بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سفر با ما چه کار می‌کند؟

سفر با ما چه کار می‌کند؟

"یه سفر برو سرِ حال شی". احتمالا بارها این جمله را شنیده یا گفته‌ایم. سفر رفتن در ذهن بسیاری از ما، رفتاری اجتماعی است که علاوه بر آن‌که ما را با دنیایی جدید از تجربه و لذت روبرو می‌کند، نوعی بازآفرینی روحی هم هست. اما سفر دقیقا با ما چه کار می‌کند؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

روان‌شناسان بسیار بر سفر رفتن برای حفظ سلامت روانی تاکید می‌کنند. پیش از تاکیدِ آن‌ها انسان‌ها خودشان بدون آن‌که بدانند دقیقا در سفر چه اتفاقی برای روح و روانشان می‌افتد، آن‌را به عنوان راه‌حلی یاری‌دهنده می‌شناختند. سفر هیچ‌گاه از انسان جدا نبوده است؛ چه آن‌زمان که رفتن از یک روستا به روستای دیگر روزها طول می‌کشید، چه وقتی مردم کشتی‌ها را ساختند و روی آب به رفتن و رفتن ادامه دادند.

هرچند باید این نکته را در نظر گرفت که سفر کردن در شکل امروزیِ آن با آنچه در گذشته وجود داشت متفاوت است. سفر پیش از پیدا کردن راه‌های ساده‌تر نقلِ مکان کردن، کار دشواری بود. کافی است راه دوری هم نرویم و نگاهی به داستان‌های ایرانی‌ای بیاندازیم که سفر را در دوره قاجار یا پهلوی اول توصیف کرده‌اند.

امروز سفر می‌تواند بسیار راحت انجام شود. اکثر مردم در بخشی از زندگی‌اشان سفر را گنجانده‌اند و می‌دانند به سفر نیاز دارند. اما این نیازِ به سفر از کجا ناشی می‌شود؟

 

چرا به سفر نیاز داریم؟

روان‌شناسان می‌گویند، سفر کردن ما را از روال روزمره زندگی جدا می‌کند. به گفته آن‌ها در زندگی هر روزه ما، در کنار کار و تحصیل و انواع مشغولیت‌ها، کمتر پیش می‌آید تا رویدادی ما را به اندکی شگفتی ببرد. این در حالی است که سفر امکان تجربه چیزهای جدید و شگفت‌انگیز را به ما می‌دهد؛ ما در سفر دقیقا نمی‌دانیم، چه کسانی را خواهیم دید، چه خواهیم خورد و چه خواهیم کرد؟

بنا بر تحقیقات روان‌شناختی، سفر رفتن میزان استرس ما را کاهش خواهد داد. چرا که بودن در سفر ما را از فضای همیشگی زندگی دور و درنتیجه ما را از استرس دور می‌کند. رفتن به یک سفر از آن‌جایی که روال زندگی ما را –حتی برای چند روز- تغییر می‌دهد منجر می‌شود تا بتوانیم پس از برگشت از سفر، با ذهنی رهاتر درباره مسائل فکر کنیم و درنتیجه از استرس‌های روزانه‌امان کم کنیم.

به گفته روان‌شناسان، سفر می‌تواند ما را از ترس‌هایمان دور کند. اما چطور؟ سفر منجر خواهد شد تا ما بتوانیم با ترس‌هایمان مقابله کنیم، چرا که از منطقه آسایشمان خارج می‌شویم و با چیزهایی روبرو می‌شویم که نمی‌شناسیمشان و خواهیم دید که این ناشناخته‌ها چیزی برای نگران کردن ما ندارند.

از طرف دیگر، سفر کردن با یک جمع می‌تواند اثرات مطلوبی بر روی روابط جمعی و اجتماعی ما بگذارید که ممکن است در زندگی روزمره‌امان کمتر تجربه‌اشان کرده باشیم. در سفر شناختمان از آدم‌ها بیش‌تر می‌شود و می‌توانیم علاوه بر اینکه تمایل به جمع را در خودمان محک بزنیم، آن را تقویت هم بکنیم. بسیاری از ما در زندگی‌های صنعتی، یکنواختی و سخت امروز امکان داشتن روابط صحیح ا جتماعی را از دست داده‌ایم.

نگه داشتنِ ما در لحظه حال، موضوع دیگری است که در رفتن به سفر باید به آن‌ توجه کنیم. هنگامی که در سفر به سر می‌بریم، کم‌تر از قبل، به گذشته و آینده می‌اندیشیم. و این به ما کمک زیادی می‌کند تا در نحوه فکر کردن و حس و حالمان تغییراتی اساسی را مشاهده کنیم.

همانطور که گفتیم، سفر باعث ارتباط روابط اجتماعی می‌شود. در کنار این، سفر می‌تواند تعریف دوباره‌ای از کار و حس مشترک میان انسان‌ها به ما بدهد؛ اشتراکی که در جامعه ایرانی کمتر به آن پرداخته شده و کمتر فرصت تجربه آن داده شده است.

محمد حسین جعفری –روان‌شناس- در مطلبی که در سایت شفقنا منتشر کرده به نقش سفر در سلامتی روحی اشاره کرده و گفته که سفر علاوه بر کنترل مشکلات زندگی روزمره، می‌تواند این مشکلات را پیشگیری و حتی رفع کند.

بسیاری روان‌شناسان نیز به همین دلیل سفر را به عنوان راهی برای درمان مشکلات جسمی و روحی تعریف کرده و تجویز می‌کنند.

 

فرانک فرهومند –روان‌شناس- نیز با توجه به این‌که محرک‌های ناخوشایند زندگی امروز منجر شده مخاطرات روانی رشد زیادی داشته باشند، گفته است: "هیچ‌چیزی به اندازه سفر نمی‌تواند، سلامت روان افراد را بهبود ببخشد و در نهایت علایم افسردگی را بهبود ببخشد".

 

او همچنین معتقد است: "تغییر شرایط آب‌و‌هوایی و خروج از دایره مکرر روزمرگی باعث دوری از نشخوارهای فکری و افکار وسواس‌گونه‌ای می‌شود که از صبح تا شب ذهن را مشغول کرده و زمینه را برای اختلال روحی فراهم می‌کند. به عبارتی، کسی‌که سفر می‌کند، علی‌الخصوص اگر همسفرش فرد با‌ نشاطی باشد، برای چند صباحی هم که شده، حواسش از آن‌چه در طول روز آزارش می‌دهد پرت می‌شود".

 

بنابراین اگر بخواهیم به طور خلاصه از فواید سفر سخن بگوییم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

ایجاد شادی و نشاط فردی و جمعی، بالا رفتن اعتماد به نفس، عزت نفس، رشد شخصیتی، خودشناسی، کاهش تنش‌های شخصی، کاهش استرس، رفع خستگی، کسب تجربه زندگی، بهبود روابط با دیگران، تقویت حس مشارکت و کار گروهی و مواردی که بسیاری از آن‌ها می‌توانند از فردی به فرد دیگر تغییر کنند.

 

در این شرایط چرا سفر نکنیم؟ شاید همین حالا بتوانیم تصمیم بگیریم و در هوای بی‌نظیر اردیبهشت به جاده بزنیم. بهتر است درگیری‌های ذهنی را کنار بگذاریم و تصمیم بگیریم... ایران‌پلنر هم به شما کمک می‌کند. نگاهی هم به برنامه سفرهای ایران‌پلنر بیاندازید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: