بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

جندق


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه جندق

روستایی قدیمی که وقتی به آن پا می گذاری هنوز بوی گذشته را می دهد، از شهر سازی و جاده کشی در آن خبری نیست. جندق سال های سال است دارد از مردمی که هنوز دلی به بزرگی کویر دارند، محافظت می کند.

به شمال شرقی اصفهان و روستای خندق می رویم. جایی که با قدمتی 2 هزار ساله هنوزم که هنوزه بسیاری از ویژگی های خود را حفظ کرده است. با گشتن در شهر می توانیم به راحتی متوجه تاریخ پر فراز و نشیبش شویم. جندق که با آب و هوای گرم و بیابانی خود و ارتفاع 1213 متر بالاتر از سطح دریایش به دلیل قرار گرفتن در راه ابریشم به عنوان بندر گاه کویر محل استراحت کاروان های عبوری بوده و اهمیت بالایی داشته است. امروزه هم به دلیل قرار گیری در محور ارتباطی اصفهان- نایین- جندق –دامغان – مشهد اهمیت خود را حفظ کرده و بیشتر افرادی که قصد عزیمت از جنوب به مشهد دارند را از این شهر عبور می کنند.

هنگامی که می خواهیم در شهر گشتی بزنیم گذرمان به قلعه انوشیروان می افتد. قلعه ای که هنوز هم افرادی در آن زندگی می کنند و تنها قلعه مسکونی ایران است. بعد از بازدید از این قلعه که خاطره ای به یاد ماندی را برایمان به ارمغان می آورد، بهتر است سری هم به روستای توریستی مصر بزنیم که توریست های زیادی را به خود جذب کرده است.

زعفران یکی از محصولات مهم جندق محسوب می شود که حتما باید به عنوان سوغاتی برای خود تهیه کنیم. زعفرانی که علارغم کیفیت و مرغوبیت بالایش به دلیل کم آبی تنها می تواند کفاف مصرف اهالی را بدهد و امکان فرستادن به شهرهای دیگر را نداردو البته غیر از زعفران سیر، نعناع و انار هم از محصولات مهم جندق محسوب می شود. قالی بافی در جندق نیز که یکی از مرغوب ترین فرش های نائین را تولید می کرده، دیگر رونق گذشته را ندارد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: