بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جزیره کیش قبل از انقلاب چه شکلی بود؟

جزیره کیش قبل از انقلاب چه شکلی بود؟

مطالب مرتبط

جزیره کیش در تاریخ فراز و فرودهای زیادی داشته است. چه آن‌جا که دوره رونق پیش از پرتغالی‌ها را طی می‌کرد و چه وقتی شاه عباس صفوی آن را پس گرفت و کیش به دوره انزوایی طولانی فرو رفت که تا دوره حاکمیت پهلوی کشیده شد. پس از به قدرت رسیدن پهلوی‌ها اما کیش از انزوا درآمد و شکلِ تازه‌ای گرفت. با ایران‌پلنر همراه باشید تا نگاهی به جزیره کیش پیش از انقلاب بیاندازیم.

پیش از آنکه دوره رضاشاه پهلوی فرا برسد، ناصرالدین‌شاه قاجار تصمیم گرفت تا جزیره کیش را به فرد با نفوذ و ایل سالاری به نام قوام‌الملک شیرازی بسپارد. او که به نظر می‌رسید گمان می‌کرد نخواهد توانست از این جزیره فایده‌ای ببرد، آن‌را به قیمت 25 هزار تومان به حاکم لنگه فروخت. این جزیره بی‌آنکه کسی به ارزش آن فکر کند تا دوره پهلوی چندین بار به فروش رفت، تا اینکه به دوره پهلوی رسید.

در دوره پهلوی، به دستور شاه ایران بالاخره در سال 1340، جزیره به مبلغ 9 میلیون ریال به منوچهر اقبال رسید. 9 سالِ بعد، تلاش برای ایجاد تغییر و تحولات در این جزیره انجام شد. در 1349 این جزیره توسط کارشناس‌های ایرانی و آمریکا بازدید شد و در حکومت پهلوی به عنوان جزیره‌ای با موقعیت توریستی، جغرافیایی و استراتژیکی ویژه مورد توجه قرار گرفت.

در 1351 برای آنکه بتوان جهانگردان را به این جزیره آورد، سازمان عمران کیش به ثبت رسید و این سازمان که جزایر هاوایی را الگوی خود قرار دارد، هزینه بسیاری کرد و پیش از انقلاب اسلامی، فاز اول ساخت جزیره بنا بر نقشه کیش را آغاز کرد و فاز دوم را نیز شروع کرده بود که انقلاب پیروز شد و فعالیت‌های این سازمان متوقف شد.

به دلیل اهمیتی که جزیره کیش در دوره حکومت پهلوی پیدا کرد، بودجه زیادی صرف ساخت و ساز در آن شد. سال 1352 بود که روستای ماشه در شمال شرقی جزیره که یکی از بهترین مکان‌ها در جزیره بود تخلیه شد و در آن کاخ‌، هتل کیش (شایان امروزی)، بازار و ویلا ساخته شد و همچنین فرودگاه کیش در بلندترین مکان جزیره بهره‌برداری شد که همین رفت‌وآمد به کیش را آسان کرد.

تاسیسات رادیو، تلویزیون، آب‌شیرین‌ کن، نیروگاه برق نیز از جمله خدماتی بود که در کیش پیش از انقلاب به وجود آمد.

در سال 1356 نیز که مرکز بین المللی توریستی، تجاری کیش افتتاح شد، تا پیش از انقلاب توانست تمام سازه های اصلی  خدماتی را به پایان ببرد.

محمدرضا شاه پهلوی تلاش زیادی کرد تا با بودجه دولت جزیره کیش را توسعه دهد و تمام زیرساخت‌های مدرن را خیلی زود برای خود، خانواده و نزدیکانش فراهم سازد.

 

توصیف مردم از کیش پیش از انقلاب

اسدالله علم، تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، جزیره کیش با هوای مطبوعش در زمستان‌ها، به عنوان محل اقامت و تفریح خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. گفته او پربیراه هم نبود.

روایت‌های متفاوتی از گردشگری کیش پیش از انقلاب وجود دارد. بنابر گفته‌ها، بیش‎تر امکاناتی که در جزیره کیش پیش از انقلاب ساخته می‌شد، در خدمت شاه ایران، دربار و نزدیکان رژیم شاهنشاهی قرار می‌گرفت. این در حالی بود که بومیان کیش در همان زمان تغییر زیادی در زندگی‌اشان پس از رونق کیش در زمان پهلوی احساس نکردند.

هتل شایان کیش که یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های کیش هم هست در دوره پهلوی ساخته شد و تنها هتلی بود که پیش از انقلاب در کیش رونق داشت و مهمانان آن بیش‌تر، درباریان، اشراف‌زاده‌ها وعرب‌های کشورهای اطراف بودند.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: