بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بندر دیر


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بندر دیر

در جنوب شرقی ایران، کنار دریای خلیج فارس، یکی از بنادر تاریخی ایران قرار دارد که البته در گذشت زمان کمی از معروفیتش کم شده ولی هنوز که هنوزه یکی از بنادر مهم محسوب می شود.

این بندر با جمعیت 50 هزار نفری و با وسعت 2700 کیلومتری مثل بیشتر شهر های جنوبی ایران، دارای آب و هوایی گرم و مرطوب و دارای زمستان هایی معتدل است. یکی از بندرهایی که زیبایی بندرهای خلیج فارس و دریای جنوب را در خود جای داده و دیدنش مطمئنا می تواند برایمان بسیار جالب باشد.

هنگامی که در مورد دلیل و تاریخ به وجود آمدن این جزیره تحقیق کنیم در میابیم که این بندر در زمان ساسانیان ساخته شده و در آن زمان به دلیل تجارت دریایی رونق بسیار زیادی داشته است. این بندر مثل مکانهایی چون بتانه، بی خاتی و بردستان ارزش تاریخی زیادی دارد و یکی از اسناد این ادعا مکان های تاریخی ایست که به وفور در اطراف این بندر وجود دارد. مثل معابد و پرستشگاه ادیان مختلف که خود نشان دهنده تاریخ گسترده این دیار است. هنگامی که از مردم این بندر درباره وجه تمسیه اسمش سوال کنیم به ما می گویند که دیر از د – ی – ر و دایر درست شده است و به معنای آبادانی است. چون دیر دارای لنگرگاه خوبی بوده و تجارت خارجی در این بندر صورت می گرفته و رونق اقتصادی بسیار خوبی داشته، این بندر را بندر آباد می نامیدند.

یکی از مواردی که باعث شهرت شهر دیر شده این است که این منطقه یکی از مراکز تهیه و تولید گرگور در استان بوشهر است. این صنایع دستی یکی از وسایل سید ماهی بوده با سیم فلزی گالوانیزه و به شکل نیم کره بافته می شود و ویژگی این وسیله ماهی گیری این است که می تواند ماهی را به صورت زنده و بدون آسیب صید کند. در آخر بد نیست جایی پیدا کرده و غذاهای محلی این شهر مثل گمنه، کشکنه و قلیه ماهی را تست کنیم که جای دیگری به این خوشمزگی گیرمان نمی آید.

جاهای دیدنی بندر دیر

جاهای دیدنی بندر دیر
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: