بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بهار کجا بریم؟

بهار است. نباید نشست. باید به دل طبیعت زد. کوه و دشت و دمن را گشت و عطر گل‌ها و گیاهان تازه روییده شده را بویید. در بهار کجا می‌توان رفت که حس و حال این فصل را بیش از هرکجا به ما نشان دهد؟ می‌توان گفت تمام ایران را بهارهای دل‌انگیز، سحرآمیز و منحصر به فردی فرا گرفته که کافی است به سراغشان برویم. در این مطلب برخی از فضاها و شهرهای گردشگری را که می‌توانیم از زیبایی‌های بهار در آن‌ها لذت ببریم معرفی می‌کنیم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

«دره قاسملو» در ارومیه

«دره قاسملو» پیش از آن‌که دره شهیدان ارومیه نام بگیرد، قاسملو نام داشته است. قاسملو نامِ رهبر حزب دموکرات کردستان بود که به دلیل کشتارهایش در این منطقه از ارومیه، نامش بر روی دره زیبای ارومیه ماند. پس از تمام شدن جنگ اما این دره نامِ دره شهدا یا به زبان بومی "خان دره‌سی" نام گرفت.

دره شهدا یا خان‌دره‌سی امروز با مساحتی نزدیک به 35 هکتار یکی از زیباترین طبیعت‌های ارومیه را دارد که در بهار زیبایی منحصر به فردی پیدا می‌کند. این منطقه جاذبه‌های متعددی دارد؛ رودخانه دره شهدا و جاده ارومیه-اشنویه، رودخانه باراندوزچای در شمال آن، کوه کانی سیو مرتفع، دره دولاما ، جویبارهای کوچک و بزرگ، پوشش جنگلی و انبوه گیاهی و منطقه شکار ممنوعِ این دره جاذبه‌های این منطقه هستند. زیبایی‌‌های این منطقه که هم طبیعت و هم تاریخ را دارد، امروزه گردشگران زیادی را جذب می‌کند، خصوصا در بهار که زیبایی‌هایی دره خان دره‌سی دوچندان نیز می‌شود.

 

«شهرستان سامان» در چهارمحال بختیاری

سامان را نگین چهارمحال بختیاری می‌دانند. این شهرستان تاریخی بهارهای خیره‌کننده‌ای دارد که بخش زیادی از 2 میلیون گردشگری که هرسال به این منطقه می‌روند را مجذوب خود می‌کند.

سامان در نزدیکی رودخانه زاینده‌رود قرار دارد و به دلیل خوش آب و هوایی درخت‌های هلو، زردآلو، بادام، گردو و بی‌شمار محصولاتِ آن، این منطقه را به قطب کشاورزی تبدیل کرده‌اند. سامان به دلیل ویژگی‌های طبیعی‌اش یکی از زیباترین بهارهای ایران را دارد، بنابراین پربیراه نیست که آن را نگین چهارمحال بختیاری می‌دانند.

نگاهی به جاذبه‌های متعدد این شهرستان نشان می‌دهد که در سفر بهاره به آن می‌توان مدت‌ها در این شهرستان با فضاهای تاریخی و روستاهایش سرگرم شد. پل‌های تاریخی زمان‌خان(ساخته شده در دوره صفویه)، پل هوره(متعلق به دوره صفویه)، پل کاهکش(پل گردشگری روستای کاهکش)، پل چوبی، مسجد جامع، حمام قدیمی ملا رحیم، حمام بالا ده، مسجد ابوالفضل، مقبره دهقان سامانی تعدادی از پل‌ها  و فضاهای تاریخی این شهر بر روی زاینده رود هستند که معماری جالب توجهی دارند. روستاهای سامان مانند روستای بدون کوچه یاسه چاه، هوره، چلووان و سوادجان نیز با قابلیت‌هایی مانند بافت معماری، ویژگی‌های فرهنگی و اقلیمی منحصر به فرد از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند.

 

«جاده نورآباد-سپیدان» در شیراز

شیراز که بگویی، یکی از نام‌هایی که به جز فضاهای تاریخی، به ذهن می‌آید جاده سپیدان است؛ جاده مشهوری استان فارس که تمام فضول آن زیباست و بهارِ آن چیزی شبیه بهشت.

جاده نورآباد به سپیدان شما را با مزارع و زمین‌های کشاورزی، دشت‌های پهناور و کوه‌های سبزی روبرو می‌کند و شما را در یکی از زیباترین جاده‌های ایران قرار می‌دهد.

ویژگی‌ خاص این جاده را شاید باید در پوشش گیاهی‌ای همچون درختان بلوط، بنه، بادام وحشی، انجیر، تمشک، سیپدارهای بلند، گیاه آویشن، بابونه و ده‌ها گیاه دیگر دانست که جاده بهاری سپیدان را برای شما به جاده‌ای رنگارنگ در دو سو تبدیل کرده‌است.

در طول این مسیر همچنین چشمه‌ها و رودخانه‌های زیادی را می‌توان دید که بیش از همه در حد فاصل روستای فهیلان ممسنی تا روستای رودشیر کنارتان خواهند بود.

 

«روستای شاه شهیدان» در گیلان

شاه شِیدان در زبان محلی روستایی با زیبایی‌های منحصر به فرد در گیلان است که از شمال به جنگل‌های درفک، از جنوب به مراتع سرسبز و روستای گلنگش خورگام، از غرب به صخره بلند اسپهبدان و از شرق نیز به دیلمانِ زیبا می‌رسد. این منطقه به این دلیل شاه شهیدان نام گرفته که بقعه دو نفر از نوادگان امام سجاد(ع) در آن‌جاست.

اگر به این روستا بروید می‌توانید زندگی روستایی زیبای مردم روستای شاه شهیدان گیلان را در کنار طبیعت بهاری چشم‌نواز ببیند. خصوصا اگر به بالای صخره اسپهبدان بروید و چشم‌انداز زیبای شاه شهیدان را تمام و کمال زیر نظر داشته باشید. این منطقه از آن مناطقی است که طبیعت نسبتا بکری دارد، چراکه هنوز آن‌طور که باید گردشگران شهرهای دیگر ایران آن را نشناخته‌اند.

 

«فریم» در ساری

فریم شهر تازه‌ تاسیسی در جنوب ساری است که 65 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. فریم امروز از جمع شدن روستاهای زیادی مانند علی‌آباد، شلدره، تلاوک، کهنه ده،قلقل ، محمداباد و جعفرکلاو پهندر، مجی دینه سر، کرچا و  رسکت شکل گرفته.  فریم حالا در بخش دودانگه شهرستان ساری است.

این شهر با اینکه زلزله بارها به آن امان نداده و بسیاری از وجوه تاریخی‌اش را نابود کرده اما در منابع کهن نام‌ "پَریم" یا "جبال قارن" داشته و از آن به عنوان بخشی از هزار جریب یاد شده است که زمانی شهر بزرگ و معروفی بود. این منطقه از گذشته تا امروز آب و هوای بسیار خوبی داشته و ییلاقی بودن آن به زیبایی‌های آن افزوده است. اگر سفری بهاره به ساری داشته باشید می‌تواند از درختان میوه پربار، دشت‌ و ییلاق و پوشش گیاهی انبوه این منطقه لذت ببرید.

 

«شهر داراب» در استان فارس

داراب شهری است از استان فارس که در مسیر جاده شیراز بندرعباس واقع شده. این شهر به شهر بهارنارنج‌ها معروف است. داراب در کنار جهرم، فسا و کازرون یکی از مناطق تولیدکننده بهارنارنج است. اگر بهار به این شهر بروید بوی بهارنارنج‌ها شما را مست خواهد کرد. خیابان‌های این شهر پر از درختان نارنج است که هنگامِ بهار، بهار می‌کنند و بهارنارنجشان اگر چیده نشده باشند روی پیاده‌روها و خیابان می‌ریزند. داراب هرچند حالا سال‌هاست که از کم‌آبی و گرمای ناشی از آن رنج می‌برد، اما اگر در اولین روزهای بهار به آن سفر کنید می‌توانید زیبایی‌های طبیعی آن، مانند باغ‌های لیمو، کوه‌های سنگی و بهارنارنج‌هایش را نظاره‌گر باشید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: