بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

دره شهر


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه دره شهر

دره شهر، در جنوب شرقی شهر ایلام، با فاصله 142 کیلومتری از آن، یکی از شهر های باستانی ایران به حساب می آید. شهری که گفته می شود پایتخت تابستانی ایلامی ها به حساب می آمده و تا کنون 181 اثر تاریخی و محوطه باستانی آن در فهرست آثار ملی و تاریخی کشور ثبت شده است. این شهر که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته در دوره ساسانی به اوج رونق خود رسیده و ییلاق امرا و بزرگان به حساب می آمده. دره شهر پس از ساسانیان بارها خراب و دوباره از نوع ساخته شده است.

یکی از دلایلی که همواره این شهر که سیمره هم خوانده می شده، بسیار مورد توجه بوده آب و هوای مناسب آن و مناظر اطرافش است، همانطور که ابودلف در سفر نامه خود می نویسد: "سیمره نیز شهر زیبایی است که در آن درختان خرما و زیتون و گردو و در طرف دیگر برف و کوهستان با هم دیده می شوند." دره شهر در دامنه کبیر کوه و رودخانه خروشان سیمره قرار دارد و همین امر باعث رونق کشاورزی، ‌منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل های انبوه شده است. این شهر با بلندی 650 متر از سطح دریا، وسعت 1480 کیلومتر مربعی و جمعیت 57000 نفره دارای آب هوای معتدل و خشک است.

در اطراف این شهر که به دلیل قرار گرفتن در دره، دره شهر نامیده می شود، پر است از مزارع آبی و دیمی با خاک حاصلخیز که مزارعش به وسیله رودخانه سیمره و سیکان و چشمه سارهای کوچک آبیاری می شود. از مهمترین محصولاتی که دراین شهر کاشته می شود، خیار است که معروفیت فراوانی دارد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: