بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جزیره کیش؛ جزیره پزشکی و سلامت

جزیره کیش؛ جزیره پزشکی و سلامت

مطالب مرتبط

کیش هنوز هم به عنوان مقصدی تفریحی شناخته می‌شود و نه مقصدی پزشکی یا با هدفی برای سلامتی. در چندسال اخیر اما مسئولان در تلاش بودند تا منطقه آزاد کیش را در حوزه پزشکی سلامت رشد دهند. به طور کلی بهره‌گیری از کیش به عنوان مقصدی برای سلامت و پزشکی ایده بسیار خوبی برای جذب گردشگر به این جزیره است؛ اما آیا کیش می‌تواند به چنین مقصدی تبدیل شود؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

جذب گردشگر به ایران به بهانه سلامتی چندسالی است که در ایران، هم رشد داشته، هم طرفداران زیادی پیدا کرده است.

گردشگری در سال‌های اخیر صنعتی پرسود و پر درآمد در جهان بوده و در میان همه شاخه‌هایی که دارد، گردشگری سلامت، به عنوان شاخه‌ای نوظهور مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد. کشورهای توسعه یافته در جذب توریست از طریق پزشکی و سلامت، از کشورهای در حال توسعه بسیار جلوتر هستند. با این حال ایران در تلاش است در این زمینه ارتقا پیدا کند. برای مثال، بنا بر گزارش‌ها، برخی از اتباع خاورمیانه، آسیای مرکزی، اروپا، استرالیا و آمریکا در این سال‌ها برای انجام عمل زیبایی به ایران سفر می‌کنند.

براساس تعریف سازمان جهانی جهانگردی، یکی از اهدافی که می‌تواند انگیزه برای گردشگر ایجاد کند تا به مسافرت برود برای سلامتی است. به طور کلی، اینکه بتوان هم سیاحت و هم درمان را در یک جا گنجاند، از سیاست‌ها و اقدامات بسیاری از دولت‌هاست.

از طرف دیگر کارشناسان حوزه گردشگری و سلامت بر این باور هستند که اکثر بیماران ترجیح می‌دهند به جای پرداخت هزینه‌‌های سنگین درمانی در کشورهای توسعه‌یافته غربی، آن هزینه را در کشورهای ارزان‌تر انجام دهند و در کنار آن از امکانات طبیعی و گردشگری آن مقصد هم استفاده کنند.

ساخت کلینیک‌ها و شهرک‌های درمانی در این مقصدها به همین دلیل، به عنوان زیرساخت این مسئله، موضوع مهم است. مهم‌تر از آن این است که بدانیم مردمی که می‌خواهیم به چنین مقصد گردشگری جذبشان کنیم، چه نیازهایی دارند و چطور می‌توانند به عنوان توریست درمانی مسافرت کنند.

 

کیش چطور می‌تواند مقصد پزشکی شود؟

مجله اسپوتنیک، گفتگویی با یکی از فوق تخصصان جراحی پلاستیک ایران منتشر کرده که در آن به هزینه کم پزشکی و جراحی زیبایی در ایران اشاره کرده و آن را دلیلی بر جذب گردشگر دانسته است.

رییس انجمن گردشگری سلامت نیز درباره جایگاه ایران در گردشگری سلامت گفته: " ایران با داشتن ویژگی‌هایی مثل دسترسی آسان به کشور، مهارت پزشکان، وجود تکنولوژی‌های روز دنیا و هزینه‌های کم می‌تواند به یکی از پایگاه‌های توریسم سلامت در خاورمیانه تبدیل شود".

مسئولان در همین رابطه، جزیره کیش را یکی از مقاصد مهم ایران در حوزه گردشگری سلامت می‌دانند. آن‌ها معتقدند منطقه آزاد بودن این جزیره در کنار امکانات خوب رفاهی، ویژگی و بهانه خوبی است تا از طریق آن گردشگر جذب کرد.

مدیران و مسئولان کیش درباره موقعیت کیش برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری سلامت گفته‌اند که این جزیره در 4-5 سال اخیر تجهیزات، کار تخصصی و خدماتش را در بیمارستان کیش ارتقاء داده است. به گفته آن‌ها از آنجا که کیش نیاز به روادید ندارد، هوایش پاک است و از امکانات تفریحی و رفاهی لازم برخوردار است می‌تواند حرف اول را در منطقه بزند.

البته تا کنون نیز جزیره کیش شاهد حضور مردمی بوده که برای سلامتی و یا جراحی‌های زیبایی به ایران آمده‌اند. علی‌اصفر مونسان در همین رابطه از از برقراری پرواز عمان-کیش برای پذیرش بیماران عمانی گفته است.

در سال‌های اخیر، هیات‌های قطری و مکزیکی نیز از بیمارستان بین‌المللی کیش برای تعامل و ارتباط بیش‌تر دیدن کرده‌اند.

اما شاید اتفاقی که انجام عمل‌های سلامتی و به خصوص زیبایی را در جزیره بیش از پیش پر رنگ کرد، حضور رودریگو آلوز –مرد عروسکی- بود. او برای عمل دهم بینی به دبی رفت و از دبی به جزیره کیش آمد و بینی‎اش را به دست پزشکان ایرانی سپرد. رودریگو درباره سفرش به جزیره کیش در صفحه اینستاگرامش نوشت: "یک جزیره دوست داشتنی و خیره کننده با ورزش های آبی بسیار، آب شفاف و گرم. امیدوارم بتوانم بیشتر بمونم تا از این بهشت شگفت انگیز ایرانی لذت ببرم."

حضور او گفتگوهایی را نیز پیش آورد. رودریگو در مصاحبه‌های مختلفش درباره ایران گفت: "ایران یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست. در عرض 30 دقیقه از دوبی به کیش رسیدم و در این جزیره استقبال گرمی از من شد. در ایران نه تنها جنگی وجود ندارد و خطری توریست‌ها را تهدید نمی‌کند، که مردمی بسیار قابل اعتماد و مؤدب دارد... احساس می‌کنم این کشور حتی از امریکا (که در میامی و نیویورک مردم همدیگر را راحت می‌کشند)، امن‌تر است. واقعیت این است که ایران با حضور جراحان پلاستیک ماهر، مردمان بسیار خوب، جغرافیا و مناظر دیدنی و همچنین اماکن تاریخی‌اش بسیار خاص و بکر است و شما می‌توانید از این سه فاکتور برای جذب توریست به‌خوبی استفاده کنید”.

صحبت‌های او خود تبلیغی برای پزشکی سلامت در ایران بود. موقیعت ویژه کیش و توانایی ایران در انجام جراحی‌های زیبایی و پزشکی موضوعی است که می‌تواند به توسعه و رشد کیش در آینده کمک کند.

شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: