بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

فسا


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه فسا

پسا پسر طهمورث دیو بند شهری مثلثی شکل ساخت و آن را "پشی یا" نمامید پس از چندی که مقداری از آن خراب شد، گشتاسب پسر لهراسب كیانی عمارت هایش راتجدید کرده و پسر اسفندیار آن را به اتمام رسانید. شهری که امروز فسا نامیده می شود و از مهمترین شهرستان های استان فارس به حساب می آید. این شهر که در 145 کیلومتری جنوب شیراز و در منطقه ای نسبتا کوهستانی قرار گرفته، وسعتی حدود 4205 کیلومتر مربع، جمعیتی حدود 200 هزار نفر و ارتفاع 1370 متری از سطح دریا دارد.

در مورد تاریخ فسا جدا از افسانه ای که ساخته شدنش را به پسر طهمورث نسبت می دهد، اولین بار اسمش در کتیبه ها و سنگ نوشته های پرسپولیس به نام "بشی" یا "پشی یا" آمده و در آن زمان بسیار آباد، پر جمعیت و دارای آتشکده های پر رونق بوده است. رونقی که تا زمان ساسانیان هم ادامه پیدا کرد. ولی در زمان حمله مسلمانان به ایران در قرن 2 یا 3 هجری قمری شهر فتح و بسیاری از قسمت هایش تخریب شد. اما شهر توانست پس از مدتی از تل های خاک سر بیرون بیاورد و این بار با اسم فسا در قرن 4 به یکی از شهر های مهم استان دارابگرد تبدیل شد.

پسا در لغت به معنای کفایت کردن است و کافیست کمی در شهر بگردیم تا دلیل این نام گذاری را متوجه شویم. این شهر به دلیل داشتن آب و هوایی مناسب مکان خوبی برای کشاورزی است و همین امر باعث شده که بگویند ویژگی های شهر، برای آبادانی کفایت می کند. این شهر از نظر کشاورزی شهری بسیار پر رونق است. همچنین وجود آب و هوای مناسبش باعث شده نخل های گرمسیری، درختان گردو و دیگر گونه های درختی در این شهر بسیار متداول است.

جاهای دیدنی فسا

جاهای دیدنی فسا
آتشکده قمپ

نوع جاذبه: تاریخی

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: