بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

سامان


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه سامان

در دامنه شرقی کوه بلندی به نام  شیراز و در شمال غربی شهرستان شهرکرد شهر زیبا و توریستی سامان جا خوش کرده است. عبور رودخانه خروشان زاینده رود  از کنار این شهر موجب سرسبزی و طراوت این منطقه شده و سامان را به تفرجگاه دلپذیری تبدیل نموده است.

وجود قلعه های  تاریخی در اطراف این شهر حکایت از پیشینه و جایگاه سامان در گذشته دارد. قلعه ای در نزدیکی کوه شیراز نخستین محل سکونت اهالی سامان بوده و پس از آن با مهاجرت قشقاییها به سامان این شهر توسعه می یابد.

سامان به معنای مرز و سرحد بوده و شاید قرار گرفتن این شهر در منطقه مرزی استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری دلیل این نامگذاری بوده باشد. در زبان ترکی نیز سامان به معنای کاه بوده و احتمالا به دلیل کاشت گندم و علوفه  فراوان در این منطقه، نام سامان برای این شهر انتخاب شده است.

آب و خاک این منطقه هنر پرور بوده و شعرای بسیاری چون سامان،دهقان و عمان سامانی را در دامان خود پرورده است. کرانه های سرسبز زاینده رود به همراه پلهای زیبای تاریخی و روستاهای دیدنی آن هر ساله میزبان مشتاقان بسیاری از سراسر کشور است.

سامان منطقه ای کوهستانی بوده  و دارای آب و هوایی سرد در زمستان و تابستانهایی خنک و ملایم است. ترکی قشقایی زبان رایج اهالی این منطقه بوده و قالی، قالیچه و گلیم از صنایعی است که رد انگشتان بانوان هنرمند این خطه را بر تاروپود آنها می توان دید.

کشاورزی از مشاغل اصلی ساکنین این منطقه است و با سفر به این شهرمی توان از محصولات  گردو وبادام مرغوب و لبنیات سنتی آن سوغات مناسبی برای دوستان و آشنایان تهیه نمود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: