بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

محمد علی کشاورز کجا به دنیا آمد؟

محمد علی کشاورز کجا به دنیا آمد؟

سیچان، با مناره‌ها و مساجدی کمی این‌سوتر از آتشگاه و کلیسا و محله‌های ارمنیِ جلفا،  سال‌هاست به صلح و آرامش به حیاتش ادامه داده و حالا یکی از محله‌های خوب شهر اصفهان است، همان‌جایی‌ که محمدعلی کشاورز –بازیگر ایرانی- در آن به دنیا آمده و مسیر موفقیت را طی کرده است. نگاهی به این محله بیاندازیم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

محمد علی کشاورز را اکثریت ما می‌شناسیم. بازیگری‌های او در فیلم‌هایی با کارگردان‌های شناخته‌شده‌ای مانند دلشدگان (ساخته علی حاتمی)، روز واقعه (ساخته شهرام اسدی)، زیر درختان زیتون (ساخته عباس کیارستمی)، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما(ساخته محسن مخملباف)، دایی جان ناپلئون(ساخته ناصر تقوایی)، کمال‌الملک(ساخته علی حاتمی) سربداران(ساخته محمدعلی نجفی)، هزاردستان (ساخته علی حاتمی)، سلطان و شبان (ساخته داریوش فرهنگ)، پدرسالار (ساخته اکبر خواجویی) و ده‌ها فیلم دیگر هنوز در خاطره جمعی ایرانی‌های زیادی  وجود دارد.

محمدعلی کشاورز متولد 26 فروردین سال 1309، در اصفهان است. خاندان او اصالتا خاندانی گرجستانی بودند که در دوره حکومت شاه عباس به ایران آمدند و مسلمان شدند. محمدعلی کشاورز هنرپیشگی را خیلی زود شروع کرد و از دانشکده هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شد و وارد دنیای تئاتر، بازیگری و هنر شد.

گذشته از کارنامه هنری این بازیگرِ به‌نام و کاربلد، می‌خواهیم به سیچان بپردازیم، جایی که او در آن متولد شد و اولین جرقه‌های بازیگری در ذهنش خورد.

 

سیچان کجاست؟

سیچان یکی از محله‌های شهر اصفهان است که در گذشته روستایی بزرگ و شناخته‌شده در حاشیه شهر بود و مردمانش به دامپروری و کشاورزی اشتغال داشتند. این محله، امروز در قلب بافت جدید شهر اصفهان قرار دارد و یکی از بهترین‌ محله‌های این شهر و در نزدیکی محله زیبای جلفای اصفهان است.

البته سیچان را دیگر کمتر به این نام صدا می‌زنند و به نام‌خیابان‌هایش یعنی توحید و نظر شرقی و البته بالاشهرِ اصفهان می‌شناسند. فراگرفته شدن این منطقه در طی زمان به کلیت شهر منجر شده تا هویت خاص آن کم و بیش رو به فراموشی بگذارد. اما بد نیست ما نگاهی به این شهر بیاندازیم.

نگاهی به کتاب محمد مهریار بیاندازیم که در آن واژه سیچان را نیز شکافته و معنا کرده است. او در کتابش به نام "فرهنگ جامع نام‌ها و آبادی‌های کهن اصفهان"، واژه "سی"، "چی" و "ان" را جدا کرده و نتیجه گرفته این سه بخش در کنار هم به زیستن و محل زندگی معنا می‌دهند که با توجه به نزدیکی این محله به زاینده‌رود بیراه هم نیست. مردم این محله البته نامِ "سی جوان" را نیز برای این روستا به یاد دارند که گویی به مرور زمان به سیچان بدل گشته است. جز این دو، معانی و پیشینه دیگری نیز برای این واژه بیان شده که بیش‌تر به اشتغال مردم روستا اشاره دارد.

از این که بگذریم، بد نیست اگر خواستیم برنامه‌ اصفهان‌گردی داشته باشیم، این محله را نیز که مابین خیابان‌های نظر شرقی، توحید و شریعتی است. هرچند که از کلیت سیچان چیزی باقی نمانده اما این سو و آن‌سو می‌توان از روی برخی نام‌های قدیمی ماهیت تاریخی سیچان را دریافت؛ مثلا کوچه‌هایی با نام‌های شاه‌راه، کوچه سیچان و کوچه یخچال که روزگاری از گذرگاه‌های اصلی این روستا بوده‌اند.

نکته جالب درباره سیچان است است که این محله از اصفهان در کنار جلفا هم‌نشینی تاریخی و جالب دو مذهب را نشان می‌دهد. درست نزدیکی مسجدها و تکیه‌های مذهبی مسلمانان، آتشکده زرتشتیان و کلیساهای ارمنی‌های جلفا دیده می‌شود. مسجد جاج صدر، مسجد ملاقدیر و مسجد مهرگان از فضاهای تاریخی این محله محسوب می‌شوند. همچنین در سیچان می‌توان دبیرستان دکتر شریعی را دید که در گذشته مدرسه شاه عباس نام داشته و قدیمی‌ترین نهاد آموزشی منطقه است.

 

تکیه سیچان

هرچند که اثری از بسیاری فضاهای تاریخی سیچان باقی نمانده اما سیچان «تکیه» معروفی دارد که هنوز هم که هنوز است چراغش روشن است. هرسال مراسم پرشور عاشورا و بستن علم عزاداری در این تکیه انجام می‌شود.

در محله سیچان و در انتهای کوچه اردیبهشت، فضای مربعی‌شکل، جایی است که میدان و تکیه سیچان و سقاخانه‌ای که حالا آبش خشکیده، آنجا قرار دارد. این تکیه از تکیه‌های معروف شهر اصفهان است که در روزهای محرم، نشانه‌های عزاداری کهن ایرانیان را به تصویر می‌کشد. نقش و نگارهای خیمه‌ای که این تکیه برپا می‌کند، شما را به یاد عزاداری‌های دوره قاجار اصفهان خواهد انداخت؛ کمااینکه اندک تصاویری نیز از عزاداری دوره قاجار در این محله باقی مانده است. به طور کلی نیز تکیه محله سیچان متعلق به اواخر دوره قاجار است که تا امروز نیز ادامه پیدا کرده.

چهره‌های شناخته‌شده سیچان، علاوه بر ویژگی‌های محلی آن، در این سال‌ها یکی از دلایل باقی ماندن نامش بوده‌اند. عبدالله‌بن محمدعلی سیچانی –خوشنویس خط نستغیلق- که در دوره صفویه می‌زیسته و چهره‌ای شناخته‌شده بوده و یا نظیر عبدالمولی با همان سیچانی اصفحانی که او نیز در دوره صفویه شهرت داشته، از چهره‌های این محله شهر اصفهان‌اند. عباس مجنون سیچانی –شاعر مثنوی‌سرای دوره قاجار- را نیز نباید از قلم انداخت و شاید آن کسی که بیش از همه سیچان را دست کم برای مردم اصفهان به یاد می‌آورد، محمدعلی کشاورز-بازیگر- باشد که هنوز هم خودش، نامش، یادش و تصاویرش باقی است.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: