بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

شلمزار


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه شلمزار

در شهرستان کیار در استان چهار محال و بختیاری، شهر زیبایی قرار دارد که به آن شلمزار می‌گویند. این شهر در حدود 40 کیلومتری جنوب شهرکرد قرار گرفته است. در مورد وجه تسمیه این شهر آمده که شلم به معنای گیاهی از خانواده کتیرا بوده و شلمزار معنای دشتی می‌دهد که در آن شلم می روید. در تعریفی دیگر شلمزار با تلفظ ضمه به معنای مکانی است که پس از بارندگی پوشیده از گل و شل می‌شود.

این شهر در دوره‌ای محل حکمرانی صمصام السلطنه بوده است. وی از شخصیت‌های برجسته تاریخ در عصر مشروطه است که دوبار در بحرانی‌ترین اوقات تاریخ در عصر قاجار به مقام صدر اعظمی می‌رسد. قلعه زیبای صمصام یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوران حکومت اوست.

این شهر در گذشته‌های دور یکی از مراکز مهم برای تجارت و داد و ستد در بین عشایر و روستاییان بود. دامپروری و کشاورزی از مشاغل اصلی ساکنین این منطقه بوده و انگور، گردو و بادام از اصلی ترین محصولات کشاورزی این شهر است.

مساجد مختلف، کاروانسراهای قدیمی، قلعه شلمزار، چشمه سارهای گوناگون و باغ‌ها و قنات‌های متعدد تنها تعدادی از آثار تفریحی و تاریخی این منطقه زیباست. مردم شلمزار به گویش بختیاری و فارسی صحبت می‌کنند و این شهر شعرا، ورزشکاران و هنرمندان بسیاری را در دامان خود پرورده است. موقعیت جغرافیایی مناسب و ارتفاع بیش از دو هزار متری این شهر باعث شده کارشناسان این منطقه را به عنوان یکی از مستعد ترین مناطق برای ورزشهای انفردی خصوصاً دو و می‌دانی اعلام کنند.

جاهای دیدنی شلمزار

جاهای دیدنی شلمزار
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: