بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

دالاهو


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه دالاهو

دالاهو، نام یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است که در مرکز این استان قرار گرفته و از شمال به ثلاث باباجانی، از جنوب به گیلان‌غرب، از غرب به سرپل‌ذهاب و از شرق به اسلام‌آباد و کرمانشاه محدود می‌شود.

مرکز دالاهو، شهر کرند است که میان تنگه‌ای در رشته‌کوه نسار قرار گرفته است. در گذشته، کرند به علت واقع شدن بر سر گردنه گرا (پاتاق) اهمیت زیادی داشته است. برخی از تاریخ‌نویسان، قدمت این منطقه را دوره ساسانی می‌دانند.

شهر دالاهو، با کوه‌های سر به فلک کشیده و قله‌های پر برف، جنگل‌های بکر، رودهای خروشان، آب و هوای سرد و لاله‌های واژگون در دل کوه‌های دالاهو، در طول سال به‌خصوص تابستان‌ها، پذیرای گردشگران بسیاری است.

از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر، قلعه و طاق سرخه‌دیزه، روستای بان‌زرده، قلعه ویرانه، مقبره ابودجانه، روستای شالان، مقبره بابایادگار، روستای حریره و قلعه یزدگرد است. دالاهو دو بخش مركزی و گهواره دارد و مهم‌ترین کوه آن، نوا و مهم‌ترین رودخانه آن، کرند است.

اهالی دالاهو، از اقوام کرد هستند و زبانشان کردی است. از نظر مذهب، اهل تسنن یا تشیع و از نظر اعتقادی، از پیروان اهل حق هستند. قالی‌بافی، فلزكاری، چاقوسازی، گلیم‌بافی، موج‌بافی و ساخت ادوات موسیقی، از جمله صنایع‌دستی مردمان این شهر است؛ تنبور رایج‌ترین ساز این منطقه است. انگور، گردو، نخود و روغن حیوانی نیز، از سوغات این شهر محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی دالاهو

جاهای دیدنی دالاهو
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: