بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

ساوه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه ساوه

ساوه، شهری که در اواخر دوره ساسانی ساخته شد، بارها خراب شد و دوباره خود را ساخت و هنوز که هنوزه بر سر جای خود باقی مانده و به عنوان جایی خوش آب و هوا در استان مرکزی خودنمایی می کند.

از شمال به استان قزوین، از جنوب به شهرستان تفرش و استان قم، از شرق به استان تهران و قم، از غرب به استان همدان محدود می شود و به خاطر مجاورت با کویر در قسمت شرق هوایش گرم و نیمه خشک، در غرب و مناطق کوهستانی هوایی سرد دارد. ارتفاعش از سطح دریا 995 متر و 179000 نفر جمعیت دارد.

هنگامی که می خواهیم وارد این شهر شویم، بیشترین مورد جالب برایمان، دشتهای وسیعش است که از جنوب شهر شروع شده و تا ارتفاع 1000 متری کشیده می شود. دشت هایی با زمینی حاصلخیز و مناسب برای کشت و کار.

اگر بخواهیم در مورد پیدایش ساوه تحقیق کنیم، در میابیم که از این شهر اولین بار در تاریخ طبری یاد کرده اند و آن را متعلق به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی می نامند. ورود حضرت معصومه (ع) به ساوه در راه سفر به خراسان و بيماري ايشان نخستين رويدادي است كه در تاريخ اوايل دوران اسلامي برای ساوه ذكر شده است.

در دروه سلجوقیان پیشرفت شهر ساوه به اوج خود رسید اما در سال 617 هجری قمری این شهر توسط مغلان ویران و مردم آن قتلم عام شدند. اتفاقی که چند باری در تاریخ آن افتاده ولی شهر بعد از مدتی به دلیل واقع شدن در شاهراهاه های ایران خود را باز میابد. شهر ساوه بعد از دوران مغول دوباره در دوره صفویه رو به شکوفایی می گذارد اما بعد از مدتی در زمان حکومت قاجاریه از اهمیتش کاسته می شود.

با کمی گشتن در این شهر می توانیم به تاریخ آن پی ببرید. چیزی که در جای جای این شهر قابل رویت است. اگر از مردم این دیار درباره اسم شهرشان سوال کنیم به ما چند پاسخ خواهند داد. گروهی می گویند ساوه به معنای زر خالص شکسته و ریزه ریزه شده است و این به دلیل زمین حاصلخیز منطقه و ارزش بالای آن است. گروهی معتقدند ساوه تشکیل شده از سه آو و به معنی سه آب است که اشاره ای به سه رودخانه اطراف ساوه دارد. اما گروهی دیگر بر این باورند که نام شهرشان از نام پهلوان تورانی که در جنگ با رستم کشته شده، می آید.

اگر بخواهیم از شهر برای خود خوردنی محلی تهیه کنیم بهتر است سراغی از شیرینی سنتی ساوه و باسلوق بگیریم. همچنین بد نیست بدانیم که در این شهر علاوه بر انار که شهرت جهانی دارد میوه های لذیذ دیگری مثل طالبی، خربزه،خيار چنبر، پسته، زيتون و زعفران هم موجود است. و از صنایع دستی آن مثل کوزه های سفالی و فرش دست باف به عنوان سوغاتی استفاده کنیم.

جاهای دیدنی ساوه

هتل های ساوه

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: