بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

فهرج


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه فهرج

فهرج نام روستایی است تاریخی در محدوده ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد که یکی از کهن‌ترین مساجد تاریخ اسلام را در خود جای داده است. این روستا در گذشته یکی از دروازه‌های اصلی شهر یزد بود و احداث یکی از نخستین مساجد اسلامی در آن نشان از جایگاه این منطقه در گذشته دارد.

در مورد وجه تسمیه فهرج در برخی منابع آمده که در گذشته نام آن «فرافر» بود و پس از گذشت زمان نام آن به «پهرشت» و سرانجام به «فهرج» تغییر یافت.

این روستا از آب و هوای نیمه بیابانی برخوردار است و با وجود کم آبی و هوای گرم، چرخ اقتصاد آن بر پایه دامداری، باغداری و کشاورزی می چرخد. لبنیات مرغوب از محصولات دامی و گندم، جو، ماش، ارزن، پسته، انگور، زردآلو و هلو از محصولات مزارع و باغ‌های این روستا است.

روستای فهرج که برخی از منابع قدمت آن را تا ۵۰۰۰ سال تخمین زده‌اند از بافت تاریخی و بسیار زیبایی برخوردار بوده و خشت، گل، آجر و آهن از مصالح اصلی تشکیل دهنده خانه‌های این روستاست.

بقایای قلعه‌ای باستانی، مسجد تاریخی فهرج و آب انباری قدیمی برخی از آثاری است که در این روستا می‌توان از دیدن آنها لذت برد.

قالی‌های گوناگون با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع از صنایعی است که با دستان توانای بانوان این منطقه تولید می‌شود. مراسم نخل گردانی نیز یکی از آئین‌های زیبای این روستاست که در ماه محرم می‌توان از نزدیک با این سنت کهن آشنا شد.

هنگام سفر به شهر تاریخی یزد بازدید این روستا و مسجد کهنسال آن را حتماً در برنامه سفر خود بگنجانید.

جاهای دیدنی فهرج

جاهای دیدنی فهرج
مسجد جامع فهرج

نوع جاذبه: تاریخی

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: