بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

مریوان


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه مریوان

سابقه‌ای دیرینه دارد و روزگارش به دوران‌های پیش از تاریخ می‌رسد. به دستور ناصر الدین شاه در سال ۱۲۸۱ در نزدیکی دریاچه زریبار از نو قلعه نظامی مستحکمی برایش ساخته شد. یک سال بعد به فرمان فرهاد میرزا بر وسعتش افزوده شد. امکاناتی چون قنات، حمام و آب انبار در آن به وجود آمد که در جریان شورش عشایر همه آنها تخریب شد. در دوره پهلوی دژی در نزدیکی شهر ساخته شد با عنوان دژ شاهپور. در سال ۱۳۳۶ با تأسیس شهرداری، دژ شاهپور به مریوان تغییر نام داد.

مریوان در غرب استان کردستان قرار گرفته و از نظر مساحت پنجمین شهرستان استان محسوب می‌شود. این شهرستان در ۱۳۵ کیلومتری سنندج واقع شده و از شمال به سقز، از شرق به سنندج و دیواندره، از جنوب به پاوه و از جنوب شرقی به سرو آباد و از غرب و شمال غربی به خاک عراق محدود است.

مریوان با داشتن ۴ بخش، آب و هوایی کوهستانی و سرد دارد. در فصل پاییز و زمستان تحت تأثیر جریان‌های دریای مدیترانه قرار می‌گیرد. این جریان‌ها رطوبت زیادی همراه داشته و به واسطه برخورد با ارتفاعات ناحیه باعث بارندگی‌های فراوانی می‌شود. زمستان‌ها بیشتر برف می بارد و مدت‌های طولانی سراسر منطقه سفید پوش می‌شود. به طوری که تعداد روزهای یخبندان در این منطقه به ۸۵ روز در سال می‌رسد.

کوه‌ها و ارتفاعات، دره‌های عمیق، جنگل‌ها و پوشش گیاهی متنوع منطقه، همچنین دریاچه زریبار و اورامانات بهشتی دیدنی را در آن منطقه به وجود آورده است. رودخانه‌های مریوان شامل رود نگل، رود گاران، رود قزلجه سو باشماق، رود قزلجه پخی و... است و اقتصاد اش بر پایه کشاورزی است و آب مصرفی اش از رودها و دریاچه زریوار تأمین می‌شود. گندم، جو، گردو، بادام، انار، گوجه سبز، گیلاس، هلو، سنجد و توتون از جمله محصولات زراعی اش است و صنایع دستی آن شامل بافت قالی، گلیم، گلیمچه، شال پشمی، موج، رختخواب پیچ، جانماز و جاجیم است.

به لحاظ هم مرز بودن این شهر با عراق و ایجاد بازار مرزی باشماق بر ارزش گردشگری این شهر افزوده شده و تعداد زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به دنبال اجناس و کالای خارجی ارزان قیمت رو به این منطقه می‌آورند. اکثریت اهالی اهل تسنن و شافعی هستند و به لهجه کردی تکلم می‌کنند. 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: