بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

ابهر

آب و هوای امروز ابهر
برفی

برفی

-1 °C

-11 °C

سرعت باد: 5.86 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1027 hpa

رطوبت: 88 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه ابهر

در 90 کیلومتری جنوب شرقی زنجان شهرستان ابهر یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران کهن قرار دارد. شهرستانی با جمعیت 161 هزارنفره و با وسعت 3300 کیلومتر مربعی که ارتفاعش از سطح دریای آزاد به 1540 متر می رسد.

وقتی به شهر ابهر می رویم شاید اولین نکته ای که در مورد این شهر برایمان جالب باشد، آب و هوای مساعد این شهر است. شهری که همواره به دلیل داشتن رودهای ابهررود و خرارود مورد توجه زیادی قرار گرفته، این دو رود در گذشته باعث ایجاد شهر و امروزه باعث رونق کشاورزی و دامداری شده اند.

اگر بخواهیم در مورد تاریخ این شهر تحقیق کنیم، در می یابیم که ابهر از پیشینه تاریخی طولانی برخوردار است . در قدیم دره ابهررود از رونق قابل توجهی برخوردار بوده و همین امر باعث شده در قرن نهم پیش از میلاد،  مادها در این منطقه اتحادیه ای از قبیله های گوناگون را به وجود آوردند و مقر خود را ابهر چای بنامند. همچنین در زمان روی کارآمدن حکومت ایلخانان و انتخاب سلطانیه به عنوان پایتخت، این منطقه به علت برخوردارشدن از شبکه های جاده ای اهمیت ارتباطی قابل توجهی به دست آورد.

در مورد وجه تسمیه این شهر اگر از مردمش سوال کنیم خواهند گفت که ابهر در قدیم اوهر بوده است و اوهر هم از دو کلمه او به معنی آب و هر به معنی آسیا تشکیل شده است. همانطور که مشخص است علت این نامگذاری هم وجود ابهررود و آسیابهای فراوان بر روی آن بوده است.

اگر بخواهیم از این شهر سوغاتی ای با خود به یادگار ببریم، صنایع دستی ای مانند چاقو، قالی و گلیم از گزینه هایی هستند که می توانیم انتخاب کنیم. همچنین نباید از غذای سنتی این شهر که علم سلات است غافل شویم.

وضعیت آب و هوا ابهر

جمعه

1399/11/3

آسمان صاف
-3
-11

شنبه

1399/11/4

ابری
-3
-11

یکشنبه

1399/11/5

آسمان صاف
2
-8

دوشنبه

1399/11/6

ابری
4
-3

سه شنبه

1399/11/7

آسمان صاف
5
-1

چهارشنبه

1399/11/8

ابری
6
1
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: