بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

نکا

آب و هوای امروز نکا
آسمان صاف

آسمان صاف

22 °C

10 °C

سرعت باد: 0.82 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1009 hpa

رطوبت: 25 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه نکا

در غرب استان مازندران شهر کوچک و زیبای نکا جا خوش کرده است. شمال این شهر به دریای مازندران و  جنوب آن به دیواره البرز منتهی می شود این شهر از شرق به شهرستان بهشهر و از غرب به شهرستان ساری متصل است. از این شهر تا دوره قاجار اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما در برخی از منابع از شهری به نام مهربان یا میردان که در نزدیکی نکای فعلی است یاد شده است. شهر فعلی نکا از توسعه روستای تاریخ محله در هفتاد سال اخیر به وجود آمده است.

از نکا با نام نکاح و نیکا نیز نام برده شده که معنی شهری آباد  و کوهستانی می دهد و در تعریفی دیگر به معنای  سرزمینی  است که در آن نوعی نی می روید. این شهر از آب و هوایی معتدل و مرطوب برخوردار بوده و رود نکا از میان این شهر می گذرد و سر انجام به دریای مازندران می ریزد.  اساس اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی و دامداری بوده و مزارع از طریق نکا رود سیراب می شوند. گندم، جو، پنبه، آفتابگردان، سویا و تره بخشی از محصولات عمده این شهر است.

  بخش اعظمی از ساکنین این منطقه نیز در نیروگاه شهید سلیمی، کارخانه ،پایانه نفتی و کارخانه کشتی سازی صدرا  مشغول به کارند.

از صنایع دستی این منطقه می توان به حصیر بافی، مجسمه و ظروف چوبی وفرش، گلیم و دیگر دست بافته هایی که حاصل ذوق و هنر زنان منطقه است اشاره نمود.

آبشار دزده، آب معدنی قرمرض، منطقه بهشتی هزار جریب و دریاچه استخر پشت تنها تعدادی از جاذبه های این شهر است.

این شهر سیلی بی سابقه در کارنامه خود دارد که در سال 78 به وقوع پیوست و بر اثر آن بخش اعظمی از شهر نابود شد و 80 نفر بر اثر این حادثه جان سپردند. اما با همت مردم این شهربازسازی شد و دوباره زندگی چون گذشته در آن جریان یافت. آش ترش، مرغ  و ماهی شکم پر بوده از غذاهای بومی این شهر بوده و چشیدن ترشیجات محلی آن نیز خالی از لطف نیست.

وضعیت آب و هوا نکا

سه شنبه

1399/10/30

آسمان صاف
17
9

چهارشنبه

1399/11/1

broken clouds
11
7

پنج شنبه

1399/11/2

باران شدید
8
3

جمعه

1399/11/3

برفی
7
0

شنبه

1399/11/4

کمی ابری
9
0

یکشنبه

1399/11/5

ابری
10
2

جاهای دیدنی نکا

هتل های نکا

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: