بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

شیروان


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه شیروان

یکی از مراکز کهن تاریخ و تمدن در خراسان شمالی شهر تاریخی شیروان است. این شهر در دره مرزی رود اترک بین کپه داغ و آلاداغ قرار دارد. شیروان از شمال به جمهوری ترکمنستان از جنوب به اسفراین، از شرق به فاروج و از غرب به بجنورد متصل است. آب و هوای این شهر در تابستان گرم و معتدل بوده و در زمستان از آب و هوایی نسبتا سرد برخوردار است.

در مورد وجه تسمیه این شهر اختلاف نظر وجود دارد. برخی نام این شهر را برگرفته از نام شیربانانی می دانند که در  گذشته در این منطقه به شکار شیر می پرداختند و برخی  شیروان را برگرفته از نام کوهی می دانند که شمایلی شبیه به شیر دارد.عده ای نیز بر این باورند که این نام  برگرفته از سقف شیروانی شیره خانه های انگور بوده است.

تاریخچه این شهر با قوم پارت پیوند خورده است. وجود آثار و گورهای باستانی نشان از اهمیت این شهر در آن زمان دارد. بسیاری از منابع از شیروان به عنوان یکی از قلمروهای حکومتی اشکانیان یاد کرده اند. این شهر تاریخ پر فرازو نشیبی داشته و در دوره افشار و صفوی از جایگاه مناسبی برخوردار بوده است. این منطقه در دوره قاجار کانون درگیری بوده و قرارداد فیروز با روسیه توسط ناصرالدین شاه در این شهر بسته شد.

بر اثر زلزله ای شدید در سال 1308 شهر قدیم شیروان به کلی ویران شد و شهر جدید در قسمت شمال و شمال شرقی شهر قدیم ساخته و در اطراف میدانی با چهار خیابان اصلی گسترش یافت.

گویش اهالی شیروان ترکیبی از زبانهای فارسی، ترکی، تاتی و کرمانجی بوده و کوچ کردها در دوره شاه عباس یکی از دلایل این اختلاط  نژاد و گویش است.

وجود رود اترک و شاخابهای متعدد آن رونق کشاورزی در این شهر را در پی داشته است. قتلمه، چلپه، اگنجه، شیرمال، فطیر و ساج از نانهای سنتی این شهر بوده  که  طعم دلچسب آنها خاطره ای شیرین برایمان به یادگار می گذارد.  ارگ شیروان، قلعه و برج و باروی تیموری، حمام خزینه، قزلر قلعه و بقعه امامزادگانی چون امامزاده غیبی و عبدالرضا تعدادی از آثار دیدنی این شهر تاریخی است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: