بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بشرویه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بشرویه

شهرستان بشرویه یکی از شهرستان های کویری خراسان رضوی است که در شمال غرب استان قرار گرفته و از آب و هوایی بیابانی با روزهای گرم و شب های بسیار سرد برخوردار است. این شهرستان که 880 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته، حدود 24600 نفر جمعیت دارد. بیش از 3000 کیلومتر از مساحت 8000 کیلومتری بشرویه را ارتفاعات و رشته کوه ها تشکیل داده اند، قسمتی از آن هم تپه های شنی، محیط های ماسه ای و نمکزار ها تشکیل داده اند.

هنگامی که در مورد تاریخ این شهرستان تحقیق می کنیم، متوجه می شویم این شهرستان به دلیل داشتن قلعه دختر در 12 کیلومتری شهر بشرویه به زمان قبل از اسلام و دوره ساسانیان بر می گردد. ولی در اسناد نوشتاری خبری از آن نیست تا زمان تیموریان که با رشدی به نسبت سریع به یک شهر مهم تبدیل شد. بافت قدیمی شهر که با خانه های خشت و گلی و بادگیر های مختلف یکی از وسیع ترین بافت های تاریخی در خراسان جنوبی است. معماری نفیس تیموری و صفوی در بومی ترین شکل های خود مشاهده می شود که ویژگی اساسی اش، علاوه بر سالم بودن، تداوم و نفوذ آن در مناطق پیرامونی است.

در مورد اسم شهرستان نیز وقتی از مردمش سوال کنیم، می گویند اسم بشرویه کلمه مرکب بوده و از دو جز بش و رویه تشکیل شده است. با این ترکیب به نظر می رسد که در این مکان گیاهی به اسم بش می روییده و برای همین به آن بشوریه می گفته اند. اگر بعد از گشتن در شهر بخواهیم سوغاتی ای به عنوان یادگار با خود ببریم، صنایع دستی هایی مانند فرش و برک از بهترین گزینه هست. همچنین خاكشير، پسته، زعفران، خربزه، هندوانه، آنغوزه، آويشن، كلپوره، زيره سبز، زيره و سياه كشك از مواردیست که می توانیم از این شهر خریداری کنیم.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: