بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سفر به گتوند، شهر قیصر

سفر به گتوند، شهر قیصر

امروز سالروز تولد قیصر امین‌پور است. قیصر در روستای گُتوند که حالا شهرستان گتوند است به دنیا آمد. شهر گتوند از شهرهای خوزستان است که حالا همه آن را با سد گتوند می‌شناسند؛ سدی سال‌هاست گلوی محیط زیست ایران را فشار می‌دهد. اما گتوند-این شهر کمتر شناخته‌شده- در پروژه ساخت سد گتوند خلاصه نمی‌شود. این گوشه از خوزستان، هرچند غریب، دیدنی‌هایی نیز دارد. اگر سفری به خوزستان داشته باشیم بهتر است گردش در این شهر را از دست ندهیم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

قیصر معروف و محبوب ادبیات معاصر فارسی در 1338 در روستای گتوند به دنیا آمد. او دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در این شهر گذراند و آن‌گاه راهی ذزفول شد. علاوه بر اینکه شهر گتوند را با سد گتوند می‌شناسیم، تولد این شاعر نیز بهانه‌ای است تا این شهر را بهتر بشناسیم.

گتوند شهر کوچکی در استان خوزستان با مردمی لُر و جمعیتی نزدیک به 60 هزارنفر است. این شهر پیش از آن‌که خودش شهرستانی مجزا شود، بخشی از شهر شوشتر بود.

شهر گتوند تا پیش از آن‌که دولتمردان تصمیم بگیرند در آن پروژه‌های بزرگی مانند سدسازی را انجام دهند، شهری کمتر توجه شده بود. حالا اما همه می‌دانند که شهر گتوند دو ناحیه دیمچه و عقیلی دارد. بخش عقیلی شهر، بخش حاصلخیز شهر را تشکیل می‌دهد. در بخش دیگر شهر سد گتوند و سد بزرگ علیا که تولید انرژی و ذخیره‌سازی آب را برعهده دارد وجود دارند.

گتوند در دوره جنگ یکی از شهرهایی بوده که مردم عرب مانند مردم هویزه و بستان و به خصوص لرهای بختیاری‌ به آن مهاجرت کردند. آن‌ها آن‌جا ماندگار شدند چنان‌که حالا مردم شهر گتوند در زبان لری بختیاری سخن می‌گویند. می‌توان برای آن‌که بافت فرهنگی این شهر را شناخت به طایفه‌هایی اشاره کنیم که ساکن این شهرهستند. بهداروند، بلیوند، گله، تردی، بامدی، آل جمالی، اسیوند، زنگنه، قره‌باغی، جعفری، حسنی و غیره از این طایفه‌ها هستند.

این بافت جمعیتی در محله‌های مختلف شهر گتوند پراکنده‌اند؛ مانند محله بالا، محله سریکه، سه محل و دیگر محله‌ها. هرسال در گتوند بنا بر مناسبت‌های مختلف آیین‌های مختلفی برگزار می‌شود. نماز شاه پریان در ماه رجب، برپایی موسیقی فولکلور هنگامی که شخصی در شهر فوت می‌کند. دیگر آیین‌های این شهر که شبیه به آیین‌های خوزستان است از رویدادهای تاریخی و فرهنگی آن هستند.

 

دیدنی‌های شهر گتوند

اگر به شهر گتوند رفتید، جاذبه‌های جدید، قدیمی و طبیعی را می‌توانید دنبال کنید؛ آرامگاه قیصر امین پور یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر است که بنایی با معماری جالب توجه است. این آرامگاه یکی از فضاهای فرهنگی و گردشگری این شهر است که اتفاقا توانسته نام شهر گتوند را نیز بیش از همیشه بر سر زبان‌ها بیاندازد. آرامگاه قیصر امین‌پور را حسین خسروجردی طراحی کرده است؛ آرامگاهی مدور، با نمای بیرونی فیروزه‌ای رنگ، خوشنویسی‌های تزیینی و شبیه یک گنبد که به دو نیم شده و مقبره قیصر آن میان قرار دارد.

اگر به این شهر رفتید رودخانه کارون را نیز ببینید که از کوه‌های بختیاری سرچمشه دارند و در مسیر به سد گتوند می‌رسند. رودخانه شور یکی‌دیگر از رودخانه‌هاست که از کارون سرچشمه گرفته و در زمان قدیم به شور زن مرده یا زنگ مرده معروف بوده است.

جاذبه‌های تاریخی‌ای مانند بقعه علی گتوند، بقعه علی ولی، آسیاب‌های راک، کوه طبل خانه، خرفه‌ها، گلو گرد و گچ سنگی، تپه باستانی چغا، بقعه مرتضی علی و... نیز از دیگر دیدنی‌های شهر هستند.

از کنار همه این دیدنی‌ها هم که بگذریم، دره انار را نباید فراموش کنیم. دره انار منطقه گردشگری گتوند است که 25 کیلومتر با شهر فاصله دارد و آب و هوای خوب آن، این دره را به یکی از تفرج‌‌گاه‌های همیشگی مردم گتوند تبدیل کرده است.

در این دره درخت انار و انجیر را به وفور خواهید دید و از تماشای رویش گیاهان دارویی در جوار لذت خواهید برد. درختچه‌های وحشی، دیوارهای قندیل‌بسته، حوضچه‌های آب و درختچه‌های وحشی از دیگر دیدنی‌های این دره است.

اگر دوست دارید سفری به جنوب ایران و خوزستان بیاندازید، فراموش نکنید که سری هم به شهر گتوند زادگاه قیصر امین پور بزنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات:
reza saadati
1397/2/3 05:04
از ما اشارتی
1 نفر پاسخ داده اند
reza saadati
1397/2/3 05:04

جان؟