بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

سی سخت


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه سی سخت

 بر بلندای زاگرس و در دامنه کوه دنا شهر زیبا و توریستی سی­ سخت واقع شده است. شهر چشمه های جوشان و درختان تناور که چون نگینی سبز بر دامنه سترگ ­قله دنا ایستاده است. 

شهر زیبای سی­ سخت در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویر­احمد واقع شده است. مرکز سی سخت شهر دنا است. طبق افسانه ای کهن در زمان پادشاهی کیخسرو، سی تن از یارانش هنگام عبور از  گردنه  سی سخت گرفتار برف و سرما شده و از بین می روند به همین علت نام این منطقه را سی سخت گذاشتند و به یاد یکی از پهلوانان نامی لشکرش نام گردنه را بیژن نهادند. گورهای هزاران ساله و آثار سفالی به دست آمده از هزاره اول پیش از اسلام تا عصر صفوی در این تپه گواه قدمت و اعتبار این منطقه است.

 سی سخت در سال 1362 به لیست شهرهای ایران افزوده شد. کوه گل، چشمه های جوشان، آبشارها و آبگیرهای متعدد و تپه های باستانی از آثار دیدنی و تاریخی این شهر است. این منطقه دارای زمستانهایی سرد بوده و تقریبا کل زمستان و بخشی از پاییز پوشیده از برف بوده و همین امر موجب به وجود آمدن آبشارها و چشمه سارهای گوناگون در این منطقه شده است. سی سخت را می توان باغ شهری دانست که خانه های آن در میان انبوه درختان پنهان شده اند. این منطقه مملو از درختان بلوط، باغات گوناگون میوه  و مزارع وسیعی بوده و انگور از اصلی ترین محصولات باغی این ناحیه است. اهالی سی­سخت به گویش زیبای لری صحبت می کنند. سفر به این شهر خوش آب و هوا و بهره­ مندی از طبیعت زیبای آن تجربه نابی است که از خاطر هیچ گردشگری پاک نخواهد شد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: