بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بندر دیلم


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بندر دیلم

یکی از شهرهای زنده و پویای ایران بندر زیبای دیلم است. بندری که با ساحل ماسه‌ای و فروشگاه‌های رنگارنگ خود گوشه کوچکی از خاک ایران را به خود اختصاص داده و بخش قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به دست گرفته است.

بندر دیلم مرکز شهرستان دیلم بوده و در جنوب ایران و در شمال غربی بوشهر قرار گرفته است. به خاطر نزدیکی به دریا و وجود مراکز تجاری جریان زندگی در آن پر رنگ تر از نقاط دیگر است. این شهر از شمال به بهبهان و هندیجان، از جنوب به بندر گناوه، از شرق به کهگیلویه و بویر احمد، و از غرب به دریای نیلگون خلیج فارس منتهی می‌شود.

بندر دیلم از دو بخش مرکزی و امام حس تشکیل شده و جمعیت آن طبق آمار سال ۹۵ بالغ بر ۳۴ هزار نفر برآورد شده است.

نزدیکی به دریا موجب شده بندر دیلم از آب و هوایی گرم و شرجی برخوردار باشد. مردم این منطقه به زبان لری و گویش لیروای صحبت می‌کنند و شغل غالب مردان آن صیادی و تجارت است. به دلیل نزدیکی با کشورهای حوزه خلیج فارس اجناس متنوعی با قیمت های مناسب در بازارهای آن عرضه می‌شود و به همین دلیل در روزهای تعطیل خصوصاً نوروز مملو از مسافرانی است که برای خرید به این بندر زیبا سفر می‌کنند.

دیلم در گذشته با نام های گوناگونی چون تیلمون، دیلمان و دیلمون که نام قدیم بحرین بوده نیز خوانده می‌شد. تاریخچه این منطقه به درستی مشخص نیست اما آثاری که از بندر باستانی و پر رونق سینیز به دست آمده نشان از جایگاه این شهر در گذشته دارد.

ساحل زیبا، بازارهای گوناگون و بندر باستانی سینیز، مهرویان و قلعه حصار این منطقه را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران خصوصاً در ایام نوروز تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی بندر دیلم

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: