بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

خمین

آب و هوای امروز خمین
برفی

برفی

2 °C

-4 °C

سرعت باد: 8.67 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1020 hpa

رطوبت: 75 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه خمین

 

در جنوبی ترین قسمت استان مرکزی شهرستانی قرار گرفته که به دلیل پرورش بزرگ رهبری که تمام دنیا را متحیر خود کرده است، یکی از شناخته شده ترین شهرستان های ایران به حساب می آید. این شهرستان با وسعتی حدود 2200 کیلومتر مربعی و با ارتفاع 1800 متری از سطح دریا، جمعیتی حدود 118 هزار نفر را در خود جای داده است. شهرستان خمین به دلیل قرار گرفتن در مرکز کشور دارای خصوصیات اقلیمی مختلفی بوده و آب و هوای متفاوتی دارد. اما به طور کلی می توانیم بگوییم دارای زمستان های سرد تا بسیار سرد و تابستان های معتدل تا گرم در مناطق مختلف است.

هنگامی که در مورد شهرستان خمین در تاریخ تحقیق کنیم، متوجه می شویم این شهرستان جزئی از ناحیه ای پهناور بوده که به آن بلاد جبال می گفتند، البته این منطقه نام های دیگری هم داشته است. به طور مثال یونانی ها این منطقه را به دلیل حضور مادها، مادیا می گفتند و در متون جغرافیای اسلامی از آن با عنوان کوهستان و جبال نام برده اند و بعدها قسمتی از این منطقه را تیمره می نامیدند که خمین در آن واقع شده بود. بیشترین شهرت این منطقه به سال های پیش از اسلام و ابتدای دوره اسلامی است و از قرن 4 و 5 به بعد اثری از آن در تاریخ دیده نمی شود. یکی از مهمترین دلایلی که خبر از قدمت این منطقه می دهد، سنگ نگاره هایی است که در این منطقه وجود دارد.

هنگامی که در مورد اسم خمین از مردمش سوال کنیم، متوجه می شویم که در میان آن ها دو باور در مورد وجه تسمیه این شهرستان وجود دارد. عده ای بر این عقیده اند که نام خمین عربی شده همایون است. برپایه اسطوره های ایرانی همای دختر بهمن این شهر را ساخته است. اما در باور دیگر گفته می شود خمین برگرفته از خمیهن در زبان وستاییست که معنای آن میهن خوب می شود.

وضعیت آب و هوا خمین

جمعه

1399/11/3

آسمان صاف
0
-5

شنبه

1399/11/4

broken clouds
3
-5

یکشنبه

1399/11/5

آسمان صاف
8
-3

دوشنبه

1399/11/6

آسمان صاف
10
-1

سه شنبه

1399/11/7

آسمان صاف
12
-0

چهارشنبه

1399/11/8

ابری
12
1

جاهای دیدنی خمین

جاهای دیدنی خمین
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: