بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

خور


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه خور

خور و بیابانک شهرستانیست که به خاطر توقف کاروان ها ایجاد شده است.

هنگامی که به شرقی ترین نقطه اصفهان، در 420 کیلومتری این شهر می رویم به شهرستانی متعلق به حدود زمان صفویه برخورد می کنیم. شهرستانی 11 هزار کیلومتر مربعی با جمعیت 18 هزار نفری. به دلیل قرار گرفتن در قلب کویر مرکزی ایران، این شهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک و بیابانیست. از ویژگی اقلیمی که هنگام سفر به این شهرستان کاملا متوجه آن می شویم، درجه حرارت بسیار بالا در تابستان، تبخیر زیاد، بارندگی کم، رطوبت نسبی ناچیز و اختلاف شدید درجه حرارت شب و روز است. در این منطقه 126 آبادی بزرگ و کوچک در زیر مجموعه هشت روستای مادر قرار دارند.

هنگامی که تاریخ این شهرستان را بررسی می کنیم فقط تا زمان صفویه در مورد آن اطلاعات پیدا کنیم. بر روی علم یکی از دو طوقه که وقف حسینیه شده می توانیم تاریخ 974 را به صورت حک شده، ببینیم که نشان می دهد متعلق به زمان شاه طهماسب است. همچنین قباله هایی از خرید و فروش آب و املاک از دوره شاه سلطان حسین وجود دارد. بیشتر کارشناسان فکر می کنند که دلیل پیدایش این شهر وجود چشمه دریاشو در قله تین است که محل مناسبی برای اتراق کاروان ها بوده و دلیل شکل گیری این شهر نیز همین مورد است.

هنگامی که در مورد وجه تسمیه این شهر از مردمش سوال کنیم خواهند گفت که خور نام روز یازدهم هر ماه شمسی و به معنای خورشید، آفتاب و فرشته موکل بر آفتاب است. عده ای دیگر معتقند که خور به معنای زمین پست و ریختگاه آب است و بر همین اساس استدلال می کنند که خور در روزگار باستان در کنار دریای خور بوده که حالا فقط نام آن برای شهر برجای مانده است.

هنگامی که بخواهیم از این شهرستان به همراه خود سوغاتی به یاد بود ببریم، شاید یکی از بهترین گزینه ها حصیر این شهر باشد که از قدیم کار جنبی و بخشی از اوقات فراغت این مردمان را پر می کرده است.

هتل های خور

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: