله و انفجار هم بوده است.

از این مهم‌تر اما به گفته مدیر میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرری، پیش‌تر، این بنای قدیمی واجد ارزش شناخته شده و اداره میراث فرهنگی پرونده ثبت آن را در دست دارد.

قبل‌تر از همه این اتفاق‌ها شهردار تهران از کارخانه سیمان شهرری بازدید کرده بود و درباره آن گفته بود: "این کارخانه 25 سال است که متروک شده و نگاه غالب در گذشته این بود که چنین املاکی تملک شوند، اما در حال حاضر منابع نداریم و اگر هم داشته باشیم، تملک این ملک در اولویت ما نیست. تحت این شرایط می توانیم با استراتژی «برد- برد» با همکاری مالکان، شهرداری و سرمایه گذار اتفاق خوبی را رقم بزنیم".

بنابراین دست کم این را می‌دانیم که فضای کارخانه سیمان شهرری قابلیت این را داشته و دارد که به عنوان فضایی با کاربری دیگر مورد استفاده قرار بگیرد و حتی بدل به موزه شود.

 

شاید در نهایت انگشت اتهام را سمت عوامل سریال پایتخت بگیریم، اما موضوع اصلی فراتر از این حرف‌هاست. چرا باید در این سال‌ها، پاسداری از فرهنگ، گذشته و تاریخ ایرانی برای ما آنقدر در حاشیه بوده باشد که پس از ضبط و پخش یک فیلم تازه متوجه ابعاد زیان‌آور بی‌توجهی به میراث فرهنگی شویم؟

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: