بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

نجف آباد


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه نجف آباد

در مرکز استان اصفهان شهر نجف آباد بر گستره دشتی در دامنه پیشکوههای زاگرس واقع شده است. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 1650 متر بوده  و دارای  اقلیمی نسبتا خشک و نیمه  بیابانی است. این شهر از شمال به برخوار و میمه از شرق به خمینی شهر و فلاورجان، از غرب به شهرستان فریدن و از جنوب به شهرستان لنجان محدود می شود. نجف آباد با جمعیتی در حدود سی هزار نفر عنوان سومین شهر پرجمعیت استان را از آن خود کرده است.

در مورد وجه تسمیه و چگونگی احداث این شهر روایات متفاوتی موجود است. طبق تعریفی از دهخدا،  افشار سیستانی و ابوالقاسم پاینده،  در زمان شاه عباس، مقداری جواهرات و پول نقد برای مقبره حضرت علی اختصاص داده شد که باید به نجف ارسال می شد. شیخ بهایی از این قضیه آگاه شد و برای این قضیه تدابیری اندیشید؛ نزد شاه عباس رفت و گفت دیشب در خواب حضرت علی را ملاقات کردم و ایشان به من فرمودند مرا به جواهرات شما حاجتی نیست و این وجوهات را صرف ساختن شهری در نزدیکی اصفهان کنید. شاه از حرف شیخ بهایی استقبال کرد و با نظارت او شهر نجف آباد بنیان نهاده شد.

اصول شهرسازی شیخ بهایی در نجف آباد، الگوی کاملی از شهرسازی است  و تمام جهانگردانی که از این شهر بازدید کرده اند از بوستانها و اصول شهرسازی آن تمجید کرده اند. 

این شهر دارای باغات سبز و درختان کهنسال زیادی است. آب نجف آباد از منابع سطحی و زیرزمینی تامین می شود و رودخانه مرغاب، خشک رود و دریاچه زاینده رود عمده ترین منابع آبی و قناتها و چاهها و چشمه ها از مهمترین منابع آبی زیر زمینی اند.

نجف آباد دارای صنایع دستی زیبا و ارزشمندی چون قلم کاری، چاقو سازی، قفل و ورشو سازی بوده و قالی های طرح نجف آباد با طرح لچک و ترنج و افشان  از اقلام مهم و صادراتی این منطقه محسوب می شوند.  کشاورزی، باغداری  و دامداری در این شهر ازرونق  مناسبی برخوردار بوده و بادام، گردو، توت، هلو، زردآلو و گردو از محصولات باغی این شهر است.

ارگ شیخ بهایی و پارک کوهستان نیز بخشی از آثار دیدنی این شهر است که هنگام سفر به آن باید از آنها دیدن نمود. این شهر موطن اندیشمندان بسیاری بوده و مردمش  به علم و عالم پروری شهره اند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: