بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

جونقان


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه جونقان

به دلیل خاص و کهن بودن این سرزمین، نخست به آن گونه کان یا گینه کان می‌گفتند که به معنای مکان برجسته و گونه مانند است. بعدها این اسم به جونقان تغییر نام دارد.

جونقان یکی از شهرهای تاریخی و پر ماجرا در استان چهار محال و بختیاری است که در دامنه رشته کوه زاگرس جا گرفته و در ۴۲ کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است. روزگاری این شهر مرکز سرزمین بختیاری بوده و در زمان قاجار کانون قدرت و قطب کشاورزی محسوب می شده است.

عده‌ای می‌گویند اهالی جونقان از تبار ترکان قشقایی هستند که به این دیار کوچانده شده‌اند. کهن‌ترین قبرستان شهر حکایت از این موضوع دارد. برخی دیگر معتقدند از سپاهیان شاه عباس صفوی بودند که پس از فتح بندر گمبرون به این سرزمین تبعید شدند و با بختیاری‌ها عجین شده و تداخل فرهنگی پیدا کردند. به هر رو مردمان جونقان مردمانی سلحشورند که همراه با سردار اسعد بختیاری، تهران و اصفهان را فتح کرده و در انقلاب مشروطه نقش داشتند.

اهالی مهمان نواز جونقان به زبان ترکی جونقانی صحبت می‌کنند و به کشاورزی مشغولند. انگور و گندم از محصولات عمده آنها محسوب می‌شود. اگر چه این منطقه از لحاظ کشاورزی بسیار غنی است اما دامپروری و کارهای خدماتی نیز از دیگر مشغولیت‌های آنان محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی جونقان

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: