بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

اردل


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه اردل

سال‌ها پیش یکی از مهمترین و بزرگترین ۳ قلعه بختیاری محسوب می شده و حصاری به دور خود داشته است. ایل‌راههای بختیاری نیز از کنار آن عبور می کرده و خان نشینان و کوچندگان هفت لنگ بختیاری به عنوان ییلاق از آن استفاده می‌کردند.

شهرستان اردل با مرکزیت شهر اردل در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری قرار گرفته و دو بخش مرکزی و میان کوه دارد. اردل که احتمال می‌دهند با نام اردوان ارتباط داشته باشد، از شمال با کوهرنگ، از شرق با فارسان و بروجن، از جنوب با لردگان و از غرب با خوزستان همسایه است.

این شهر که در قلمرو زاگرس قرار گرفته، بیشتر از کوه‌ای مرتفع و تپه ماهورها تشکیل شده و قسمت کمی از اراضی آن دشت‌هایی سرسبز را در بر گرفته است. بلندی‌هایش پوشیده از جنگل و درختانی چون بلوط، بادام کوهی و در برخی نقاط انجیر است و در دامنه‌اش گیاهانی چون تره کوهی، اندشت، شنگ و نوعی زعفران وجود دارد.

به دلیل وجود این ناهمواری‌ها به راحتی می‌توان آب و هوایی متنوع را در شهر اردل لمس کرد. تابستان‌ها در مناطق کوهستانی هوایی معتدل جریان دارد و در زمستان‌ها سرد است. اما هوای دشت‌هایش نیمه گرمسیری و نیمه مرطوب است.

اهالی به کشاورزی، دامداری و باغداری مشغولند و صنایع دستی و محلی چون گلیم، قالی محلی قیصری، لبنیات و صنایع دستی عشایری دارند.

شهر اردل مکان‌های دیدنی و گردشگری بسیاری دارد. از جمله آنها زیارتگاه بابا شیخ، تخته چوب، قلعه صمصامی، چشمه سرخون، پارک جنگلی گندمکار، سنگ نوشته‌ها و سنگ نگاره‌های پل مروارید و...است. این شهر به سبب وجود مقبره امامقلی خان حاج ایلخانی بختیاری که در آن قرار گرفته بسیار مورد احترام بختیاری هاست.

جاهای دیدنی اردل

جاهای دیدنی اردل
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: