بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

کامیاران

آب و هوای امروز کامیاران
آسمان صاف

آسمان صاف

10 °C

1 °C

سرعت باد: 0.91 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1018 hpa

رطوبت: 55 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه کامیاران

در 65 کیلومتری جنوب سنندج و در فاصله دو استان کردستان و کرمانشاه، شهر سبز و زیبای کامیاران قرار دارد. این شهر، از شمال به سنندج و مریوان، از جنوب و شرق به استان کرمانشاه و از غرب به پاوه محدود می‌شود. این منطقه، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، از اقلیم مناسبی برخوردار بوده و کوه باعظمت شاهو و رودخانه خروشان سیروان، این شهرستان را به تفرجگاه دلپذیری تبدیل کرده است. وجود نقش‌برجسته و کتیبه آشوری اورامان در نزدیکی این شهر، حکایت از جایگاه آن در دوران باستان و قدمت بالای این منطقه دارد.

از انتساب نام کامیاران به این شهر، بیش از 35 سال نمی‌گذرد و در مورد وجه تسمیه آن، اطلاعات دقیقی در دست نیست. برخی، کامیاران را مرکب از دو واژه "کام" و "ئیران" دانسته که معنی کام ایران می‌دهد و برخی از محققین نیز، کامیاران را معرب از واژه "همبان" عصر آشوری می‌دانند.

اهالی کامیاران از اقوام کرد بوده و به زبان کردی صحبت می‌کنند. این منطقه باغ‌های بسیاری دارد و زردآلو، گردو، انار و بادام از جمله محصولات صادراتی این شهرستان محسوب می‌شوند. وجود مراتع وسیع و سرسبز، رونق دامداری در این منطقه را در پی داشته و این شهرستان را به یکی از مهم‌ترین مراکز تولید‌کننده خامه قالی تبدیل کرده است.

کامیاران، جاذبه‌های گردشگری ارزشمندی دارد که از میان آنها، می‌توان به روستای زیبای پالنگان، زیارتگاه حضرت عکاشه، نقش‌برجسته تنگی‌ور، رودخانه سیروان و کوه شاهو اشاره کرد. این منطقه به دلیلِ داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیبا، از پتانسیل بسیار بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است.

وضعیت آب و هوا کامیاران

یکشنبه

1399/10/28

برفی
6
2

دوشنبه

1399/10/29

برفی
6
2

سه شنبه

1399/10/30

آسمان صاف
7
0

چهارشنبه

1399/11/1

برفی
4
1

پنج شنبه

1399/11/2

برفی
1
-4

جمعه

1399/11/3

آسمان صاف
-2
-7
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: