بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

نیکشهر


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه نیکشهر

در مسیری خطی، بين دو رودخانه گنگ و كشيگ و در کنار موانع طبيعي و ارتفاعات کوهستانی شکل گرفته است. در ابتدا، آن را "گِه" می‌نامیدند؛ به معنی بهتر. بعدها، در سال 1320 خورشیدی، به نیکشهر تغییر نام داد و سپس در سال 1369 خورشیدی، به صورت شهرستانی مستقل در استان سیستان و بلوچستان در آمد.

شهرستان نیکشهر از شمال به ایرانشهر، از جنوب به چابهار، از شرق به قصرقند و از غرب به فنوج و استان هرمزگان محدود می‌شود و در مسیر محور ترانزیتی چابهار به ایرانشهر قرار دارد. بنت، لاشار، آهوران و مركزی، بخش‌های نیکشهر هستند.

این شهر تاریخی و باستانی، سرزمین اسطوره‌هایی همچون میرکمبر-اسطوره غیرت و مردانگی بلوچ- است. به طور کلی، اقلیم آن گرم و خشک است، ولی در زمستان‌ها آب و هوایی معتدل دارد و بادهای باران‌آور موسمی، در برخی فصول ریزش پراکنده باران را برای اهالی به ارمغان می‌آورند.

نخلستان‌‌های قدیمی، باغ‌های میوه‌های گرمسیری، آبشارها و چشمه‌های آبگرم، طبیعت زیبایی را برای این شهر رقم زده‌اند؛ خرما، برنج، یونجه و مرکبات از محصولات باغی و کشاورزی این منطقه هستند. تنگ سرحه و پل تاریخی آن، منطقه بلپیر، گرگان، آبند، شالمال، فنوج و غیره از نمونه جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

اهالی این شهر، از نژاد بلوچ و زبانشان بلوچی است و بجاری و نشانگ، از نمونه‌ آداب و رسوم نیکوی این مردمان است. خوراک‌های محلی نیکشهری‌ها بسیار تعریفی است؛ خوراک‌هایی همچون تباهگ، تنورچه، چانگال و غیره. زیبایی نیکشهر در فصل بهار دو چندان است. پس، دیدن این شهر را در این فصل از دست ندهید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: