بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

صادق هدایت به کجاها سفر کرد؟

صادق هدایت به کجاها سفر کرد؟

صادق هدایت از جمله نویسندگان پر آوازه‌ای است که در طول زندگی کوتاه خود، سفرهای چندی را تجربه کرد و با ۴ سفر به خارج از کشور و ۵ سفر داخلی و تعدای گردش‌های کوتاه، دانش زیادی اندوخت. ما حصل آن آثاری است که از وی به چاپ رسیده است. آثاری که در لابه لای آنها می‌توان به نکات ریزی که از چشم هدایت به دور نمانده و باورها و زندگی جاری مردم اشاره کرد. با ایران پلنر همراه باشید تا همسفر صادق هدایت شده و در شهرهای منتخب او ایران گردی کنید.

 

۱. بندر انزلی راه ورود به اروپا

اولین سفر صادق هدایت به اروپا بود. او به همراه ۱۱۰ دانشجوی دیگر از طرف وزارت فواید عامه شایسته گرفتن بورس شد تا به اروپا رفته و در رشته مورد نظر دولت درس بخواند. او پس از فارغ التحصیلی به ایران بازگشته و برای دولت کار کرد. بر این اساس ۵ شهریور ماه سال ۱۳۰۵ صادق هدایت ابتدا به بندر انزلی (پهلوی سابق) می‌رود و سپس از آنجا عازم اروپا می‌شود.

۲. اصفهان نصف جهان

هدایت در دوران تحصیل خود سفری چهار روزه به اصفهان می‌کند و گزارش آن را در قالب تکلیف درسی ارائه می‌دهد. وی در آن گزارش به شرح سفر و مشاهدات خود می‌پردازد و بعدها آن را به صورت کتابی با عنوان اصفهان نصف جهان به چاپ می‌رساند. هدایت در این سفر از خیابان چهارباغ، چهل ستون، میدان شاه، مسجد شاه، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، پل خواجو، مسجد جامع، مدرسه هارونیه، امامزاده اسماعیل، دارالبتی یا دارالبطیخ، محله جلفا و کلیسای آن بازدید می‌کند و تمام فرهنگ و آداب معاشرت مردم را از نظر می‌گذراند.

۳. سفر به شیراز به قصد دیدار خانواده

وی در سال ۱۳۱۲ سفری کوتاه به شیراز داشت. عموی صادق، دکتر کریم خان هدایت در شیراز زندگی می‌کرد و به خدمت می‌پرداخت. صادق در آن سال به شیراز رفت و در خانه عموی خویش اقامت گزید. از آن سفر تنها عکسی باقی مانده که صادق در کنار عمو و عمو زده‌ها قرار گرفته و باغچه خانه عمو را در عکس ماندگار کرده است.

۴. یک شب در شهریار

صادق هدایت در سال ۱۳۲۴ یک شب به شهریار می‌رود و در طی این سفر از وضعیت بد مردم شهریار می‌گوید: " تراخم، مالاریا، کثافت، شکنجه‌های قرون وسطایی و نفاق حکم فرماست." او در آن یک شب در خانه یکی از رعایا اقامت می‌کند و به ثبت و ضبط دیده‌ها و شنیده‌های خود می‌پردازد.

۵. بازدید از شاعران در راه تاشکند

صادق هدایت در همان سال ۱۳۲۴ سفری زمینی به ازبکستان و تاشکند دارد. وی در مسیر به طوس رفته و سری به آرامگاه فردوسی بزرگ می‌زند و به دیدار مزار غزالی می‌رود. او حتی در شهری در ازبکستان مزار رودکی را بازدید می‌کند و تمام شئونات زندگی مردم را از نظر می‌گذراند.

۶. سفر به مازندران، سفری به یاد ماندنی

قرار بود این سفر مخفیانه انجام شود اما کم کم به جمع دوستان صادق اضافه شد و سفری به یاد ماندنی را رقم زد. در فروردین سال ۱۳۲۵ صادق هدایت و صادق چوبک عازم سفر به مازندران می‌شوند که در کوپه خود دکتر پرویز ناتل خانلری، علی اصغر سروش، مهندس کام بخش، دکتر اختر کیا و احسان طبری را می‌بینند و با آنها همسفر می‌شوند. در ساری مهمان‌خانه ای محلی را برای اقامت انتخاب می‌کنند اما منوچهر کلبادی که از خوانین منطقه بود و با هدایت دوستی دیرینه داشت، به سراغ صادق هدایت و چوبک رفته و آنها را به باغ باصفای خود می‌برد. از قضا جهانگیر و تقی تفضلی نیز در آن زمان مهمان منوچهر کلبادی بودند. صاحبخانه مهمانان را به بابلسر برده و آنها را می‌گرداند و مهمانان پس از ۱۵ روز عازم تهران می‌شوند. در قطار بنان خواننده معروف نیز با آنان همسفر می‌شود و در نهایت سفری به یاد ماندنی را برایشان رقم می‌زند.

۷. سیزده بدر در قلهک

صادق هدایت به همراه دوستانش در سال ۱۳۲۸ به منظور تفریح و رهایی از نحوست روز سیزده به منطقه قلهک می‌روند. وی خاطره این گردش کوتاه را در طی نامه‌ای به یکی از دوستان خود در پاریس بازگو می‌کند.

۸. سفر به شمال و غرب ایران در پی دوست

آقای جرجانی از دوستان صادق هدایت بود که طی ماموریتی به تبریز رفته بود. صادق در ۲۶ مرداد ۱۳۲۸ به منظور دیدن دوست خود ابتدا به بندر انزلی (پهلوی) می‌رود و از آنجا راهی اردبیل می‌شود. در اردبیل قدری استراحت کرده و سپس در تبریز به دیدار دوست خود آقای جرجانی می‌رود. این سفر صادق ۵ روز به طول انجامید.

۹. یک هفته در آب و هوای خوب دماوند

مرداد ماه سال ۱۳۲۹ هوا بسیار گرم شده بود. یکی از دوستان صادق هدایت او را به باغ خود در دماوند دعوت می‌کند. صادق دعوت دوست را اجابت کرده و از گرمای شهر به دماوند سفر می‌کند. صادق یک هفته را در آنجا می‌گذراند و وقتی باز می‌گردد هوا متعادل‌تر شده بود.

 

آخرین سفر وی که بازگشتی نداشت، سفر به پاریس بود که او را در خاک آنجا ابدی کرد.

 

منبع:

"سفرنامه ی صادق هدایت "، فردوسی، مهر و آبان ۱۳۸۷ - شماره ۶۹ و ۷۰ (۵ صفحه - از ۲۲ تا ۲۶)

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: