بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

زرند


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه زرند

شهر زرخیز زرند یکی از با سابقه ترین شهرهای استان کرمان است. شهری که قدمت آن را می‌توان از ردپای به جای مانده از جانوران ماقبل تاریخ در آن تخمین زد.

این شهر در ۷۵ کیلومتری شمال استان کرمان قرار گرفته و از شمال به شهرستانهای کوهبنان، بافق و طبس، از سمت جنوب به حومه کرمان و بخش چترود، از شرق و جنوب شرق به راور و کرمان و از غرب به رفسنجان متصل می‌شود. بر اساس منابع موجود، این شهر پس از ظهور اسلام یکی از آبادترین و بزرگترین شهرهای مرکزی ایران بود و از مناطق مهم به شمار می رفت.

تا یک قرن پیش به دلیل بارش برف و باران فراوان، این شهر قناتهایی پر آب و چشمه سارهایی جاری داشت و پوشیده از درختان سر به فلک کشیده بود. متأسفانه پدیده خشک سالی در چند سال اخیر موجب کاهش آب‌های زیرزمینی شده و آنهمه طراوت و سرسبزی به تدریج کاسته و زرند به شهری نیمه کویری تبدیل شد.

از این شهر در گذشته با نامهای زروند و زرواند نیز یاد شده که ریشه همه این اسامی به فلز ارزشمند زر باز می‌گردد و کشف معادن طلا در گذشته از دلایل نامگذاری این شهر به زرند بوده است.

زرند امروزه دارای تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد است و مناطق کوهستانی بسیاری در اطراف آن وجود دارد. طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهر بیش از ۵۴ هزارنفر برآورد شده است. اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی و صنعت بوده و پسته، پنبه، انواع غلات و حبوبات از محصولات مهم آن به شمار می‌رود و وجود معادن زغالسنگ، سنگ آهن و گچ موجب رونق بخش صنعت در این منطقه شده است.

مسجد جامع، بقایای یخدانهایی قدیمی و قلعه‌هایی باستانی، بازار و بازارچه‌های گوناگون و برج زرندوئیه تنها تعدادی از آثار دیدنی این شهر است. اگر به این شهر سفر کردید می‌توانید با خرید سوهان، قاووت و پسته سوغاتی خوشمزه برای خود و دوستانتان تهیه نمائید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: