بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بندر گز


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بندر گز

در غربی‌ترین نقطه استان گلستان شهر کوچک و زیبای بندر گز قرار گرفته است. این شهر، از شمال به دریای خزر، از جنوب به جنگل‌های زیبای جهان‌مورا، از شرق به کردکوی و از غرب به شهرهای گلوگاه و بهشهر منتهی می‌شود. این شهر، کمترین وسعت را در میان شهرهای گلستان به خود اختصاص داده است. قرار گرفتن شبه‌جزیره میانکاله در شمال و جنگل‌های سرسبز در جنوب، به این منطقه موقعیت ممتازی بخشیده است؛ قرار گرفتن این منطقه در ساحل دریای خزر، موجب شده که از آب و هوای معتدل و مرطوب خزری برخوردار باشد.

بندر گز، فراز و نشیب‌های تاریخی بسیاری را پشت سر گذاشته است. در دوره قاجار، با ایجاد تجارتخانه‌ای توسط روس‌ها، این منطقه به قطب تجاری و اقتصادی منطقه استرآباد تبدیل می‌شود و با ایجاد اسکله‌ای چوبی، مهاجرت از روسیه به بندر گز آغاز می‌شود که ارامنه بیشترین تعداد مهاجرین را داشتند.

بعدها، با ایجاد بندر تجاری ترکمن، این منطقه از رونق افتاد و ضربه سنگینی بر پیکر اقتصاد این شهر وارد شد که پس از آن، اهالی دوباره به کشاورزی روی آوردند.

در مورد وجه تسمیه شهر، اعتقاد بر این است که نام بندر گز برگرفته از روستایی به همین نام است که در نزدیکی آن قرار دارد. برخی نیز نام این شهر را از درختچه‌های گز که در مناطق نیمه‌شور این شهر می روید، می‌دانند.

وجود تپه‌های باستانی و بقایای قلعه‌های تاریخی گوناگونی چون قدیم‌قلعه، عروس‌قلعه، خرابه‌های آتشکده‌ای قدیمی، جر کلباد، ساحل میانکاله، چشمه‌های زیبا و جنگل‌های جهان مورا، از جاذبه‌های این منطقه و گواه قدمت آن است.

جاهای دیدنی بندر گز

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: