بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بروجن

آب و هوای امروز بروجن
آسمان صاف

آسمان صاف

3 °C

-5 °C

سرعت باد: 3.62 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1029 hpa

رطوبت: 76 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بروجن

در شرقی ترین نقطه استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن واقع شده است. این شهرستان مانند پلی ارتباطی در محل تلاقی استانهای اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و فارس قرار گرفته است. وجود چشم اندازها و مناظر طبیعی این منطقه را از موقعیت ممتازی برخوردار ساخته و وجود تالابها و چشمه سارهای گوناگون این شهر را به کانون گردشگری مناسبی در استان مبدل نموده است.

در مورد وجه تسمیه این شهر نظرات گوناگونی وجود دارد. برخی معتقدند بروجن در گذشته دارای برج و باروهای بسیاری بوده و معنای شهری می دهد که دارای برجهای فراوان است و برخی دیگر بروجن را تغییر شکل یافته اورجن و اورجی می دانند که معنای شهری برای سکونت، سرزمین پاک و مردان نیک از آن استنباط می شود. ناصر خسرو نیز در سفرنامه اش بروجن را ارجان نامیده و معتقد است ساکنان آن از منطقه ای بین سرحدات بختیاری و بهبهان کنونی به این مکان آمدند.

این منطقه از قدمت بالایی برخوردار است اما تاریخ دقیق اسکان در این منطقه به درستی مشخص نیست. قدیمی ترین سند، وجود سنگ قبرهایی قدیمی است که  نشان دهنده  سکونت در 500 سال قبل در این ناحیه است. این منطقه در دوره قاجار دهکده ای بوده که بنا به نوشته اعتمادالسلطنه جزئی از تیول حسینقلی خان ایلخانی بوده و جمعیت آن  چیزی در حدود 2 هزار نفر بوده است. سقاخانه، بازار، حمام، کلیسای معموره، پل مصلی و چشمه سیاسرد و تالابهای گوناگون  برخی از آثار تاریخی و تفریحی بروجن است. مردم بروجن به زبان فارسی و با لهجه اورجنی صحبت می کنند و زبان ترکی قشقایی از زبانهای رایج در این شهر است.

نمدمالی، قالیهای پشم یله ای و گیوه از صنایع دستی و رنگرزی، صابون سازی، کلاه مالی، مسگری، قالی بافی و نمد مالی از مشاغل قدیمی ساکنین این منطقه بوده است. این شهر با ارتفاعی بالغ بر 2400 متر از سطح دریا دارای اقلیمی نیمه مرطوب با تابستانهایی خنک و زمستانهایی سرد است و غالبا در گزارشات هواشناسی جزء سردترین شهرهای کشور می باشد. ارتفاع زیاد بروجن آن را از نظر پوشش گیاهی و جانوری غنی و ممتاز ساخته است.

وضعیت آب و هوا بروجن

شنبه

1399/11/4

آسمان صاف
3
-5

یکشنبه

1399/11/5

آسمان صاف
7
-2

دوشنبه

1399/11/6

آسمان صاف
8
-1

سه شنبه

1399/11/7

آسمان صاف
9
-0

چهارشنبه

1399/11/8

broken clouds
10
1

پنج شنبه

1399/11/9

آسمان صاف
11
2
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: